Учени от шест страни представят инженерни идеи в конференцията ТЕХСИС в Пловдив
27.05.2021 г.
Дни на науката на Техническия университет започват днес от 14 часа в аулата на Техническия университет – филиал Пловдив. Този ежегоден форум обединява научни събития в цялата страна. В Пловдив той включва за 10-и път конференцията ТЕХСИС, организирана от екипа на пловдивския технически вуз. За участие в нея са кандидатствали над 150 учени от България и чужбина. Научния комитет е допуснал докладите на малко повече от 100 от тях в конференцията. „И тази година организацията на конференцията е on-line. Този тип на провеждане на сесиите ни даде нов инструмент за съвместна работа и контакти с научни работници от различни страни. До голяма степен свикнахме с този начин на работа и се стремим да извлечем предимствата от този инструмент“, коментира директорът на Техническия университет проф. д-р Въльо Николов. „ТЕХСИС е професионален форум в областта на инженерните науки на много високо ниво. Целта е да съберем елитни разработки и да ги представим на вниманието както на научната и академична общност, така и на индустриални потребители. Тук заявяваме пред света своите идеи, после те трябва да намерят своето приложение в икономиката.“ – коментира доц. д-р Никола Шакев, който е в организационния комитет на научното събитие. Освен български учени в ТЕХСИС представят свои разработки представители на академичните общности от Турция, Румъния, Сърбия, Северна Македония и за първи път от Казахстан. Научният екип на Техническия университет – филиал Пловдив, се представя с 20 доклада в основните научни направления на ТЕХСИС: машинно инженерство, електроинженерство, компютърно инженерство, електроника, автоматика и роботика, транспорт и авиация, индустриален мениджмънт. Професор Николов обясни, че научните сесии са отворени както за участниците, така и за студентите от Техническия университет – филиал Пловдив, както и за големи компании, които вече проявяват интерес към инженерните разработки. Докладите не само представят нови инженерни идеи, но също и развитието на вече оповестени научни разработки от предни години в икономиката на различните страни. Докладите от ТЕХСИС ще бъдат достъпни в електронен формат за интересуващите от тях. Ще бъдат публикувани в две издания – в журнала на Техническия университет София – филиал Пловдив, и в списание на American institute of phisics /AIP/. Американското издание е реномирано и дава шанс за световна изява на всички участници в ТЕХСИС, като на пловдивския научен форум ще бъде посветен отделен брой.
Вижте статията тук
Рlovdiv-press.bg, 27.05.2021 г.
Започват Дни на науката в Техническия университет
27.05.2021 г.
Дни на науката на Техническия университет започват днес от 14 часа в аулата на Техническия университет – филиал Пловдив. Ежегодният форум обединява научни събития в цялата страна. В Пловдив той включва за 10-ти път конференцията ТЕХСИС, организирана от екипа на пловдивския технически вуз. За участие в нея са кандидатствали над 150 учени от България и чужбина. Освен български учени в ТЕХСИС представят свои разработки представители на академичните общности от Турция, Румъния, Сърбия, Северна Македония и за първи път от Казахстан. Научния комитет е допуснал докладите на малко повече от 100 от тях в конференцията. И тази година провеждането на форума е on-line, посочи директорът на Техническия университет проф. д-р Въльо Николов.
Вижте статията тук
Еврокомисарят Мария Габриел даде начало на проект на Техническия университет в Пловдив за 12 милиона лева
29.05.2021 г.
Еврокомисарят Мария Габриел даде начало на проект на Техническия университет в Пловдив за 12 милиона лева. Еврокомисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел откри възстановената част от сградата на III корпус на Техническия университет-филиал Пловдив. Сградата е паметник на културата и е известна в миналото като Френския девически колеж. Ремонтът й е за 2,2 милиона лева, а оборудването на центъра е на стойност 9 ,8 милиона лева. Това съобщиха от пресцентъра на висшето учебно заведение. Възстановяването на сградата е първи етап на изграждането на Център за компетентност "Мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии", финансиран по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж. В приветствието си еврокомисар Мария Габриел е акцентирала върху партньорството, таланта и приложимостта, които, по думите й, са основите за развитие на този научен проект. "Повече от всякога Европа, която е лидер в науката, има нужда да се превърне и в лидер в иновациите. Иновациите трябва да намират своето приложение в индустрията", подчертала Габриел. Партньори по проекта са Техническите университети в София, Габрово, Варна, Софийският университет "Св. Климент Охридски", Институтите по роботика и по електроника на БАН, както и Централната лаборатория по приложна физика на Академията.
Вижте статията тук
БТА, 29.05.2021 г.
Рlovdiv24.bg, 29.05.2021 г.
Рlovdiv24.bg, 29.05.2021 г.
Технологично училище Електронни системи към Техническия университет-София
23.05.2021 г.
Гледайте предаването "Иновативно" тук
БНТ, Предаване "Иновативно", 23.05.2021 г.
ICTalks #66 - ТУЕС ФЕСТ 2021
23.05.2021 г.
Как протече ТУЕС ФЕСТ 2021, кои бяха най-интересните проекти и кои са победителите? Това обсъждаме в новия епизод 66 на подкаста ICTalks с главния редактор на Computerworld.bg Владимир Владков. "Събитието мина под мотото 48 часа ТУЕС и освен самите проекти, които бяха представени и се състезаваха за тези награди, целта на организаторите беше да представи възможностите на самото училище за обучение - по какви теми работят, как са развиват учениците, какви знания придобиват и как могат да се развият и след това, тъй като голяма част от менторите на самите ученици и на проектите са бивши възпитаници на ТУЕС, част от тях работещи и във големи фирми - също сред спонсорите на самото събитие", разказа Владков. "Честно казано, аз почти не видях слаб проект сред всичките 69 проекта", коментира той. Най-голям брой проекти са регистрирани в категорията "Роботика" - 35 проекта от общо 69. "Част от тях ги има вече като готови продукти, включително и български фирми ги разработват и продават, но е хубаво, че ученици се занимават и представят почти завършени решения", разказа още Владков. И още: Кои проекти отличи журито? Къде намират развитие завършилите ТУЕС? Ще припознаят ли фирмите някои от проектите и ще инвестират в развитието им?
Вижте статията тук
Сomputerworld.bg, 23.05.2021 г.
Последвайте ни на