Започват кандидатстудентските изпити за ТУ в София и по биология и химия в Медицинския университет
Започват редовните кандидатстудентски изпити на Техническия университет в София за прием в бакалавърски специалности. Tестът по математика ще се проведе днес от 9,00 часа в Техническия университет в София, във филиала му в Пловдив и в Инженерно-педагогически факултет - Сливен. Изпитите по рисуване и композиция, с оценките от които се кандидатства за специалността "Инженерен дизайн", ще се проведат съответно на 4 и 5 юли. Също на 5 юли в столицата са изпитите по немски, английски и френски език, необходими за прием в чуждоезиковите факултети. Изпитът по английски ще се проведе и във филиала на университета в Пловдив. Всички тестове и изпити ще бъдат присъствени при спазване на противоепидемичните мерки. Срокът за прием на документи за кандидатстване без явяване на изпит е до 8 юли. Резултатите от първото класиране ще бъдат обявени до 10 юли, а записването на приетите по първо желание ще бъде в периода 12-16-ти юли. Днес и утре ще се проведат и кандидат-студентските изпити в Медицинския университет в София - по биология и химия. Над 1 200 кандидати са се записали за изпитите. За първи път тази година подаването на документи беше изцяло онлайн.
Вижте статията тук
БНР, 03.07.2021 г.
ТУ – София ще си партнира с ИТ компанията Experian
22.06.2021 г.
В проекта за Национална карта на висшето образование в Република България, който вече е публикуван за 30-дневно обществено обсъждане на сайта на МОН, са посочени 7-те направления в университетите ни, най-търсени и от кандидат-студенти, и от работодатели. Това са Фармация, Медицина, Информатика и компютърни науки, Обществено здраве, Здравни грижи, Стоматология, Теория и управление на образованието. В тях учат 38850 студенти или само 18%. Сред направленията с висока степен на реализация на завършилите, но с недостатъчно търсене от кандидат-студентите, е Математиката. Въпреки тази статистика във Факултета по приложна математика и информатика местата по държавна поръчка се заемат безпроблемно. Според декана доц. д-р Десислава Иванова това е резултат, както от традиционно високите стандарти за качество на преподаване, така и от многопластовото и многоспектърно партньорство между ИТ компаниите и факултета. То се реализира в различни насоки - от активното участие на представители на компаниите в изготвянето на учебните планове и програми и участие на представителите на ИТ бизнеса в учебния процес по специалността „Информатика и софтуерни науки“ - за бакалаври и магистри - по дисциплините Облачни технологии и услуги, Анализ на големи масиви данни и ИоТ, Паралелна обработка на информацията и много други, до организиране на различни съвместни инициативи, към специално насочени към студентите на Факултета по приложна математика и информатика като Дни на отворените врати, състезания, стажове, практики и формулиране на съвместни научноизследователски задания. Отличен пример за прилагане на модела за сътрудничество между „образование-наука-бизнес“, което е изключително важно за високото качество на подготовка на бъдещите ИТ специалисти, съобразено с изискванията на пазара на труда и отлична предпоставка за успешна реализация на бъдещите ИТ таланти на национално и европейско ниво е, златното партньорство между ФПМИ на и ИТ компанията Experian. Златно е, защото за безрезервна подкрепа и активна съвместна работа през годините, по решение на Факултетния съвет на ФПМИ, доц. д-р Десислава Иванова връчи на 17.06.2021 г. „Златен медал на ТУ – София“ на инж. Иван Русев, мениджър развойна дейност и връзки с образованието, от компанията Experian, възпитаник на ТУ - София. Награди и грамота за значим принос към учебния процес и научноизследователската работа на факултета получиха и студенти от специалностите „Приложна математика и информатика“ и „Информатика и софтуерни науки“. Факултетът и компанията активно си партнират от 2017 г, когато Факултета по приложна математика и информатика разкри най-новото направление „Информатика и компютърни науки“ и една от най-желаните специалности „Информатика и софтуерни науки“ в Техническия университет - София.
Вижте статията тук
Рublics.bg, 22.06.2021 г.
БТА, 22.06.2021 г.
Студентските инициативи на ЧЕЗ България са верен пътепоказател до мечтаните кариерни цели
18.06.2021 г.
ЧЕЗ България вече 13 години открива пред младите инженери широки възможности за професионална реализация със своята стажантска програма. През инициативата, която енергийното дружество реализира на цялата си лицензионна територия у нас, до момента са преминали около 1000 участници, от които около 300 са продължили развитието си като част от екипа на дружеството. Какви са възможностите за начална професионална подготовка, които предлага на студентите ЧЕЗ България, разказаха представители на компанията в рамките на виртуалната поредица на Технически университет – София „Стажът – стъпки към успеха“. „Най-активният период при нас е летният. През това време организираме и нашето Стажантско училище. В него включваме различни активности за стажантите, сплотяваме ги като екип, провеждаме различни тренинги и обучения“, сподели Анна Тодорова от ЧЕЗ България. Ентусиазмът за кариерно развитие в компанията от страна на младите хора е голям. За това свидетелства и младият екип, в който работи Александър Сираков. Работата на отдела е свързана с дистанционното отчитане на електромери. „Използва се специализиран софтуер, с който се отчитат електромерите. Доста интересно е и могат да се научат много неща. Единственото, което се изисква, е желание“, заяви специалистът на ЧЕЗ България, чийто кариерен път в дружеството преминава през стажантската програма и ЧЕЗ Академия. Академията на ЧЕЗ България се провежда в рамките на учебната година. Тя има за цел да запознае участниците с различни звена на ЧЕЗ България и тяхното функциониране в рамките на цялата компания. Освен презентации за дейността на различни направления на енергийната компания, в рамките на Академията се организират и обучения за развитие на способностите на студентите. Ако в момента пред Вас стои изборът за ново кариерно начало, не пропускайте да разгледате актуалните предложения за работа в ЧЕЗ България! Участниците в Академията са от различни специалности, пред които се разкрива цял нов свят от възможности да открият мечтаната работа, тъй като ЧЕЗ България може да предложи разнообразни работни позиции. „Минималната продължителност на стажа е един месец. Участниците могат да сменят позицията си в различни звена. Така в края на лятото доста от стажантите се ориентират каква постоянна работна позиция да потърсят“, допълни г-жа Тодорова. Освен това полезни насоки за професионалната си реализация студентите могат да получат и от кариерното консултиране, което екипът на ЧЕЗ България организира регулярно.
Вижте статията тук
Инженер.bg, 18.06.2021 г.
12 специалности с утвърден прием ще има ТУ, филиал Пловдив
21.06.2021 г.
На национално ниво има дисбаланс на специалности, но при нас е силно индустриалното развитие
Интервю на Живка Танчева с проф. д-р Въльо Николов.
Картата на висшето образование е публикувана за обществено обсъждане до 18 юли на сайта на МОН. В програма "Точно днес" повече за търсенето и предлагането на специалности, за пловдиските вуз-е, разговор с проф. д-р Въльо Николов, директор на филиала на Техническия университет в Пловдив. Там от днес (21 юни) стартира приемането на документи за следващата академична година. Проф. Николов каза, че мястото на ТУ е важно както за града, така и за региона. Той намери място и в пътната карта на научна инфраструктура, която бе публикувана на 14 юни т.г. Пловдивският вуз ще работи по проекти в рамките на ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", като тук вече разполагат и с реновирани бази с лаборатории за обучение на бъдещите инженери. Трети корпус на ТУ, който е бивша база на Френския девически колеж, от края на 19 век вече е нов и осъвременен. По повод на Картата на висшето образование, проф. Николов каза, че вече са ясни местата за прием по държавна поръчка. От тях тези за инженерни специалности, както и тези за информационни и комуникационни технологии са запазаени каквито са заявени от вуз. ТУ, филиал Пловдив има утвърден прием и започва да приема документите на място в сградата на филиала. 12 специалности ще имат във филиала, като най-голям интерес има към специалността "Компютърни системи и технологии, следвана от последните години от специалност "Дизайн и печатни комуникации".
Вижте статията тук
БНР, 21.06.2021 г.
Стажовете на IMI България дават възможност за дългосрочна професионална реализация в сферата на автомобилната електроника
17.06.2021 г.
Лятото наближава и утвърдената производствена компания Интегрейтид Микро-Електроникс България (IMI България) отново отваря врати за студентите, които стартират кариерния си път в сферата на високите технологии. Актуалните стажове за обучаващите се бъдещи инженери представи г-н Йордан Йорданов, специалист „Човешки ресурси“ в IMI България, по време на виртуалното предаване „Стажът – стъпки към успеха“ на Технически университет – София. Вижте повече. IMI България вече над 20 години произвежда висококачествена автомобилна електроника с разнообразни функционалности за над 15 световноутвърдени производители на автомобилни части. „Гордеем се, че почти всеки един европейски автомобил има вграден модул, който е произведен в България. В Ботевград разполагаме с два завода, в които работят около 2500 човека“, сподели HR специалистът. Дейността на IMI България включва и производството на специални изделия. Компанията работи съвместно с клиентите, които определят дизайна на продукта спрямо изискванията на съответния автомобилен производител. Инженерите на IMI България участват в модифицирането на специфичното оборудване, така че то да удовлетвори условията на клиентите. Дългосрочни възможности за младите специалисти. „Провеждаме стажове, в които обучаваме хората спрямо спецификите на нашето оборудване и характера на компанията. Всяка година обявяваме свободни стажантски позиции за студентите от различни инженерни специалности. Щастливи сме, че успяваме да привлечем близо половината от стажантите ни от предходни години за работа на постоянни длъжности“, допълни г-н Йорданов. На своите служители IMI България осигурява комфортни условия на работа, мотивиращо възнаграждение, социални придобивки и безплатен транспорт. Традиционно голяма част от специалистите работят с другите звена на IMI, Inc. по света, обменят информация, провеждат или преминават обучения. Запознайте се с възможностите за кариерна реализация в IMI България, като посетите микросайта на компанията в Борса.bg! Стажовете са платени, а компанията сключва срочен трудов договор със стажантите, чиято продължителност се определя от възможностите на студентите и ангажираността им в университета. Заниманията са с минимална продължителност от 2 месеца. Провеждат се присъствено, на пълен работен ден, а компанията осигурява безплатен транспорт от София и северозападния регион на страната.
Вижте статията тук
Инженер.bg, 17.06.2021 г.