яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 26-30 от 355.
Меморандум за сътрудничество беше подписан между Техническия университет в София и Националния университет на Итапуа в Парагвай
Ректорът на Техническия университет (ТУ) в София проф. д-р Георги Венков и ректорът на Националния университет на Итапуа - Universidad Nacional de Itapúa UNI, в Парагвай, проф. Херменегилдо Кохене Веласкес подписаха меморандум за сътрудничество. Това съобщават от висшето училище на сайта си.
Сътрудничеството ще се осъществява в академичната и научноизследователска дейност, в разработването на съвместни международни проекти, в организацията на научни форуми и изграждането на центрове за върхови постижения в областта на дигитализацията, информационните и комуникационни технологии, и изкуствения интелект.
Проф. Кохене Веласкес е на посещение в ТУ-София по покана на домакините и участва в Международната седмица на Техническия университет с гости от осем държави, партньори по програматата "Еразъм+" и по програмата CEEPUS, която се провежда в момента.
Като председател на Асоциацията на университетите, той изнесе лекция за системата на висшето образование в Парагвай.

bta.bg
Студенти и преподаватели от два столични университета са участвали в първото по рода си „Училище за управление на радиоактивни отпадъци“
Първото по рода си „Училище за управление на радиоактивни отпадъци“ са организирали в края на миналата седмица Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО) и Център за ядрени компетенции (ЦЯК), съобщиха за БТА от държавното предприятие. В училището са се включили общо седемнадесет студенти и трима преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Технически университет – София. Инициативата е насочена към студенти с релевантни специалности от двете учебни заведения и е в изпълнение на Националната стратегия за развитие на човешките ресурси в ядрената сфера.
„Това, което представихме пред студентите, е интересно за тях и се надявам, че сме събудили техния интерес към управлението на радиоактивни отпадъци (РАО) и към извеждането от експлоатация и искрено вярвам, че една част от тях ще изберат да се развиват именно в ядрената сфера“, каза за БТА председателят на Управителния съвет на ДП РАО и водещ на форума Сергей Цочев. По думите му независимо къде работи един експерт в ядрената енергетика следва да познава темите за РАО и за извеждане от експлоатация.
"За пръв път провеждаме това училище, в новия Информационен център за извеждане от експлоатация. И студентите и преподавателите са много доволни, ние също сме удовлетворени. В готовност сме да продължим училището от тук насетне", посочи още Цочев.
Според представителя на АЯК Димитър Стоянов "Училището за РАО" е един от инструментите, които Центърът развива, за да се случва процеса на създаване на капацитет, на общности и на привлекателност за работа в ядрения сектор.
В двудневната теоретична част на събитието експерти от Предприятието са представили пред студентите задълбочени презентации по темите за видовете, класификацията и подходите за управление на радиоактивните отпадъци, целите, дейностите, предизвикателствата и опитът на другите в процеса по извеждане от експлоатация, радиохимия и радионуклиден контрол, подземни изследователски лаборатории, Национално хранилище за РАО, Единен информационен модел и „живи данни“ в процеса по извеждане от експлоатация и други.
Студентите са посетили и част от съоръженията на ДП РАО на площадка „Козлодуй“, като Машинна зала, Блочен щит за управление – 2, Система за измерване и освобождаване от контрол, командната зала на Цех за намаляване на размерите и дезактивация, радиохимичната лаборатория, както и Националното хранилище за РАО.

bta.bg
Център за компетентност в областта на интегралните схеми беше открит днес в Технически университет – София
Център за компетентност в областта на интегралните схеми беше открит днес в Технически университет – София, съобщиха от Министерството на иновациите и растежа (МИР) на своята официална страница. Центърът е част от инициативата "Chips for Europe”, подкрепяна от Европейския закон за чиповете (EU Chips Act) и Програма "Цифрова Европа".
Сред целите на проекта е да са осигури достъп до платформи за дизайн, пилотни производствени линии и симулационни среди, обучение и преквалификация на специалисти в областта на микроелектрониката, подкрепа за малки и средни предприятия и стартиращи компании в сектора чрез достъп до ресурси, менторство и финансиране, създаване на устойчиви връзки между научните среди, бизнеса и публичния сектор, специализация в области като проектиране на интегрални схеми, MEMS, съвременни методи за корпусиране (процеси при производството на електронни компоненти - бел. ред.).
Сред ползвателите на центъра ще са и изследователски и технологични организации и академични институции.
Откриването на центъра и неговата първа встъпителна среща стана в присъствието на двамата заместник-министри на иновациите и растежа Георги Ангелов и Мартин Дановски.
С изграждането на Национален център за компетентност в областта на интегралните схеми България има всички шансове през следващите години да се похвали с подобряване на високотехнологичната среда. Това каза заместник-министърът на иновациите и растежа Георги Ангелов. Той посочи, че вяка държава-членка на ЕС разполага с такъв център, като общият им брой в Европа е 30.
По думите му българският център се отличава по това, че включва и чуждестранни партньори.
Центърът ще обединява водещи български академични и научни институции – Техническия университет – София, Софийския университет "Св. Климент Охридски", Техническите университети в Габрово и Варна, Русенския университет "Ангел Кънчев", Институтът по електроника и Институтът по физика на твърдото тяло на БАН.
Индустриални партньори са София Тех Парк, Сдружението за научноизследователска и развойна дейност и международни организации като "Имек-Белгия" (Imec–Белгия) и "Хелмхолтц-Центрум ДрезденРосендорф-Германия" (Helmholtz-Zentrum DresdenRossendorf –Германия).
Георги Ангелов напомни, че сред приоритетите в Стратегията за интелигентна специализация на България са мехатрониката и микроелектрониката. Дефинирани подобласти са: проектиране на интегрални схеми, производство на машини, привличането на експертиза и създаването на производства в областта на корпусирането. По думите му в момента страната ни води преговори за сътрудничество с водещи компании в тези области.
bta.bg
Министърът на образованието Красимир Вълчев връчи дипломите за висше образование на випуск 2024 на Техническия колеж в Казанлък
Министърът на образованието Красимир Вълчев връчи дипломите за висше образование на студенти от випуск 2024 г. със специалност “Технологии на машиностроенето“ в базата на Технически колеж – София към Технически университет – София в Казанлък. Официални гости на събитието бяха още кметът на общината Галина Стоянова, заместник-кметовете Сребра Касева и Аксения Тилева, ректорът на Технически университет – София проф. д-р Георги Венков, председателят на Общото събрание на Технически колеж – София и при Технически университет – София проф. д-р инж. Ивайло Ганев, народни представители, представители на бизнеса, директори на гимназии. Техническото висше образование е най-ценното и най-важното за нашето икономическо развитие, заяви Красимир Вълчев. Убеден съм, че и следващите десетилетия най-важно ще бъде да имаме повече специалисти в областта на техническото образование, повече инженери, посочи той. За да продължаваме да растем в най-голяма степен ни трябват инженери и технически кадри, това беше и една от причините тук в Казанлък, който е и географски и индустриален, машиностроителен център на България да подпомогнем и да подкрепим създаването на Техническия колеж, каза още министърът. Той поздрави местните работодатели за това, че подпомагат колежа и че инвестират в своите кадри за това да придобият по-добра професионална квалификация. Министърът отправи поздравления и за Община Казанлък за това, че подпомага както дейността на колежа, а с това и местната индустрия. Казанлък е индустриален град, в който фабриките работят и имат нужда от качествени кадри, затова ви благодаря сърдечно за подкрепата за създаване на Технически колеж в Казанлък, каза Галина Стоянова. Благодарни сме, че Техническият университет припозна именно Казанлък, като място за разширение и създаване на това учебно заведение, посочи тя. И отбеляза, че Община Казанлък наистина оценява този учебен корпус и подкрепя развитието му. За мен е радост да бъда тук на днешния празник, каза проф. д-р Георги Венков. Тази диплома е вашата награда за положените усилия и за постигнатите резултати по време на вашето следване, тя е награда и за нас – вашите преподаватели – за добре свършената работа за вашето израстване. Убеден съм, че тя ще изиграе най-важната роля за професионалното ви развитие, защото е издадена от Технически университет – София, а това се цени изключително много от бизнеса, подчерта ректорът. Нека това не е ден на раздяла, знайте, че вратите на университета са винаги отворени за вас и можете да продължите в следващи степени, допълни той.
Поздрав към завършващите отправиха още проф. Ивайло Ганев и прокуристът на М+С Хидравлик Владимир Спасов, след което дипломите си за завършено висше образование получиха общо 19 абсолвенти. Техническият колеж в Казанлък е създаден с подкрепата на местния бизнес в Казанлък и на местната администрация и е сред четирите учебни бази в структурата на Технически университет – София.Колежът е център за развитие на млади специалисти в машиностроенето, като в учебната база в Казанлък се провежда обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен професионален бакалавър - “технология на машиностроенето”. 80 на сто от дипломираните в колежа студенти се записват за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" в Техническия университет в София, а почти всички се реализират професионално на територията на Община Казанлък. Основните предприятия, в които дипломираните студенти продължават професионалната си работа, са "Арсенал" АД и "M+C Хидравлик" АД, а "Арсенал" АД предлага стипендиантска програма, която е част от фирмената политика на предприятието за привличане на млади специалисти. "M+C Хидравлик" АД покрива семестриалната такса на своите работници и служители, определени съобразно класирането по документи, извършено от Технически университет - София и им осигурява платен служебен отпуск, необходим за присъствие на учебните занятия през работните дни.
Тридневна международна научна конференция в Техническия университет
Учени, експерти и изследователи от седем държави се включват в 14-то издание на международната научна конференция „ТЕХНИКА, ТЕХНОЛОГИИ и СИСТЕМИ – ТЕХСИС 2025“. Форумът ще се проведе между 15-ти и 17-ти май 2025г. и е организиран от Технически университет-София, Филиал Пловдив, с подкрепата на Научноизследователския сектор към висшето училище.
Основната цел на конференцията е да събере заедно изследователи от академичните среди и индустрията, учени и експерти в техническите науки и технологиите, които да споделят идеи, разработки и иновации.
Повече от 150 са участниците тази година. Ще бъдат представени над 80 научни доклада и разработки, разпределени в шест отделни секции:
- Автоматика, системи за управление и роботика;
- Електротехника и електроника;
- Компютърна техника, информатика и комуникации;
- Машинно инженерство;
- Автомобилно и авиационно инженерство;
- Материалознание
Конференцията „ТЕХСИС 2025“ е част от програмата на мащабния форум „Дни на науката“ на Технически университет-София. Уникалният за страната формат, който ще продължи до края на 2025-та се провежда за 19-ти пореден път и включва повече от 30 научни форума и инициативи. Основен приоритет е насърчаването на международното участие на водещи изследователи с доказани научни постижения и предоставянето на възможност за трансфер на знания от науката и академичните среди към бизнеса и обществото.
Официалното откриване и на двете събития ще е на 15 май 2025г. /четвъртък/ в 14 ч. в зала Аула на Технически университет-София, Филиал Пловдив на ул. „Цанко Дюстабанов“ 25.
Приветствие ще поднесат Ректорът на Технически университет-София проф. д-р Георги Венков, Директорът на пловдивския филиал доц. д-р инж. Никола Шакев и представители на Академичното ръководство на висшето училище.
Пленарната сесия ще започне в 14.30 ч. с доклада на проф. Мирослав Зетек от „Университет Западна Бохемия“ в Пилзен, Чехия на тема „Metal AM in Tool Optimization“ (Адитивно производство на метали при оптимизиране на инструменти).
След това, участниците ще се включат в заседания по отделните секции, които ще продължат и в следващите дни на конференцията.
Приетите доклади от конференцията ще бъдат публикувани Open Access в престижното издание „Engineering Proceedings“ на MDPI.

plovdiv-press.bg
Официалното откриване и на двете събития ще е на 15 май 2025г. /четвъртък/ в 14 ч. в зала Аула на Технически университет-София, Филиал Пловдив на ул. „Цанко Дюстабанов“ 25.
Приветствие ще поднесат Ректорът на Технически университет-София проф. д-р Георги Венков, Директорът на пловдивския филиал доц. д-р инж. Никола Шакев и представители на Академичното ръководство на висшето училище.
Пленарната сесия ще започне в 14.30 ч. с доклада на проф. Мирослав Зетек от „Университет Западна Бохемия“ в Пилзен, Чехия на тема „Metal AM in Tool Optimization“ (Адитивно производство на метали при оптимизиране на инструменти).
След това, участниците ще се включат в заседания по отделните секции, които ще продължат и в следващите дни на конференцията.
Приетите доклади от конференцията ще бъдат публикувани Open Access в престижното издание „Engineering Proceedings“ на MDPI.

plovdiv-press.bg