яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 46-50 от 305.

Ден на изкуствения интелект в Техническия университет

bnr.bg
 
Световноизвестни учени, студенти и запленени по новите технологии се събират в пловдивския филиал на Техническия университет за участие в Деня на изкуствения интелект. Той започва в 9.15 ч. в Аулата на висшето училище. Проявата е част от серията срещи на глобалната инициатива „Build with AI“, която за първи път се провежда в Пловдив. Лекции ще изнесат световноизвестни учени, работещи в сферата на изкуствения интелект.
Ще има презентацията на д-р Себастиан Хеслер, специалист по молекулярна генетика, работил в Центъра за мозъчни науки към Харвардския университет, а в момента директор на изследователски център „NERF“ в град Льовен, Белгия. Неговата лаборатория съчетава системни невронаучни изследвания и съвместно невро инженерство, за да разкрие част от принципите на мозъчната функция. 
След това лекция ще изнесе проф. д-р Димитър Проданов от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН, който е част от екипа и на Междууниверситетския център по микроелектроника (Imec) в Льовен. 
Между 11 и 12 часа е предвидена среща на членовете на „Клъстер Изкуствен интелект-България“ с представители на бизнеса, академичната общност и студенти.
Следобед започва уъркшоп по програмиране на изкуствен интелект, в който могат да се включат както професионалисти, така и начинаещи програмисти.
 
bnr.bg, 15.03.2024  
2024-08-07

Зам.-министър Наталия Митева откри юбилейното десето издание на хекатона на ТУЕС

 

mon.bg
 
Заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева участва в откриването на юбилейното десето издание на емблематичното състезание по програмиране и работа в екип – хекатон на Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС). В продължение на три дни 350 настоящи ученици от 8. до 12. клас и още 50 завършили възпитаници на училището разработват свои софтуерни и хардуерни проекти с помощта на ментори, а в събота вечер ще бъдат отличени най-добрите от тях.
„Благодаря Ви, че за пореден път организирате такова събитие в такъв формат, който показва защо е уникално ТУЕС“, каза Наталия Митева при откриването на хекатона. Тя изтъкна, че една от силните страни на училището се състои именно в тази симбиоза между ученето и практиката. „Някои от причините ТУЕС да бъде толкова добър пример за училище, свързано с реалния живот и с бъдещето на технологиите, се крият в това, че учениците могат да работят с професионалисти по реални проекти“, посочи Наталия Митева.
Тя изрази благодарността си към представителите на бизнеса, които работят с ТУЕС. Много от тях заедно с Министерството на образованието и науката участват в създаването на визията за дигитализация на българското образование. Те участваха и в създаването на първите насоки за ползване на изкуствени интелект към цялата образователна система. „Трябва бъдем на първа линия – не само ползватели, а и създатели на тези технологии, които чертаят бъдещето и които могат да направят в България една икономика на знанието с фокус върху добавената стойност“, посочи Наталия Митева.
 
mon.bg, 14.03.2024  
 
novinata.bg, 14.03.2024  
2024-08-07

Овластяването на учениците създава добро партньорство между бизнес и образование

д-р Веселка Христова, изпълняващ длъжността директор на ТУЕС и Кирилка Ангелова, изп. директор на Асоциацията на завършилите ТУЕС
 
bloombergtv.bg
 
Образованието е консервативна система и възможността за гъвкав учебен план дава предимство на ТУЕС, като могат да развиват учебните предмети в най-актуалния им вид, което е нужно на бизнеса. Успешната формула за партньорството между бизнеса и образованието е да се намери точката на пречупване спрямо интересите на всички замесени страни. Свободата, която имаме по отношение на учебния процес, учебните програми и извънкласните дейности, които предоставяме на учениците, това овластяване на учениците това също е пречупваща точка на всички замесени страни. Това дава свобода на учениците, но и носи отговорност, това коментираха д-р Веселка Христова, изпълняващ длъжността директор на ТУЕС и Кирилка Ангелова, изп. директор на Асоциацията на завършилите ТУЕС, в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.
Голямото предизвикателство пред управлението на ТУЕС е запазването на добрия му имидж и подобряването на репутацията му. ТУЕС е част от структурата на Техническия университет, като много голяма част от преподавателите са именно университетски такива или хора от бизнес сферата. При завършване на училището се подготвя дипломен проект, при който ръководители могат да бъдат хора от света на ИТ бизнеса, каза Христова.
Образованието е консервативна система и възможността за гъвкав учебен план дава предимство на училището, като могат да развиват учебните предмети в най-актуалния им вид, което е нужното на бизнеса. Младите хора от бизнес средите, който преподават на учениците показват извървяния път в развитието в сектора.
Успешната формула за партньорството между бизнеса и образованието е да се намери точката на пречупване спрямо интересите на всички замесени страни, каза Ангелова.
„Специално в нашия случай училището е центъра на тази общност. Бизнесът, който подкрепя училището е свързан с него по една или друга причина. Тази свобода, която имаме по отношение на учебния процес, учебните програми и извънкласните дейности, които предоставяме на учениците, овластяването на учениците това също е пречупваща точка на всички замесени страни, които имат интерес. Нашите младежи имат възможността да участват, да организират, да подкрепят и дори да са част от образователния процес под някаква форма, чрез доброволческите инициативи в училището. Това е успешната формула – да имаш свобода, но свободата носи отговорност.“
На учениците се преподават теми, които могат да бъдат директно приложени в професионалните среди след завършване. Училището предлага и практика, която показва да учениците реална работна сфера. Участието на компаниите в образователния процес е свързано с корпоративната социална отговорност на бизнеса.
Тази седмица ще се проведе десетото издание на Hack TUES, като това е най-мащабният ученически хакатон в България. Има 70 ученически отбора, 70 ментори и 12 отбора от завършили възпитаници, като и множество интересни лектори. Целта е да се отпразнува цялата общност от ученици до практикуващи в сферата. Отборите в хакатона си избират ментор от бизнес средите, което заздравява връзките между образованието и бизнеса в сектора.
Целия коментар гледайте във видеото.
 
bloombergtv.bg,12.03.2024  
2024-08-07

Hack TUES X: Над 70 отбора и тайна тема

Дните за разработка на проекти в хакатона са 14-ти и 15-ти март
 
btv.bg
 
Десетото юбилейно издание на единствения и емблематичен за ТУЕС хакатон, организиран от ученици за ученици, Hack TUES X, стартира през март 2024 година.
От 13-ти до 16-ти март 2024 г. на територията на Sofia Tech Park ще се проведе десетото юбилейно издание на емблематичния за ТУЕС към ТУ – Hack TUES X. Ученици от Технологично училище „Електронни системи“ към Технически университет - София, под менторството на Асоциацията на завършилите ТУЕС, организират това събитие отново в присъствен формат.
През 2023 година Hack TUES намери своето място сред иновативните и обещаващи практики на ЮНЕСКО за “Техническо и професионално образование и обучение”. Това прави Hack TUES единствената образователна практика от България.
Хакатонът стартира на 13.03.2024г. с откриваща церемония, която ще се излъчи на живо в канала на училището в YouTube. По време на церемонията ще се проведе дискусия, където ще бъде разкрита основната тема и нейните подтеми за тазгодишното издание. В дискусията ще участват водещи специалисти в областта на програмирането и информационните технологии.
70 отбора, съставени от ученици от различни класове, които ще бъдат разпределени в отбори с индивидуални ментори - възпитаници на ТУЕС и/или част от екипа на водещи ИТ компании. Тази година за пръв път ще има и 14  отбора, съставени от завършили ученици на ТУЕС към ТУ-София. Учениците и завършилите участници се състезават в различни категории.
Дните за разработка на проекти са 14-ти и 15-ти март, като състезанието ще завърши на 16.03.2024г. с церемония по награждаване. Форматът на състезанието включва полуфинали и финал, където подбрано жури от специалисти ще оценява проектите на нашите възпитаници и ще излъчи победителите.
Накрая, искаме да изразим нашата най-дълбока благодарност към Технологично училище “Електронни системи” към ТУ - София за неговата подкрепа, както и към АЗТУЕС за тяхната неуморна работа и менторство, което прави Hack TUES това, което е днес.
 
btv.bg,13.03.2024  
 
dbr.bg,11.03.2024
2024-08-07

Дамски клуб JAVA Girls – доброто място за любознателни студентки от Техническия университет


 
plovdiv-press.bg
 
Те изучават информатика и изкуствен интелект. Дванадесет момичета от първи до четвърти курс всеки петък се събират след часовете в една от аудиториите на Техническия университет – филиал Пловдив. Те са клуб JAVA Girls. Преди две години на доцент д-р Мария Маринова – учен и преподавател в катедра „Компютърни системи и технологии“ на Техническия университет – филиал Пловдив и хрумва идея. “Реших, че момичетата в техническия университет малко са пренебрегнати. Шегуваме се, че дори думата инженер няма женски род и някак си момичета инженери са подценени. А има изключителни момичета, които учат тук. Имала съм курсове, в които нито едно момче не може да реши задачата така, както група момичета я решават. И то хардуерни задачи в направление „Компютърна архитектура“, което водя. Занимаваме се с проектиране на процесори и това е много сложно. Момичешките решения ме изненадват и радват.“ – разказва доц. д-р Мария Маринова.
Създателката на клуб JAVA Girls е истински широко скроен учен.  Потвърждават го научните й интереси и множеството дисциплини, които преподава. Отскоро освен от изкуствено съзнание тя се интересува от психология, защото е убедена, че това е начин да накараме машинният разум да разбере по-добре човеците и тяхното поведение. Заедно със своя съмишленичка подготвят книга за жените-лидери в науката за програмиране и изкуствен разум. А със свой бивш студент правят съдружие и купуват мощен компютър, за да създадат с него изкуствен разум за робот.
Защо  JAVA
Сред програмистите се разказва историята как е създаден програмният език JAVA. Младите мъже и жени, които го създали, обичали по време на съвместната си работа да … пият кафе JAVA. И кафето и съвместният труд били толкова приятни за екипа, че решили да кръстят новият програмен език с името на общата им наслада. Според специалистите този език е „кирилицата“, на която най-често си общуват микроконтлролерите във всяка техника. Затова студентите трябва отрано да го знаят, за да обучат машините.
Тъй като JAVA е нова дисциплина в началото преподавателката трябва да открие баланса, за да не се откажат студентите, ако им се види много трудно. Но и винаги си задава въпроса: дали не беше лесно. За нея е важно бъдещите инженери да направят нещо самостоятелно, за да получат самочувствие и после да продължат да търсят сами. „Имам изключителни студенти. Изненадвам се, че във всяко ново поколение, което идва да учи при нас, има много умни деца. Стремя се да ги стимулирам индивидуално.“ – радва се доц. д-р Мария Маринова.
Кой членува в момичешкия клуб
Една от студентките, която е член на JAVA Girls от самото начало е Мария Бабанова. Тя е четвъртокурсничка от специалността „Компютърни системи и технологии“ в Технически университет – филиал Пловдив. Учи тук и точно тази специалност, защото счита, че това е най-добрата перспектива за кариерното й развитие. „За JAVA Girls научих още миналата година на едно от упражненията, които имахме при доцент Маринова по компютърни архитектури. Заедно с мои колежки пожелахме да участваме в клуба. В началото срещите ни не бяха съвсем редовни – наближаваха семестриалните ни изпити за 3-ти курс, наближаваше и лятната ваканция. През тази година започнахме по-редовно да се събираме и работим в клуба.“ – споделя Мария Бабанова.
Темите на момичешките срещи се определят най-вече от членовете на клуба, защото всички искат времето тук да е интересно и полезно. Затова обсъждат нови неща, които са видели в сферата на информационните технологии. И все пак защо дамски клуб? „Мисля, че точно защото в нашата сфера преобладава мъжката енергия и мъжкото присъствие, а жените са малко пренебрегвани. Участието ни в клуба ни кара да се чувстваме непренебрегнати, по-специални и равни с мъжете информатици.“ – обяснява студентката. Тя счита, че изкуственият разум, създаден от жени не ще се различава от изкуствения разум, създаден от мъже. Но известно „разделение на труда“ все пак има, тъй като жените биха били по-добри в дизайнерската част при създаването на умните машини и изобщо към неща, свързани с естетиката. Докато мъжете вероятно ще работят повече по логическата част.
„Считам, че нашият клуб ми дава конкурентни предимства и за бъдещото ми кариерно развитие. Търся своята ниша в сферата на информационните технологии и проучвам сферата на киберсигурността, защото точно това ми е много интересно. И за съжаление точно такава заинтересованост от младите професионалисти много липсва в България.“ – заключи Мария Баба
 
plovdiv-press.bg, 07.03.2024
2024-08-07