яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 56-60 от 237.

Ученици демонстрират знания и талант в осмото издание на хакатона HackTUES



Калоян Георгиев, координатор на ученическия хакатон HackTUES и Златина Лилова, част от екипа на ученическия хакатон HackTUES, в „Бизнес старт”, 08.03.2022г. От 10 до 13 март ще се проведе осмото издание на ученическия хакатон HackTUES, организиран от учениците в столичното Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС) към Технически университет – София. Участие в хакатона ще вземат 250 ученици в 50 отбора. Темата на събитието ще бъде обявена при откриването му на 10 март, от 18:30 ч. в YouTube канала на ТУЕС. Това разказаха Калоян Георгиев, координатор на ученическия хакатон HackTUES и Златина Лилова, част от екипа на ученическия хакатон HackTUES, в  предаването „Бизнес старт” с водещ Живка Попатанасова. Участниците ще могат да се консултират с лектори, които да им дадат насоки след оповестяване на темата. В петък и събота отборите ще работят с менторите и по проектите си. В неделя сутринта започват полуфиналите на събитието. Оценяването е разделено на два етапа – полуфинали и финали. От пет полуфинала пет отбора ще отидат на финал и от тях първите три ще спечелят парични стипендии. Всеки един спонсор също ще предостави награда, която ще бъде изненада. Работата в екип е едно от нещата, които най-много спъва участниците, защото за два дни нямаш време да опознаеш другите в екипа или да се разберете кой какво да прави. Участници са ученици от 11 и 12 клас, които вече са научили много и искат да покажат на какво са способни пред многото компании, които подкрепят събитието. В състезанието участват и ученици от 8 и 9 клас и целта е те да се научат на нови умения, споделиха събеседниците. Подготовката за хакатона започна още от месец август и имахме много безсънни нощи покрай организацията. Над 20 компании от IT бранша подкрепят събитието и предоставят ментори, които споделят безценен опит. Всеки отбор има индивидуален ментор, който оказва помощ и съдействие. Екипът ни в училище се състои от 13 души, а желанието ни е участниците в състезанието да бъдат креативни и да излязат извън зоната си на комфорт. На предишни хакатони е имало брилянтни проекти, разказаха Златина и Калоян, които учат в ТУЕС. Двамата са благодарни за възможностите, които им предлага училището, а солидна част от учениците  вече са IT професионалисти още при завършването му. „Българският IT бранш е един от тези в Европа, които имат най-голямо присъствие на жени, почти 50%. За сравнение в държави като Франция и Германия жените в този сектор са едва 20%”, подчерта Златина. Златина и Калоян споделиха, че плановете им за бъдещето са свързани в България. Дори и обучението им да продължи в чужбина, това не означава, че след това няма да се върнат и да работят в България.

Вижте предаването тук 


Вloombergtv.bg, 08.03.2022 г.
Investor.bg, 08.03.2022 г.

2022-03-21

НПСС с избрано ръководство за мандат 2022-2024 година



Изпълнителният съвет на Националното представителство на студентските съвети в България проведе своето първо заседание за мандат 2022-2024г. На него по предложение на председателя на НПСС – Даниел Парушев бяха избрани трима зам.-председатели:
- Александър Узунов от Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий”;
- Доротея Николаева от Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”
- Йозлем Кюлджева от Медицински университет – Пловдив.
Новост е, че те ще бъдат без ресори, като това, което заляга в основната им функция е да бъдат запознати в най-висока степен с цялостната дейност на представителството и да бъдат готови за реакция във всеки един момент. За главен секретар на организацията беше гласувано доверие на Константина Каракадиева от Медицински университет – Плевен, а за водещ на Общите събрания на НПСС беше преизбран Станимир Бояджиев от Русенски университет.
Структурата на организацията бе допълнена от петима съветници по ресори, по предложение на председателя на НПСС, които да развиват дейността съответно в пет направления от първостепенна важност за студентското самоуправление и за оперативността на представителството.
В този състав влизат:
- Ангел Стойков от Университет за национално световно стопанство – съветник по научно-изследователската дейност;
- Божидар Касабов от Медицински университет "Проф. Параскев Стоянов" – съветник по здравеопазването;
- Лидия Даскалова от Софийски университет "Св. Климент Охридски" – съветник по социално-битовите въпроси на учащите;
- Петър Стефанов от Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" – съветник по културно-масовите мероприятия;
- Станимир Бояджиев от Русенски университет "Ангел Кънчев" – съветник по международната дейност и сътрудничество.
С изключително присъствие от 48 висши училища – 46 присъствено и 2 в онлайн среда, Общото събрание на Национално представителство на студентските съвети избра на 19 Февруари 2022 година, Председател за мандат 2022 - 2024 година. Даниел Парушев е новият Председател на НПСС, който организацията избра на отчетно-изборното си събрание, състояло се в залата на Националния студентски дом в София. Той получи пълната подкрепата на всички делегати от Общото събрание.
В рамките на Отчетното-изборно събрание беше избран нов Изпълнителен съвет, който ще подпомага работата на Председателя и ще води оперативната дейност на организацията. Членове на колективния орган са:
1. Даниел Парушев – представител на Университет за национално и световно стопанство, който като Председател на НПСС влиза по право.
2. Дeлян Плачков – Висше училище по агробизнес и развитие на регионите.
3. Нора Ангелова – Химикотехнологичен и металургичен университет.
4. Симона Михайлова – Международно висше бизнес училище.
5. Илиян Кордев – Технически университет – София.
6. Мая Минкова – Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.
7. Виктория Палигорова – Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“.
8. Розалия Кънева – Технически университет – Варна.
9. Преслава Петранова – Национална художествена академия.
Общото събрание на НПСС определи и Контролен съвет на организацията, който ще следи за законосъобразността на решенията и всички дейности, които са свързани с работата. Съставът му е както следва:
1. Мартина Стоянова – Академия на МВР.
2. Стоян Иванов – Нов български университет.
3. Станислава Ризова – Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.
4. Стела Хаджиева – Стопанска академия „Д. Ценов“.
5. Веселина Стефанова – Технически университет - Габрово.
В рамките на мандата ръководството на НПСС взе решение да бъде открито ново звено, което да се ангажира с медийното отразяване на дейностите на организацията и студентските съвети. За главен редактор на медията беше определена Емилия Хинкова от Университет по архитектура, строителство и геодезия. За представители в екипа, който ще отговаря за международните контакти на организацията в Европейския студентски съюз бяха избрани Симона Михайлова от Международно висше бизнес училище и Нора Ангелова от Химикотехнологичен и металургичен университет. Сред обсъдените теми на заседанието бяха още и подпомагането на студентите от Украйна в България, ремонтните дейности в студентските общежития, както и изпращането на покани от студентските съвети на всяко висше училище до НПСС за гостуване на щанд за популяризация на представителството сред студентите. Бяха коментирани и две от предстоящите събития за организацията в близките седмици, а именно Зимен университет и Студент на годината.

Вижте статията тук

БТА, 07.03.2021 г.

2022-03-08

Техническият университет в София открива 4 специалности



Започна подаването на документи за кандидатстудентската кампания. Четири нови бакалавърски специалности открива Техническият университет в София, съобщава висшето училище. Те са „Интелигентни системи и изкуствен
интелект“, „Интелигентни системи и изкуствен интелект – на английски език“, „Анализ на данни“ и „Киберсигурност“.
От 21 февруари започна подаването на заявления за явяване на предварителни тестове и изпити. То приключва два дни преди съответния изпит. Документи се подават в Учебен отдел на ТУ – София, учебен блок 2, ет. 3 и във филиалите в Пловдив и Сливен; по интернет и в бюрата за приемане на документи по градове. Тест по математика е насрочен за 19.03.2022 г., 02.04.2022 и 16.04.2022 г.. Изпитът по немски език за прием във Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт е на 09.04.2022 г. Този по английски за специалността „Индустриално инженерство“ във Факултета за английско инженерно обучение и за специалността „Интелигентни системи и изкуствен интелект – на английски език“ в Машинно-технологичния факултет) е на 9 април. Изпитът по рисуване е на 16 април, по композиция - на 17 април. Те са необходими да прием в специалността "Инженерен дизайн". Всички предварителни тестове и изпити ще се проведат дистанционно, с изключение на изпита по немски език, който ще е присъствен. Като съучредител на Европейския технологичен университет (EUt+), съюз на осем европейски висши училища, ТУ-София дава възможности за мобилност и международно признато европейско висше образование, пишат от висшето училище. Подробна информация за кандидатстудентската кампания 2022/2023, може да се намери в сайта на ТУ – София на следния ТУадрес: https://priem.tu-sofia.bg/

Вижте статията тук

Оffnews.bg, 22.02.2022 г.
БТА, 22.02.2022 г.
Мonitor.bg, 22.02.2022 г.
Аctualno.com, 22.02.2022 г.
Рublics.bg, 22.02.2022 г.
Vesti.bg, 22.0.2022 г.

Newsone.bg, 22.02.2022 г.

2022-03-02

Г. Ангелов: България може да се включи в Европейския акт за чипове за 43 млрд. евро



Страната ни трябва да привлича инвеститори със звена за проектиране в областта на полупроводниците, посочи ръководителят на МикроНаноЛаб в "София Тех Парк". България трябва да привлича инвеститори, работещи в областта на полупроводниците и производството на чипове, е не в изграждането на чисти стаи, защото мащабът е огромен, но за звена за проектиране. Това съветва в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Георги Ангелов, председател на управителния съвет на клъстер "Микроелектроника и индустриални електронни системи" и ръководител на МикроНаноЛаб в "София Тех Парк". Той посочи, че компаниите разглеждат възможностите си от икономическа гледна точка и България в момента е ситуирана така, че най-благоприятно би било да си поставим за цел да се развиваме в областта на проектирането. „Това е област с висока добавена стойност. Възможно е да се мисли и за други мащаби, но те не могат да ни бъдат приоритет", смята експертът. „Всички бизнеси се интересуват от наличието на квалифициран човешки ресурс, а в България има няколко водещите университета, които имат опит в посока високи технологии, микро- и наноелектроника – Технически университет, Софийски университет, техническите университети в страната в Габрово и Варна, като потенциалът е съсредоточен в София“, обясни доц. Ангелов. По думите му, в проектирането и създаването на технологията на компоненти и устройства е силата на българския капацитет. „В Техническия университет е първата лаборатория по т.нар. ECAD - софтуерът, с който се проектират интегралните схеми. От 1994 година ние сме първата държава в Източна Европа, която получава академични лицензи за обучителни цензи в Европа. Софийски университет също има капацитети, БАН също работи в тази посока. Имаме възможност за изграждане на човешки ресурси", аргументира се той и прогнозира, че страната ни е добре позиционирана, за да се включи в бизнеса при разработването на нови технологии. Ангелов потвърди, че Европейският акт за чиповете се очаква да мобилизира 15 млрд. евро публични и частни инвестиции в сектора. А заедно със средствата по съществуващите програми „Хоризонт Европа“ и „Цифрова Европа“, както и с допълнителната подкрепа от държавите членки, инвестициите в полупроводникови технологии и приложения се очаква да надхвърлят 43 млрд. евро до 2030 г. Председателят на управителния съвет на клъстер "Микроелектроника и индустриални електронни системи" напомни, че целта на Европейския съюз е да удвои своя пазарен дял при производството на полупроводници от 10% на 20% и тя е е реалистична. „Процесите са бавни, защото всяка компания има някакъв профил и той е обоснован от пазара“, коментира доц. Ангелов. Той потвърди, че бизнесът е огромен – от порядъка на 550-560 млрд. долара на годишна база в световен мащаб. Доц. Ангелов е на мнение, че е възможно привличането на европейски средства за развитие на индустрията в България, но съветва да бъдем активни, а не да считаме, че ни се полага, защото отдавна международни компании вече имат представителства и се разрастват у нас. Къде в Европа водещи изследователски институти разработват нови технологии? Кои са силните страни на България в автомобилната индустрия? Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Вижте статията тук

Investor.bg, 10.02.2022 г.

2022-03-02

Доц.Георги Ангелов:Търсенето на електронни инженери ще надмине софтуерните специалности



България е в добра позиция в тенденцията за развитие на микроелектрониката в Европа, смята преподавателят. Днес се очаква да станат ясни подробности по предложението за европейско законодателство за чиповете. Старият континент засега догонва глобалните лидери в производството на чипове. Досега известните планове са до 2030 година Европейският Съюз да създава 20% от чиповете в световен мащаб, а зад тази амбиция стоят инвестиции за 42 милиарда евро. Като бюджет и цел това е постижимо, смята доц. Георги Ангелов, ръководител на Катедра „Микроелектроника“ в Техническия университет в София, работи и в лаборатория за проектиране и дизайн на чипове. Индустрията в областта на микроелектрониката, или чиповете, е от порядъка на няколкостотин милиарда долара годишно, това е огромен бизнес, казва В Европа има отлив на производствени мощности – фабриките, където се произвеждат чиповете, отбелязва доц. Ангелов. „Наричат се „чисти стаи“. Стойността на една такава фабрика е от порядъка на няколко милиарда долара. Този тип производствени мощности се съсредоточават в Югоизточна Азия или в Америка. В Европа остава частта, свързана с проектирането, дизайна, разработването на технологии.“ При прекъсването на веригите за доставка, което наблюдаваме в последните две години заради пандемията, се оказва, че когато нямаш производствени мощности в рамките на Европа, това създава множество затруднения, коментира Георги Ангелов. По думите му „това е обосновката защо трябва да се мисли по отношение дори на законодателно регулиране на този тип бизнес.“ В Европа има мощности за производство, но те са на чуждестранни компании, уточнява преподавателят. Развойни центрове има в Белгия, Ирландия и Франция. Логично е да се затвори цикълът, подчертава доц. Ангелов. „Производствата, когато са извън рамките на Европа, това нарушава пълния цикъл за доставяне на готов продукт.“ Георги Ангелов е на мнение, че в момента у нас ядрото, свързано с микроелектрониката, съобразно мащаба ни като държава е добро. „България в момента се намира в добра позиция. В последните 20 години беше приоритет софтуерните науки. Тенденцията в следващите 30+ години – търсенето на електронно инженерство, в частност микро- и наноелектрониката, да надвиши като тренд софтуерните специалности.“ „Има ни, и то не сме пренебрежими. Не стъпваме на гола поляна“, обобщава Ангелов.

Вижте интервюто тук

БНР, 08.02.2022 г.

 

2022-02-09