яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 31-35 от 305.

TUES Fest 2024 ще се проведе на 20 и 21 април в Иновационен Форум “Джон Атанасов”


btv.bg

TUES Fest 2024 - денят на отворените врати на Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС) към Технически университет – София, ще се проведе на 20 и 21 април в Иновационен Форум “Джон Атанасов”, София Тех Парк. Бизнес уебсайтът на bTV Media Group - businessnovinite.bg, е медиен партньор на форума и уеб редакторът на медията Полина Пенчева ще се включи в инициативата като член на журито.
По време на събитието посетителите могат да се запознаят с ТУЕС към ТУ-София отблизо и с това какво прави различно училището по отношение на връзката с ИТ бизнеса; образователния модел; силната и задружна общност; връзката между настоящи и завършили възпитаници; специалностите и предметите, които се изучават в ТУЕС към ТУ-София.
TUES Fest 2024 за пръв път ще се проведе в цели два дни. В началото на първия ден (20 април) ще бъде отбелязвана символично 35-тата годишнина от създаването на ТУЕС към ТУ- София. Програмата за 20.04 включва кратки лекции със завършили ТУЕС-ари, а темите са свързани с училището, училищното развитие и най-новите технологични иновации в ИТ сферата. Следва полуфинал на очакваните с нетърпение Battle Bots - 11 бойни робота, които ще премерят сили в специално построена за целта арена. Те са изработени от ученици от всички класове с помощта и подкрепата на Асоциацията на Завършилите ТУЕС, преподавателите по вградени микрокомпютърни системи в училището, както и на менторите-представители на някои от спонсорите на събитието. Денят ще завърши с представянето на проекти на учениците от 8-ми до 12-ти клас.
Вторият ден (21 април) ще продължи с традиционното представяне на ученическите проекти, разработени в три категории: софтуер, компютърни мрежи, роботика и вградени микрокомпютърни системи. В този ден ще се проведе финалът на Battle Bots, а след него на церемонията по закриване на събитието ще бъдат наградени най-добрите проекти в трите категории.
Участие в събитието ще вземат 150 проекта, създадени от 236 ученици. Повече информация за събитието може да бъде намерена на официалния сайт на събитието.
Businessnovinite.bg е медиен партньор на събитието.
 
businessnovinite.bg, 09.04.2024 
2024-08-29

"Дни на роботиката '24 към ТУ- София" с поредно издание


 
bnr.bg

Най-голямото състезание по роботика в България - "Дни на роботиката '24 към ТУ- София" се завръща на 13-ти април 2024 г. То ще се състои в 7-ми учебен блок на Технически университет - София, като ще бъде с нов облик и състезателни категории. Състезанието е инициатива на клуба по Роботика към ТУ - София и се провежда ежегодно с цел да се насърчи и мотивира развитието на роботиката и иновациите в областта на технологиите. Инициативата включва изложение с технологични разработки и състезания, които са ориентирани към студенти, ученици и хора с интереси в техническите сфери. По темата подробности разказаха Денис Исметов, председател на клуба по роботика на ТУ, доц. Владимир Христов - научно-методичен ръководител на клуба и Цветослав Илиев - второкурсник в ТУ - София.
Клубът започва своето съществуване преди повече от 20 години от малък катедрен клуб, след което постепенно се разраства и набира членове. После преминава към студентски съвет и по този начин се отваря за целия университет. В момента в него много млади хора от различни специалности успяват да сформират екипи и да участват по различни проекти и хакатони. Членовете му са като едно семейство, те си помагат освен за организацията, също така и за учебния процес. Освен това през последните години членуват и хора от други университети.
"Това е пространство, където можеш да развиваш други умения, тъй като дотогава се бях занимавал само със софтуер, а сега в последствие започнах да се занимавам и с 3D моделиране, електроника и различни други проекти", сподели Илиев.
По думите на Исметов през 2023 г. се е провело първото издание след ковид пандемията, а плановете са издание да има и през следващата, 2025 г.
"Това е едно от събитията, с които се гордеем в нашата организация, защото освен, че е на национално ниво, то събира хиляди ентусиасти от цяла България", каза той.
Доц. Владимир Христов посочи, че тази година състезанието включва няколко категории: "сумо", "следене на линия", "пъзел", "3D лабиринт", както и "свободен стил". Групите на участниците са разграничени по възраст, а новост в изданието ще са дисциплините "LEGO" и "рали състезание", което ще включва автономни и управляеми роботи. Рундовете са по 3 минути, като в серия могат да участват до 4 робота на терен. Голям процент от записалите се участници са извън София, а очакванията са да пристигнат над 200 души, заедно с около 50 ментора. Регистрираните разработки в изданието надвишават 100.
"Идеята е да съберем тези хора, да ги запознаем, защото дори сега наблюдаваме от записалите се в проектите едни колаборации от предната година като цяло, което всъщност е наистина доста хубав резултат и ние се радваме изключително много", каза Исметов.
Тази година състезанието е под патронажа на две министерства - Министерство на образованието и науката, както и Министерство на иновациите и растежа. Тематиката на събитието е "Robo royal" и ще има награди за роботи, които най-много се доближават до "кралската" тема. Формата за регистрация може да бъде попълнена до 13 април, когато е и състезанието.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
 
bnr.bg, 08.04.2024  
stolica.bg, 08.04.2004 
2024-08-29

Връчиха дипломите на 176 бакалаври и магистри от Техническия университет - филиал Пловдив Прозвуча и студентският химн „Gaudeamus igitur”

trafficnews.bg
 
Днес в двора на на Техническия университет – филиал Пловдив отново прозвуча студентският химн „Gaudeamus igitur”.
На тържествена церемония своите дипломи получиха 176 бакалаври и магистри от Факултета по електроника и автоматика към висшето учебно заведение. Според оценката на преподавателите и ръководителите на Техническия университет – филиал Пловдив випуск 2023 се е представил много добре по времето на своето следване, за което говори и фактът, че отличниците от курса са 32.
По решение на академичното ръководство шестима от дипломантите получават и златен медал, а други петима – сребърен. Абсолютен първенец на факултета е магистър-инженер Николай Колев от специалност „Електротехника“ , който се дипломира с успех 6.00. Сред бакалаврите, титлата „Първенец на випуска“ получи Марлен Димитрова от специалност „Индустриално инженерство“ с успех отличен 5.90.
Общо във випуск 2023 година дипломантите са 395. Досега – 35 години след създаването на пловдивския филиал на Техническия университет – висшето учебно заведение е обучило 12 115 инженери и информатици, 6367 от тях за завършили факултет „Електроника и автоматика“.
Къде отиват инженерите
Директорът на Техническия университет – филиал Пловдив доц. д-р Никола Шакев сподели, че студентите от випуск 2023 година са преминали доста тежко следване заради ковид ограниченията за присъствено обучение. От друга страна това донесе допълнителни умения на студентите и преподавателите в електронна среда, коментира доц. Шакев. Според него завършилите студенти имат много добър кариерен шанс, защото в последните години българската икономика изпитва глад за инженери и специалисти с техническо образование.
Дефицитът на инженери променя и стратегията на фирмите и те все повече партнират с Техническия университет – филиал Пловдив, предоставяйки му най-съвременна техника и технологии за лабораториите, където бъдещите инженери да бъдат обучавани. Студентите ни получават подкрепа от индустрията по време на цялото следване и това е много важно за тяхното кариерно развитие, заключи доц. Шакев.
На празника на абсолвентите гостуваха 7 големи национални и регионални компании, които бяха подготвили подаръци за най-успешните дипломанти. Директорът на една от фирмите, свързани с енергетиката заяви, че е готов да подпише трудов договор още тук и сега  със завършилите Тепническия университет – филиал Пловдив.
Къде отиват отличниците
Свързахме се с някои от най-добрите студенти от випуск 2023 година. Не успяхме да разговаряме обаче с първенеца на випуска при магистрите от Факултета по машиностроене и уредостроене Хараламбос Теодоридис. Причината – веднага след завършването си той е призован в гръцката армия.
Инженер Валентина Бъбарова е №1 в своя випуск сред бакалаврите. Тя завърши специалността „Дизайн и печатни комуникации“ с успех отличен 5,80.  Веднага започнах работа в голяма пловдивска печатница като инженер технолог на офсетови печатни машини, споделя отличничката. „Сигурно ще продължа да уча и магистратура, но в момента задържам, за да се съсредоточа върху работата. Чувствам се много добре в академична среда на университета. За мен бе ценно, че преподавателите искаха да знаят мнението ни по даден въпрос и обосновките ни – независимо дали са верни или погрешни. И помагаха с насоки, а не просто да ни дадат отговор и да казват: ей това е вярното, другото няма смисъл.“- разказа инж. Бъбарова.
Инженер Марлен Димитрова си извоюва титлата „Първенец“ на випуска със своя успех отличен 5,90. Тя вече е трето поколение инженер и поема  уверено традицията на своите семейни предци. Счита, че инженерството е „заложено“ в нея. „Техническият университет – филиал Пловдив ми даде не само престижна професия, но по време на следването се ощастливих със свое семейство, а заедно със съпруга ми се радваме на първото си дете. В момента сме в Германия, където отговаряме за преместването в България на високотехнологично предприятие за медицинска оптика. Става дума за предприятие, което ще произвежда най-важните оптически детайли за медицинските роботи ДаВинчи. Ценя много това, че 90 процента от преподавателите са ни не само учители, но и приятели. Зная, че и занапред ще мога да ги търся, когато имам да решавам инженерни задачи в моята работа.“ - заключи инж. Марлен Димитрова.
 
trafficnews.bg, 05.04.2024 
2024-08-29

Вътрешна oлимпиада по "Теоретична електротехника" ще се състои в Техническия университет в София


bta.bg
 
Вътрешна oлимпиада по "Теоретична електротехника" ще се състои на 20 април, събота, от 9:00 ч., в зали 12114 и 12126, в 12-и блок на Техническия университет в София (ТУ), съобщават от висшето училище. 
Олимпиадата ще продължи четири часа. В нея право да участват имат студенти от първи, втори или трети курс на Техническия университет в София, от всички специалности.
Олимпиадата се организира от катедрата "Теоретична електротехника" при факултета "Автоматика" на ТУ-София.
Петото кандидатстудентско студио от кампанията за академичната 2024/2025 година се излъчи онлайн от Техническия университет в София, информират от висшето училище. В него се представиха Факултетът по транспорт и Факултетът "Компютърни системи и технологии". Гости бяха деканите на факултетите - доц. д-р инженер Красимир Неделчев и проф. д-р инженер Даниела Гоцева, преподаватели, докторанти, студенти и представители на бизнеса. 
За академичната 2024/2025 година кандидат-студентите могат да избират между над 65 специалности. Техническият университет в София е водещо висше техническо училище в страната и региона, и предлага висококачествено образование в най-модерните и перспективни направления на инженерно-техническите науки. ТУ - София е част и от Европейския технологичен университет EUt+, алианс от девет университета и ще даде възможност на своите студенти за обучение по общи програми в различни кампуси, и за издаване на европейска диплома.
Техническият университет в София и тази година организира онлайн кандидатстудентски студиа, които всяка седмица се излъчват в YouTube канала на висшето училище. По време на онлайн срещите декани, преподаватели и изявени студенти представят специалностите на 14-те факултета на ТУ-София, на неговите филиали и на два колежа, и на възможностите за успешна професионална реализация.
 
bta.bg, 05.04.2024  
 
novini.bg, 05.04.2024  
2024-08-29

Студентско конструкторско бюро към катедра „Въздушен транспорт“ на ТУ – София ще представи уникален образец на изкуствен спътник на Земята

bta.bg
 
В Деня на космонавтиката - 12 април, ще се състои церемония по откриването на Студентско конструкторско бюро (СКБ) към лаборатория „Аеро-космическа техника и технологии“, която е част от катедра „Въздушен транспорт“ на Технически университет (ТУ) – София, съобщиха от екипа на висшето училище.  
Събитието ще се проведе в изцяло ремонтираните кабинети 10-503А и 10-503Б, блок 10, на ТУ-София и ще бъде открито от доц. Владимир Сербезов – ръководител на катедра „Въздушен транспорт“ към ТУ-София. 
По време на церемонията ще бъде представен тестов образец на изкуствен спътник на Земята, разработен в СКБ. Планът е спътникът да бъде изпратен на околоземна орбита през 2026 г.
Тестовият образец на изкуствения спътник е изработен от студента Захари Златков в рамките на магистърската му дипломна работа под научното ръководство на ас. д-р инж. Недислав Веселинов. 
Целта на проекта е да докаже, че куполи, изградени с помощта на полимерни композитни материали с армировка от карбонова тъкан, могат да послужат за изграждането на обитаеми и производствени помещения на повърхността на Луната или на други небесни тела от Слънчевата система. 
“Това е нашият принос към развитието на космическите технологии в България. Ето за какво става дума, накратко: концептуалните идеи за хабитати на неземни тела до момента са на принципа на сферични структури. Ние предлагаме тези хабитати да не са надуваема като балон структура, а да са направени от полимерни композитни материали на основата на карбон, фибростъкло - армиращи слоеве за оякчаване на пакета. Идеята ни е да проследим с каква скорост излиза въздухът отвътре от спътника и да докажем, че тези конструкции могат да бъдат използвани за изграждане на хабитати. Самата епоксидна смола и армиращата тъкан са много компактни, което ще позволи хабитатите да се правят на място в неземните тела“, каза за Българска телеграфна агенция д-р Недислав Веселинов. 
Инж. Недислав Веселинов е основател на Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“. През 2019 г. той спечели наградата „Предприемач в науката“ на фондация „Карол Знание“. Проектът, с който той и младите му колеги конструктори победиха в предприемаческия конкурс преди 4 години, вече е действащ планетариум - на 25 ноември 2022 г. той отвори врати за посетители пред Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ в София.
Има ли общочовешки смисъл от този вид проекти за хабитати на неземните тела или е само научен гъдел, питам инж. Веселинов. „Има смисъл, защото на Луната например, има много полезни ресурси, главният от които се нарича хелий 3 (He – 3), изотоп на хелия, който може да се използва при термоядрен синтез. Това е източник на готово гориво за термоядрен синтез и води до много по-енергичен и по-екологичен процес на производство на енергия (не могат да станат аварии с някакви тежки замърсявания). Така един ден би могло да има взаимноизгодна търговия между Земята и неземните тела“, обясни инж. Веселинов.
Ремонтът и оборудването на СКБ, както и проектът на ТУ - София за създаването на спътника, са финансирани от български частни компании от високо-технологичния сектор и партньори на катедрата. „Главен спонсор на начинанието е българският авиационен производител „Ники Ротор Авиейшън“ в лицето на Николай Николов и Миглена Николова, които покриха разходите по цялостния ремонт на помещенията и оборудването им с компютърна техника. Дооборудването на залите също е със сериозна спонсорска подкрепа, получена и от Телелинк България в лицето на Иво Русев; Cisco Systems България - в лицето на Пламен Жечев; Аеротехник България - в лицето на Сергей Куманов; Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“ - в лицето на Недислав Веселинов, както и от страна на ТУ-София – катедра „Въздушен транспорт“ в лицето на доц. Владимир Сербезов“, отбелязаха от екипа на ТУ - София.
 
bta.bg. 03.04.2024 
2024-08-29