яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 31-35 от 355.

Отборът на ТУЕС с 3-то място на HackUPC 2025

 
Дванадесетокласниците бяха единствените участници от България в най-големия младежки хакатон на Испания. Учениците от Технологично училище „Електронни системи“ към Технически университет - София: Калоян Миладинов -12 В, Ива Маринова - 12 В, Никола Сачков - 12 В, Божидар Павлов – 12 В клас, участваха в най-големия младежки хакатон на Испания – HackUPC, който се проведе между 2 и 4 май в Барселона.
С над 700 участници, 150 проекта и панелни дискусии, по време на хакатона се проведоха разнообразни лекции и уъркшопи, насочени към развиване на технически и меки умения. Тези сесии обхващаха теми като нови технологии, добри практики в програмирането, управление на проекти и други. Целта беше да се предостави на участниците възможност да научат нови неща и да подобрят своите умения в рамките на събитието.
Единствените участници идващи от България бяха учениците на Технологично училище „Електронни системи“ към ТУ- София (ТУЕС).
Компаниите, подкрепящи събитието, предоставиха конкретни предизвикателства, по които участниците можеха да работят – технологични казуси, базирани на реални нужди и казуси от индустрията.
Какъв е българският проект?
Българският проект TopRack Studio, създаден от ученици от ТУЕС, представлява иновативен инструмент за планиране на центрове за данни, който комбинира 2D уеб интерфейс с 3D/VR визуализация.
Какво представлява TopRack Studio?
TopRack Studio е платформа, която позволява на търговски екипи да проектират подредбата на помещения чрез drag-and-drop уеб приложение, докато клиентите могат да разгледат резултатите в реално време през VR очила – сякаш се намират вътре в бъдещия дейта център. Това улеснява съвместното планиране и прави процеса по-визуален, интерактивен и интуитивен.
Идеята зад проекта
Вдъхновени от предизвикателството на Siemens Energy за създаване на инструмент за проектиране на центрове за данни, екипът решава да се изправи пред предизвикателството да разработи VR приложение, въпреки че никога преди не е работил с виртуална реалност. Те пренасят пълна VR система от България до Барселона специално за хакатона, с цел да научат нещо ново и да разширят техническите си умения.
Технологии и реализация
Проектът е разработен с помощта на следните технологии:
• Frontend: React, Leaflet.js, Tailwind CSS, TypeScript
• Backend: Django, Python, SQLite
• VR/3D: Unity, Meta XR SDK
Системата използва координати от VR сканиране на помещението, които се преобразуват в 2D мрежа за уеб интерфейса. При промяна на подредбата в уеб приложението, 3D сцената в Unity се актуализира в реално време, позволявайки на клиентите да видят промените през VR очила.
Постижения и признание
TopRack Studio спечели трето място на международния хакатон HackUPC 2025, проведен в Барселона. Проектът впечатли журито с техническата си сложност, иновативния подход и професионалната презентация. Това е значимо постижение, като се има предвид, че екипът разработи напълно функционално VR приложение за по-малко от 36 часа, без предишен опит в тази област.
Повече информация
• Проект в Devpost: https://devpost.com/software/toprack-studio
• Уебсайт на проекта: https://toprack-studio.false-positive.dev
TopRack Studio демонстрира как младите български таланти могат да създадат иновативни решения с реално приложение в индустрията, използвайки съвременни технологии и креативен подход.
Кои са победителите?
1-во място MMG: Приложение, което осигурява актуализации на полети в реално време дори при прекъсване на електрозахранването, като оптимизира използването на батерията за непрекъсната свързаност.
2-ро място IndiSearch: Разширение за Chrome, което разпознава дрехи във видеа и изображения онлайн и позволява директно пазаруване и виртуално изпробване на подобни артикули от базата данни на Inditex.
3-то място TopRack Studio: Уеб инструмент за планиране на центрове за данни, който комбинира 2D редактор и 3D визуализация чрез VR, позволявайки съвместна работа в реално време между екипи и клиенти.





 
economy.bg
 
 
 
 
2025-06-03

Студенти от ТУ бяха отличени в конкурса "Най-добър младежки стартъп"


 
Проект #ReKosh - интелигентен контейнер с AI технология за събиране и класификация на пластмасови бутилки и кенчета на Техническия университет е отличен в конкурса "Най-добър младежки стартъп“ и с награда на Столичната община.
Проектът стартира през 2021 г. и е първият инженерен проект за Денис Исметов. Заедно с Александър Кочев представиха #ReKosh пред Радио София.
"Това всъщност е контейнер с AI камера, който разпознава какъв обект е поставен. Приема бутилки или кенчета, в зависимост какъв е контейнера. Идеята е с него да учим хората на рециклиране. Той не разделя отпадъка, приема един определен отпадък, другите ги отказва“, сподели Денис Исметов.
В началото проектът е с фокус върху учениците, за да могат да се научат да рециклират. Основният елемент в машината е, че човек, изхвърляйки в нея определен отпадък, получава точки, с които може да ползва намаление в супермаркетите.
"Имаме изграден прототип, търсим първите си клиенти и инвеститори, които желаят да инвестират. Надяваме се да намерим хора, които имат интерес в тази сфера, за да можем да завършим проекта“, обясни Денис.
Ако се опитаме да изхвърлим отпадъци, които са различни от бутилки или кенчета, машината започва да свети в червено, посочи Александър Кочев.
"Не може да се завърши сесията и човек няма как да си вземе точките, ако остави отпадък. Това, върху което ние се фокусирахме при тази разработка е технологията – да я подобрим", изтъкна Александър Кочев.
"Не може да се завърши сесията и човек няма как да си вземе точките, ако остави отпадък. Това, върху което ние се фокусирахме при тази разработка е технологията – да я подобрим", изтъкна Александър Кочев.
Денис Исметов и Александър Кочев, съвместно с техен колега, разработват и друг проект за външни щори, които имат соларни панели и произвеждат електрическа енергия.





 
bnr.bg
 
 
 
2025-06-03

Tues Fest 2025 отпразнува иновациите и постиженията на ТУЕС

  
На 27 април 2025 г. в сърцето на София – под куполите на Ларгото – се проведе осмото издание на TUES Fest, ежегодният ден на отворените врати на Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС) към Техническия университет – София.
Под мотото „IT All Starts Here“, събитието събра ученици, преподаватели, завършили, родители, представители на водещи ИТ компании, институции и широка публика, за да отпразнува иновациите и постиженията на ТУЕС – училище с ключова роля за изграждане на новото технологично поколение на България.
В рамките на деня гостите имаха възможност да разгледат над 120 технологични проекта, създадени от 246 ученици от 8. до 12. клас, както и да се запознаят с уникалния образователен модел, практическите възможности и общността, която изгражда ТУЕС.
Проектите – от вградени микроконтролерни системи и роботи, през IoT устройства и алгоритми с изкуствен интелект, до уеб и мобилни приложения, мрежови конфигурации, хардуерни прототипи и много други.
Официалната програма започна в 10:00 ч. с тържествена церемония по откриването на осмото издание, в която участие взеха представители на академичното ръководство на Технически университет – София, преподаватели от ТУЕС, завършили, партньори от ИТ индустрията, ученици, родители и посетители.
Сред специалните гости бяха Заместник-министър на образованието и науката инж. Таня Михайлова, Заместник кмет по направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“, Иван Гойчев, Старши преподавател, Д-р Веселка Христова, директор на ТУЕС и Председател на обществения съвет на ТУЕС, туесар,родител и председател на управителния съвет на АЗТУЕС – Теодор Панайотов, Изпълнителен директор на АЗТУЕС и ментор на учениците – Кирилка Ангелова.
“Тези дни, които всъщност при вас са като дни на отворените врати, са дни на едно отворено пространство, към което всеки може да се присъедини. Всеки, който е иновативен, който има желание да се развива и е много важно, че ги провеждате, за да може не просто да се разказва за ТУЕС, а ТУЕС да покаже своето лице на водещо училище в технологичното образование – не само в нашия град, но и в цялата ни образователна система. Моделът на ТУЕС е модел, който съчетава в себе си много предимства – връзката с бизнеса, връзката с висшето училище.”,
коментира Таня Михайлова
“Средата, която имате, знанията, които можете да придобиете в ТУЕС, с учителите, менторите, с които разполагате, и достъпа до технологии, до Интернет знания, които можете да използвате, ви дават една свобода на въображението, с което смело може да мечтаете за още по-големи постижения” сподели Иван Гойчев
“Скъпи колеги, Честит празник! Благодаря ви за всеотдайността и желанието, с което провокирате нашите ученици! Скъпи приятели, завършили ученици, колеги от ТУ, представители на ИТ индустрията, Честит празник и на вас! Днес заедно демонстрираме как се прави съвременно, динамично, актуално обучение. Как заедно с вас подготвяме бъдещето на нашата родина. Скъпи гости, Потопете се с нас в морето от вълнение, емоции, предизвикателства, приятелства, спомени. Подаваме ръка и минете през годините, които очакват един начинаещ туесар. Усетете нетърпението на осмокласниците, вълнението на деветокласниците, желанието да докажат себе си на десетокласниците, знанието и уменията на единадесетокласниците, устрема и амбициите на дванадесетокласниците. Поговорете с преподавателите. Разберете как овладяват енергията на младите, как се случва един учебен час в ТУЕС”, заяви Веселка Христова.
Теодор Панайотов сподели “ТУЕС е едно абсолютно единствено уникално място за нашата държава, допускам и за много други.” 
“TUES Fest е ден на постиженията, поради простата причина, че можем да видим над 120 проекти на ученици от 8. до 12. клас. Това го няма никъде!”коментира Кирилка Ангелова
Посетителите не само наблюдаваха проектите, но и се срещнаха с техните създатели, чуха истории за успехи и предизвикателства, и станаха част от оживената атмосфера на технологичния празник. За поредна година TUES Fest се превърна в сцена, на която учениците показват не само знания и умения, но и креативност, предприемачески дух и желание да променят света около себе си.
TUES Fest 2025 в цифри:
  • 121 проекта, създадени от 246 ученици от 8. до 12. клас
  • 24 ИТ компании спонсори
  • 6 партньора
  • 8-членен организационен екип
  • 2 ментори от АЗТУЕС
  • 24 доброволци
  • Над 7500 посетители
Компаниите, които подкрепиха TUES Fest 2025 – IT All Starts Here са:
Партньори: A1 България, Coca-Cola България, Corporate Gifts, Green Cherry Cafe, Smartcom, Smart Organic и Ларго София.
Алфа спонсори: BOSCH Engineering Center Sofia, DXC Technology, Eleven Ventures,Festo Bulgaria, Global Foundries, GTT, ITGix, M2M Services, SAP Labs България, Telelink Business Services и Trading 212;
Бета спонсори: Chaos, Cognyte, Devrix, Haemimont AD, IBM България, Ocado Technology, StamSoft и Yettel;
Гама спонсори: Axles Soft, Nemetschek, Strypes Group и Telebid Pro;
В рамките на изложението се състоя и официална церемония по награждаване, на която бяха отличени най-добрите проекти от различните категории – софтуер, хардуер, и компютърни мрежи. Жури от представители на ИТ индустрията, медии и преподаватели оценяваше проектите по иновативност, реализация и приложимост.
Кои са победителите:
Първо място:
Победител в категория компютърни мрежи е “Kypooo”! Целта на проекта е, чрез използване на платформи с отворен код, основно KYPO CRP, да създават интерактивни обучения по киберсигурност, чрез които да се обучават хора на какъвто и да е етап в развитието си.
Победител в категория роботика и вградени микрокомпютърни системи e “Speakle”! Speakle е умна ръкавица, която позволява лесна комуникация между глухи и чуващи хора, като автоматично превежда жестовете в говор и превръща речта в текст.
Победител в категория Системно програмиране е “Q-bit”. Q-bit съдържа симулатор на квантов компютър, позволяващ изпълнението на квантови алгоритми на класически хардуер, първия по рода си квантов “circuit-like” език за програмиране Q Assembly и автоматична система за менажиране на динамична памет за C и C++.
Вторите места:
На второ място в категория компютърни мрежи се класира “GoAlert”. Проектът представлява платформа за менажиране на събития в облачна среда, насочена към наблюдение, визуализация и управление на предупреждения от приложения, работещи в Kubernetes клъстер. Основната цел е да улесни системните администратори при откриване и анализ на проблеми в реално време чрез централизирана визуализация, персонализирани правила за предупреждения и историческо съхранение на аларми.
На второ място в категория роботика и вградени микрокомпютърни системи се  класира “Струна”. Струна е система за следене на правилна стойка.
Второ място в категория Системно програмиране взе “Learneez”! Learneez е образoвателно уеб приложение, което подпомага ученици със затруднения в четенето поради дислексия да изпълняват задачите си.
Третите места:
Почетните три места от категориите – “Компютърни мрежи”, “Роботика и вградени  микрокомпютърни системи” и “Системно програмиране” бяха заети от:
На трето място в категория компютърни мрежи се класира “Изграждане на свързаност между два отделни доставчика на услуги, посредством Inter-AS Option C спрямо RFC 4364”. Този проект е посветен на изграждането на свързаност между два отделни доставчика на услуги посредством Inter-AS Option C, дефиниран в RFC 4364. Основната цел е да се демонстрира как този подход може да бъде приложен за осигуряване на сигурна и ефективна комуникация между мрежите на различни доставчици.
На трето място в категория роботика и вградени микрокомпютърни системи се класира “Проектиране на декодер в интегрална форма”. Проектът представя проектиране на декодер 74HC42 в интегрална форма – високоскоростен CMOS декодер, който преобразува 4-битов BCD код в десет активно ниски изхода. Реализацията включва създаване на базови логически елементи (OR, NAND, NOT), оптимизация чрез DC анализ и пълна физическа имплементация.
На трето място в категория софтуер се класира “Raydar”. Raydar е 3D renderer, който използва ray tracing за постигане на фотореалистични резултати. Raydar е преносим и поддържа хардуерно ускорено проследяване на светлинни пътища, използвайки най-новите функционалности на съвременните видеокарти.
За пета поредна година, многоуважавано медия жури имаше нелеката задача, да намери най-социално значимите проект сред всички 121. Медийното ни жури в лицето на:
  • Александър Александров, Pixelmedia
  • Светлин Желев, Kaldata
  • Савина Груева, Economy.bg
  • Полина Пенчева, Darik Business Review
  • Цветелина Петрунова, bTV Бизнес новините
  • Ивайло Ив. Пеев и Албена Алексиева, Вестник Технически авангард, ТУ-София
  • Мира Станкова, TLL Media
  • Ерика Шаумян и Магдалена Огнянова, Инженер.бг
избраха за най-социално значим проект “AtopiCare”. Това е мобилно приложение, съсредоточено върху хората, страдащи от атопичен дерматит, представляващи 30% от населението на земята. Целта му е да улесни лечението и поддържането на здравата кожа на пациента, като притежава следните функционалности.
Economy.bg наградиха “MedsTracker”.
Darik Business Review наградиха “Smart Bastoon”.
Инженер.bg наградиха отбор “Speakle”.
TLL Media наградиха “Martisat1” и “Artify”.
Pixelmedia наградиха отбор “Smart Bastoon”.
Вестник Технически авангард наградиха “Smart Bastoon”, “Speakle” и “Learneez”.
bTV Бизнес Новините наградиха “Learneez”.
ИТ компаниите, които подкрепиха седмото юбилейно издание на TUES FEST  2024 , избраха да наградят следните проекти:
„За думите“ – мобилно приложение за обогатяване на езиковата култура. То предлага „дума на седмицата“ с описание и пример и ежедневно предоставя тестови задачи за упражнение по български език. Той бе награден от A1.
“Menta” и “911” бяха наградени от Nemetschek България. Menta е робот, управляван от raspberry pi 4, чиято главна цел е да служи като психолог. Използва изкуственият интелект на ollama – samantha от mistral, за да генерира отговори, които после се преобразуват в говор чрез Piper AI. 911 е иновативен дрон, проектиран да действа като автономен спасител и доставчик в извънредни ситуации.
“identyPay”, “StampR”, “GRAID” и “Операционна система” взеха наградите на ICT Strypes. IdentiPay: Secure. Private. Cardless. Pay instantly using your verified digital identity, managed effortlessly in the identiPay wallet. StampR е напълно функционална софтуерна платформа, специално разработена за защита на интелектуална собственост на бъдещите гурута – ТУЕСАРИ чрез удостоверяване на момента, в който е съществувало дадено цифрово съдържание (Квалифицираният Електронен Времеви Печат -timestamp) и неговият приносител. GRAID (Graph-based Rapid Avoidance and Intelligent Decisioning) е система за автономно управление на дронове, разработена с цел бързо и интелигентно избягване на препятствия. Тя комбинира компютърно зрение, използващо изображения от бордовите камери, и графови алгоритми, за да осигури реално-времеви навигационни решения в сложни среди. Операционна система, написана на Rust.
“Raydar” и “Learneez” бяха наградени от Telebid Pro.
“ACIG – Automatic Composite Image Generation” и “PBPG” бяха наградени от Chaos. ACIG е система за 3D реконструкция на терени от стерео изображения, заснети с безпилотен летателен апарат, която автоматично генерира и обединява гео-реферирани точкови облаци в прецизен триизмерен модел на околната среда. PBPG е Metroidvania игра – биеш чудовища, отключваш нови места, откриваш нови оръжия, докато не стигнеш до крайния бос – самият разказвач.
“AGI” взе наградата на Cognyte. Роботизиран асистент, състоящ се от 2 механизирани ръце, които взаимодействат със околната му среда. Използва камери, за да разбира средата му по-добре и взима решения с изкуствен интелект.
“Katy-Feeder” бе награден от DevriX. Katy-Feeder – интелигентна котешка хранилка, която измерва теглото на котката при всяко хранене и автоматично дозира количеството храна според нуждите ѝ.
“DiscoChanDb” бе награден от Haemimont АД. DiscoChanDb е дискорд бот за бази данни.
“8-bit Computer”, “CrossGain” и “SageMaker Machine Learning Monitoring model в AWS среда” взе наградата на IBM. Логиката на 8-битов компютър направена само със градивни елементи и логически схеми, разположени на поредица от бредборди. Оркестриране на облачна инфраструктура през Kubernetes клъстер чрез Crossplane, в която да бъда предоставено демо уеб приложение, което доказва нейната достоверност и работоспособност. AWS SageMaker monitorng model за predictive maintanance на уеб и мобилни приложения. На база на предишни събития се предсказват бъдещи сривове в уеб и мобилни приложения посредством ARIMA ML Model. Цялата инфраструктура е деплойната в AWS облачна среда.
“Smart Glasses”, “VitalLink” и “AGI” бяха наградени от Ocado Technology. Custom-built wearable smart glasses system by a highly specialized board that connects to your phone and use Al to assist you in real time. Capture text with the built-in camera, get instant answers from ChatGPT, navigate with step-by-step directions, track your movement, and never miss a calendar event. VitalLink е IoT система от свързани устройства в помощ на медицинските екипи и пациентите.
“Q-bit” и “FirmFlow” бяха наградени от Yettel. FirmFlow е платформа, която да помага за стартирането на бизнеси.
“Speakle” и “911” взеха наградите на Bosch Engineering Center Sofia.
“Moneta” бе награден от DXC Technology. Moneta е интерактивна уеб платформа, която помага на деца и ученици да изградят финансова грамотност чрез реалистични симулации. Всеки симулационен сценарий ги поставя в различен етап от живота на човека, като им задава разнообразни цели, които трябва да постигнат със вземането на финансови решения. Всяко решение води до различни резултати и визуализации на потенциалния им живот.
“Katy-Feeder”, “Page Zap” и “Светломер за фотоапарати” бяха наградени от Festo Bulgaria. Page Zap е безжично устройство за прелистване на страници в Kindle с Bluetooth дистанционно управление. Светломер за фотоапарати, който пресмята правилните настройки за експозиция на снимките.
“GRAID” и “DropX” взеха наградите на GlobalFoundries.
“Изграждане на свързаност между два отделни доставчика на услуги, посредством Inter-AS Option C спрямо RFC 4364” бе награден от GTT.
“GoAlert” бе награден от ITGix.
“Learneez”, “Операционна система” и “HomeTour” взеха наградита на M2M Services. HomeTour — онлайн платформа, която пренася клиентите в бъдещия им дом, още преди той да бъде построен. HomeTour предлага галерия от апартаменти с детайлни 3D визуализации, създадени с помощта на Unity Game Engine.
“ReFinder” е уеб сайт за намерени и изгубени вещи, разработен от ученици в 8. клас,  който бе награден от SAP Labs Bulgaria и беше любимец на публиката.
“Изграждане на мрежова архитектура, базирана на DMVPN решение” бе награден от Telelink Business Services. Проектът демонстрира изграждането на мрежова архитектура, базирана на DMVPN решение, което осигурява сигурна и ефективна свързаност между един централен и три отдалечени офиса. Архитектурата е изградена чрез мрежовия симулатор GNS3.
“StampR”, “Artify” и “За думите” взеха наградите на Trading 212.
TUES Fest 2025 беше не просто ден на отворените врати – той беше празник на технологичното образование, на вдъхновението и на общността, която прави ТУЕС уникално място за учене, развитие и създаване на бъдещето.
2025-06-03

Топлофикация Плевен отвори вратите си за магистри от специалност „Газово инженерство и мениджмънт“ в Технически университет в София



Студентите разгледаха детайлно всички основни и спомагателни съоръжения в дружеството. По покана на Ръководството на Топлофикация Плевен група магистри от специалност „Газово инженерство и мениджмънт“ в Технически университет София направи посещение на дружеството. Студентите разгледаха детайлно всички основни и спомагателни съоръжения в дружеството и изслушаха интересна беседа, отнасяща се до историята, настоящето и бъдещите планове на Ръководството на Топлофикация Плевен за развитие на една от модерните централи в България.
„За съжаление професията на енергетика не е от най-примамливите сред младежите в страната, но нашият екип изключително много държи да запалим още повече искрата в онези, които са избрали именно тази специалност за своята бъдеща кариера и поради тази причина сме отворени към всички и с удоволствие провеждаме беседи на ученици и студенти, за които енергетиката и инженерството представляват интерес.“ каза инж. Йордан Василев изпълнителен директор на Топлофикация Плевен.
Директорът разказа, че най-интересно за студентите е било да се запознаят отблизо с тяхната модерна газова турбина, която е произведена от американския конгломерат Дженерал Електрик и е гордостта на дружеството. Това е първата толкова модерна газова турбина, която е внедрена в българско енергийно предприятие.
„Останахме впечатлени, виждайки с очите си, по какъв начин работи подобно съоръжение и то в България. По време на беседата научихме, че сред основните предимства на газовите турбини са високата надеждност, облекчената експлоатация, както и възможността за производство на топлина с изключително високи параметри. Разбира се, най-важното предимство на използваната технология са отличните екологични показатели, които успяват да покрият всички действащи екологични норми, тъй като природният газ е доказано екологично гориво. Аз и моите колеги сме изключително благодарни на Ръководството на Топлофикация Плевен и най-вече на директора инж. Василев, че ни обърнаха такова внимание и ни позволиха да се запознаем с това как реално работят всички тези съоръжения, за които учим само на теория в университета. Благодарим Ви!“ разказа развълнуван един от студентите, обучаващ се в магистърска програма по специалност „Газово инженерство и газов мениджмънт“ в Технически университет София.
По време на своето посещение студентите от най-реномирания технически университет в България са били запознати изключително подробно и с устройството и работата на парните турбини на дружеството, които притежават изключително висок коефициент на полезно действие и работят високоефективно в Топлофикация Плевен.
„Вратите на Топлофикация Плевен са винаги отворени към всички ученици и студенти, които желаят да се запознаят от първа ръка с работата на нашите съоръжения и с модела на работа в нашето дружество. Бъдещи енергетици, добре сте дошли в Топлофикация Плевен!“ завърши инж. Йордан Василев.
 
standartnews.com
2025-06-03

Предстои осмото издание на деня на отворените врати на ТУЕС


TUES Fest 2025 – IT All Starts Here, ще се проведе на 27 април. TUES Fest е денят на отворените врати на Технологично училище „Електронни системи“ към Технически университет - София, в който талантливите ученици на училището от всички випуски представят собствените си разработки, дипломни и курсови работи и проекти от Hack TUES пред своите съученици, приятели, бъдещи ТУЕС-ари, ИТ индустрията, академичната общност, гости и посетители на събитието. Посетителите ще могат да се запознаят с уникалния образователен модел на ТУЕС, който включва:
 Образователния модел на училището и предметите, които се изучават;
• Постиженията на нашите ученици; 
• Сплотената общност, която ТУЕС представлява, както и връзката между завършили и настоящи възпитаници на училището;
• Силната връзка с ИТ бизнеса.
На 27 април 2025 г. в сърцето на София – под куполите на Ларгото, на площад „Независимост“ – ще се проведе най-голямото събитие на Технологично училище „Електронни системи“ към Технически университет – София (ТУЕС към ТУ-София) – TUES Fest 2025. Под мотото „IT All Starts Here“, събитието отново ще събере ученици, родители, представители на ИТ сектора, бъдещи ТУЕС-ари и всички, които искат да надникнат в света на технологиите, иновациите и ученическата креативност.
Програмата на TUES Fest 2025 ще започне в 10:00 ч. с официална откриваща церемония. От 10:30 до 17:30 ч. посетителите ще могат да разгледат изложение на 120 ученически проекта в сферата на системното програмиране, компютърните мрежи, роботиката и вградените микрокомпютърни системи. 
От 17:30 до 20:30 ч. събитието ще завърши с тържествена церемония по закриване и награждаване на най-добрите разработки.
Сред най-интересните проекти тази година се открояват „Монета“ – интерактивна уеб платформа, която помага на деца и ученици да изградят финансова грамотност чрез реалистични симулации, „Q-bit“ – симулатор на квантов компютър, първия по рода си квантов “circuit-like” език за програмиране Q Assembly и автоматична система за управление на динамична памет за C и C++,
и „GRAID“ – система за автономно управление на дронове. Всеки от тях е пример за иновативния дух на учениците и за практическите умения, които те изграждат още по време на обучението си в ТУЕС.
Освен технологичните демонстрации, посетителите ще имат възможност да се запознаят и с разнообразните извънкласни дейности и инициативи, които обогатяват училищната общност – клубове по интереси, литературен клуб, официалният подкаст на ТУЕС - TUES Talks, акселераторска програма на ТУЕС - NextGen, както и с дейността на Асоциацията на завършилите ТУЕС (АЗТУЕС).
Технологично училище „Електронни системи“ към Технически Университет - София (ТУЕС) е специализирано технологично училище от национално значение, което подготвя бъдещите лидери на ИТ сектора в България и отвъд. Възпитаниците на ТУЕС преминават през задълбочена и специализирана 5-годишна програма, която им позволява да се позиционират възможно най-бързо в технологичния сектор. Същевременно, всички завършили ТУЕС развиват своето любопитство и способност да решават проблеми, научават се да работят в екип и да комуникират ефективно, и създават личните качества и предприемачески дух, които в дългосрочен план им помагат да ускорят своето израстване в професионален и личностен план.
Асоциация на завършилите ТУЕС (АЗТУЕС) е организация, която помага и подкрепя ТУЕС и туесарите. АЗТУЕС е връзката между членовете на ТУЕС общността и връзката на туесарите с бизнеса, институциите и неправителствени организации с цел създаване на качествени ИТ кадри и в подкрепа на развитието на ИТ сектора в България.



 
economy.bg
 
 
 
2025-06-03