яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 6-10 от 355.

Студенти с престижни награди

Проектът на студенти от Техническия университет – София, получава признание на два престижни форума за млади иноватори – международното състезание EUt+ Incubation Programme – Start-Up Lab в Дармщат, Германия, и националния конкурс „Академия за иновации 2025“ в София. SolarBlinds е дело на Денис Исметов, Александър Колчев и Ивиян Стоянов и печели второ място и в двете състезания, съобщават от отбора. EUt+ Incubation Programme – Start-Up Lab е част от инициативите на European University of Technology (EUt+). Екипът достойно представя ТУ – София, сред осем отбора от деветте партньорски университета на алианса, впечатлявайки международното жури с иновативността и приложимостта на проекта.

Само няколко дни по-късно проектът отново е отличен, този път в националния конкурс „Академия за иновации 2025“, организиран от Innovation Starter с участието на 15 университета от страната. От над 50 кандидатствали екипа до финалната сцена достигат само седем. Освен второ място с проекта SolarBlinds младежите завоюват и две специални награди – от VIVACOM и „Аурубис България“, за иновация с принос към устойчивото бъдеще от провелия се у нас конкурс.

Проектът SolarBlinds предлага интелигентно решение за външни щори със соларни панели, които автоматично се настройват според слънчевата светлина. Благодарение на това системата намалява нуждата от климатизация, подобрява енергийната ефективност и същевременно генерира зелена възобновяема енергия. Комбинацията от устойчивост, технологична иновация и модерен дизайн прави проекта подходящ за широк спектър от сгради – жилищни, търговски и обществени.

В момента проектът се намира в активен етап на разработка, като екипът вече разполага с работещ прототип. Предстоят серия от технически тестове, експерименти и анализи, които ще помогнат за доусъвършенстване на системата и подготовка за реално пазарно внедряване.

Екипът на SolarBlinds е в процес на търсене на партньори и инвеститори с цел да ускори технологичното развитие и да премине към пилотно внедряване на продукта в реална среда. „Отворени сме към всеки заинтересован – организации, фирми, институции или индивидуални инвеститори, които споделят визията ни за устойчиво и интелигентно бъдеще“, казват авторите.

SolarBlinds продължава да доказва, че българските студенти имат потенциала да създават реални решения с глобална значимост.

 

19.06.2025

press.azbuki.bg

 

 

 

 

 

 

 

 

2025-06-23

Отборът на Технически университет - София зае трето място в състезанието „Шел еко-маратон Европа 2025“

За поредна година отборът TUS Team на ТУ - София постигна призово класиране в състезанието за енергийно ефективни автомобили "Шел еко-маратон Европа и Африка 2025". Високото отличие е в категорията градски тип автомобили, задвижвани от водородна горивна клетка. Състезанието се проведе на пистата „Силесия Ринг“, Полша, в периода от 10 до 15 юни, съобщават от ТУ - София. 

Участие в състезанието взеха повече от сто отбора в различните категории, като традиционно присъствие имаше на университети от Франция, Германия, Италия, Нидерландия, Испания, Полша и Турция, отбелязват от ТУ - София.

Преди състезанието отборът се справи успешно с трудностите при преминаване на техническия преглед и завишените изисквания за безопасност от техническите комисари. В състезанието за енергийна ефективност отборът тества различни стратегии с двамата си пилоти, като постигна три успешни опита от общо пет. При всеки опит бе необходимо изминаване на 11 обиколки с обща дължина 14,5 км за не повече от 35 минути. Най-доброто постижение бе постиганото при второто излизане на пистата с резултат от 176,4 км/м3 водород. За съжаление понижената ефективност на горивната клетка и повишаването на температурите на пистата не позволиха подобряване на резултата в последните опити, допълват от висшето училище.

Призовото класиране от основното състезание позволи на отбора да вземе участие в състезанието за скорост под името регионален шампионат, където се състезават деветте най-добри градски автомобила, по три от всяка една енергийна категория. Колата на ТУ-София се справи успешно, като завърши на трето място в квалификацията и на пето място в състезанието от регионалния шампионат. След успешното представяне отборът е мотивиран да продължи работата по подобряване на автомобила за състезанието през следващата година, пишат още от ТУ - София.  

 

19.06.2025 

bta.bg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2025-06-23

Новата специалност "Аерокосмическо инженерство" се открива в Техническия университет в София

Новата специалност "Аерокосмическо инженерство" се открива в Техническия университет в София, съобщиха от висшето училище.

Специалността "Аерокосмическо инженерство", в образователно-квалификационната степен (ОКС) "бакалавър", е единствената по рода си специалност в областта на аерокосмическото инженерство в страната, даваща възможност за успешна реализация. Това, както и нарастващата популярност на изследването на космоса и въздушното пътуване са причините, поради които в момента и близко бъдеще ще има голямо търсене на аерокосмически инженери, съобщават от пресцентъра на Техническия университет (ТУ) в София. 

От висшето училище поясняват, че реализацията на студентите е гарантирана най-вече от широкия диапазон на възможности, които им се предоставят с нарастването на комерсиалния космически сектор и развитието на космическите програми в целия свят. Това определя нарастваща потребност от квалифицирани аерокосмически инженери. Последните разработки повишиха търсенето им, особено в страни от Южна Азия - като Китай и Индия, които инвестират сериозно в аерокосмическа инфраструктура и местни производствени възможности, като по този начин отварят нови пътища за авионика, космически технологии и изследвания в областта на отбраната. По-специално, НАСА, ISRO, частни компании - като "Спейс Екс" (SpaceX) и "Блу ориджин" (Blue Origin), и международни сътрудничества активно преследват пилотирани мисии до космически дестинации. В последните години много фирми разшириха дейността си и се насочиха към производство и обслужване на сателити, дронове, пилотирани и безпилотни летателни апарати.

Завършилите специалността могат да се реализират в различни фирми за проектиране, производство, експлоатация и поддръжка на въздухоплавателни и космически средства, и прилежащата им инфраструктура., допълват от ТУ-София.

 

18.06.2025

bta.bg

 

2025-06-23

В Техническия университет в София се състоя редовният кандидатстудентски изпит по математика

 

В Техническия университет (ТУ) в София и в неговите филиали в Пловдив и Сливен се състоя редовният кандидатстудентски изпит по математика за прием в бакалавърските специалности, на който се явиха над 1000 души. Това съобщи пресцентърът на висшето училище.

В присъствието на ректора на ТУ-София проф. д-р Георги Венков и на заместник-ректора по учебната дейност, акредитацията и академичния състав проф. дн инж. Иван Кралов кандидат-студентите Ясен Илиев от София и Диана Иванова от Козлодуй изтеглиха вариант 2 на задачите за изпита. Изпитът започна в 9:00 ч. и продължи до 13:00 ч.

Резултатите от изпита ще бъдат обявени в сайта на университета и всеки кандидат-студент ще може да види оценката си в раздела "Персонална информация за кандидат-студента".

Приемът на документи и плащането на такси за кандидатстване в бакалавърските специалности на Техническия университет в София започва на 20 юни и продължава до 4 юли.

Кандидат-студентите могат да подадат своите документи по няколко начина. Първият от тях е подаването да е в ТУ-София - Център по информационни ресурси (ЦИР), блок 2, партер, „Вход само за кандидат-студенти”​, от 20 юни до 4 юли (включително събота и неделя), от 8.30 до 16.00 ч.; заплащането на таксата става на ПОС-терминал. Може да са подават и документи в ТУ-София - във филиала Пловдив и в Инженерно-педагогически факултет в Сливен. Документи могат да се подават и по интернет - от 20 юни до 4 юли, както и в регионалните центрове и бюра за приемане на документи - в същите срокове.

Тази година на предварителните и редовните кандидатстудентски изпити в ТУ – София се явиха 3512 души, с 324 повече в сравнение с 2024 г.

Подробна информация за кандидатстудентската кампания за 2025/2026 година може да се намери на сайта на ТУ-София. 

 

16.06.2025

bta.bg

 

 
 
2025-06-23

170 кандидати се явиха в Пловдив на изпита в Техническия университет

170 кандидат-студенти се явиха на днешния редовен изпит по математика в Технически университет – София, филиал Пловдив, който се проведе в IV учебен корпус на висшето училище.

Изпитният вариант беше раздаден в 9.00 ч. Кандидатите разполагаха с 4 астрономически часа, за да се справят с тест по математика с 30 въпроса. Първите 20 от тях бяха с избираем отговор от пет възможни, а останалите 10 задачи – с отворено решение.

20 квестори следяха за спазването на правилата в изпитните зали. Кандидатите нямаха право да използват мобилни телефони, смарт часовници и калкулатори.

Резултатите ще са ясни до 19 юни – четвъртък, и могат да бъдат проверени на сайта на университета с входящия номер от заявлението за явяване на изпит и ЕГН.

Това е четвъртият поред и последен кандидатстудентски изпит по математика, организиран от Филиала на Технически университет – София. Висшето училище проведе предварителни изпити в Пловдив и големите градове, в които взеха участие 534 кандидати, които са с около 25 % повече от явилите се в предходната година. 31 са отличните оценки на теста по математика, три от тях са пълни шестици.

Оценките от всички изпити – предварителни и редовни, важат за кандидатстване във всичките 12 специалности на пловдивския Филиал, както и за Технически университет – София и Факултет и колеж – Сливен. Ако някой от кандидатите не е доволен от резултатите си, може да избере при балообразуването оценката от матурата по БЕЛ, математика, физика, информатика или информационни технологии. Може да се кандидатства и с оценката от професионална матура (ДИППК), но само в съответното професионално направление.

От висшето училище напомнят, че за специалностите интелигентни системи и изкуствен интелект и чуждоезиковата индустриално инженерство кандидатите трябва да представят и оценка от матура или кандидатстудентски изпит по английски език или сертификат за владеене на езика.

Приемането на документи за кандидатстване в Технически университет – София, филиал Пловдив започва на 20 юни и ще приключи на 4 юли 2025 г. Заявленията могат да се подават по Интернет или на място в зала 4430 в сградата на университета на ул. „Цанко Дюстабанов“ 25.

 

14.06.2025 

 

plovdiv-press.bg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2025-06-23