яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 6-10 от 240.

Техническият университет – София кандидатства с проект пред Световната банка за усвояването на геотермалната енергия

Ректорът на Техническия университет – София, проф. дн инж. Иван Кралов участва в предаването „Денят на живо“ по NOVA NEWS. Бяха обсъдени редица новости и проекти в които ТУ- София е лидер в разработките и иновациите. Техническият университет – София разработва проект за изграждане на лаборатория за геотермална енергия, каза в предаването проф. Кралов. „Това е една от перспективните енергии, тъй като е възобновяема и постоянна, не зависи от слънцето или вятъра, няма хаотичен характер и може да бъде използвана включително за отопление и охлаждане. България има достатъчно ресурси, за да бъде оползотворена ефективно тази геотермална енергия и да стане част от енергийния микс на страната”, посочи още той. Проектът, разработван съвместно с Минно-геоложкия университет, е заложен в Плана за възстановяване и устойчивост. По думите на ректора на ТУ – София се водят и сериозни преговори със Световната банка. „Резултатите от работата на този проект ще даде много съществен принос, който реално ще се отрази в нашата икономика.

„В 78-годишната си история Техническия университет - София е създал повече от 160 хиляди инженери в страната. През последните години направихме редица иновативни промени в учебния процес. Обърнахме класическото образование към бизнеса и индустрията” – допълни той. В Техническия университет - София вече има и нова специалност, в която се изучава изкуственият интелект – отбеляза проф. Кралов. "Това е едно от следващите нива на развитие на човечеството. Далеч сме от истинския изкуствен интелект - начин на действие на машините, който е присъщ на човека, но не се ръководи от него. Стъпка по-стъпка той трябва да се развива", коментира ректорът на ТУ - София. По думите му всяка инженерна технология е опасна, ако е предназначена за лоши цели: "Ако това се възприема като спирачка, ние не трябва да се развиваме и в дугите области. Наша отговорност е да обучим следващото поколение специалистите да развиват изкуствения интелект в правилната посока". Той разказа и за постиженията на студентите и лабораториите на университета. "Редица от технологиите, които разработваме, не изискват прякото участие на човека - примерно импланти, които са резервните части за човешкото тяло. Получаваме по електронен път томографската снимка и изграждаме импланта през всичките му процедури, изчертаване, производство на машината, след това го транспортираме и той в рамките на час до два се имплантира на човека. Така ние спасяваме човешки животи. Всичкото това го правят машините в голямата степен и без наше участие", каза ректорът на ТУ – София, проф. дн инж. Иван Кралов.

Вижте целия разговор тук

https://www.vbox7.com/play:5ae6ea63f9... https://nova.bg/news/view/2023/07/25/...

2023-08-31

Министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева посрещна заместниците си в МИР


Проф. д-р Георги Ангелов и Мартин Гиков са назначени на длъжността заместник-министър на иновациите и растежа със заповед на министър-председателя

Министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева посрещна днес в Министерството назначените на длъжността заместник-министър на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов и Мартин Гиков.

„Убедена съм, че с професионалния си опит и експертиза, ще развивате и насърчавате иновациите, високите технологии и инвестициите както по отношение на българския бизнес, стартъпи, предприемаческа екосистема, така и по отношение на обществото ни. Вярвам, че заедно – тримата, с помощта на целия екип на МИР, ще успеем да превърнем България в дестинация с висока добавена стойност през човешкия и интелектуален капитал. Ще се стремим да бъдем един от партньорите за новите технологии и авангардните решения в този сектор“, обърна се към тях министър Стойчева.

Тя им пожела успех на новите позиции и ги увери, че заедно ще работят за позициониране на България като страна на новото поколение дълбоки иновации, която чрез комерсиализация на научни и изследователски решения, нови бизнес модели и стартъп култура да повиши конкурентоспособността на икономиката.

проф. д-р инж. Георги Ангелов

Той е професор доктор в Техническия университет – София. Завършил е Софийския университет „Св. Климент Охридски“, магистър по физика. Защитил е докторска степен по микроелектроника в ТУ-София. Ръководител е на катедра „Микроелектроника“ в същия университет. Също така е ръководител на Микро Нано Лаб в София Тех Парк и председател на УС на Клъстера по микроелектроника и индустриални електронни системи. Георги Ангелов е автор на над 110 научни публикации в международни списания. Участвал е като изследовател и ръководител в над 30 международни и национални проекти.

Мартин Гиков

До този момент е бил изпълнителен директор и председател на Съвета на директорите на Фонда на фондовете. Заемал е ръководни позиции в банковия сектор, работил е в големи международни компании. Завършил е магистратура по бизнес администрация за висш мениджмънт „Global Executive MBA“ от Виенския икономически университет, WU – Vienna и Щатския Carlson School of Management към Университета на Минесота, САЩ. Mагистър e по „Счетоводен мениджмънт“ от УНСС. Бакалавър е по „Финанси, икономика и международен бизнес” от Щатския университет на Аризона – ASU.  Притежава и редица сертификати и лицензи от NASD, ACCA и Harvard Business School.

 

Вижте статията тук

 

Dnnevnik.bg, 23.06.2023 г.

Epicenter.bg, 22.06.2023 г.

Plovdiv-online.com,21.06.2023 г.

Tribune.bg, 21.06.2023 г.

DarikNews.bg, 21.06.2023 г.

Рik.bg, 21.06.2023 г.

Fakti.bg, 21.06.2023 г.

News.bg, 21.06.2023 г.

Frognews.bg, 21.06.2023 г.

2023-06-23

Среща на ректорите на партньорските университети се състоя на форума "Sofia week", организиран от Техническия университет

 
Третият ден от работата на форума "Sofia week" на Европейския технологичен университет (EUt+), който се организира в Техническия университет в София (ТУ), започна със среща на ректорите на осемте университета партньори, съобщиха от ТУ-София. От 16 до 20 януари над 80 участници от осемте европейски университета, които са партньори в Европейския технологичен университет (EUt+), се срещнат в София в рамките на "Sofia week". Домакин на форума е Техническият университет в София. Основната обсъждана тема е за подготовката на документите за кандидатстване за финансиране на следващия етап на проекта. Срокът за подаване на документите е 31 януари 2023 г. Важен въпрос, който се дискутира, е търсенето на възможности за кандидатстване по други програми на ЕС, като програмата "Хоризонт" и "Мундис". Общо е мнението, че до този момент проектът EUt + се развива успешно, каквото мнение е изразено в доклада на Наблюдаващия орган по програмата. Дискутират се също въпроси, свързани с развитието на съвместни IT платформи и сътрудничеството в областта на градове с нулеви емисии. Подготвени за подписване са два документа - Open Research Statement и Agreement for EUt + Graduate Research School. Делегатите ще се срещнат и с еврокомисаря за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел. Техническият университет в София е един от осемте учредители на Европейския технологичен университет EUt+, един нов тип институция на конфедеративна основа, създадена с визията "Мисли първо за човека", изцяло ориентирана към човека и подхода към съвременните технологии. В изпълнение на една от водещите инициативи на ЕС за изграждане на европейско образователно пространство, Европейският технологичен университет EUt+ насърчава европейските ценности, идентичността и най-вече революцията в качеството и конкурентоспособността на европейското висше образование. Неговата основната мисия е да съдейства за добруването на обществото, а неговите студенти да станат технологично грамотни професионалисти и отговорни европейски граждани. Развитието на европейска визия за технологиите, която има съществено значение за развитието на европейския проект, трябва да стане реалност за студентите и персонала на EUt+. Осемте партньори на консорциума EUt+ са: 
 
- Технически университет в София, България; 
- Кипърски технологичен университет, Кипър; 
- Технологичен университет Троа, Франция; 
- Висше училище Дармщат - Университет за приложни науки, Германия; 
- Технологичен университет Дъблин, Ирландия; 
- Технически университет Рига, Латвия; 
- Технически университет Клуж-Напока, Румъния; 
- Политехнически университет Картахена, Испания.
 
Вижте статията тук
 
 
 
 
2023-05-19

В ТУ – София бе открит форумът Sofia week на Европейския технологичен университет EUt+

 

 

 

На 17 януари бе открит форумът Sofia week на Европейския технологичен университет (EUt+). Над 80 участници от осемте европейски университета – партньори в EUt+ се срещнаха в зала „Проф. Цветан Лазаров“ на Националния център по мехатроника и чисти технологии. На официалната церемония ректорът на Техническия университет – София, проф. дн инж. Иван Кралов  подчерта, че повечето представители на Европейския технологичен университет EUt+ са за първи път в София и пожела успешна и ползотворна работа на участниците, като определи важната роля на  проекта EUt+ за развитието на технологиите, науката и инженерното образование в Европейския съюз. Проф. Кралов изтъкна, че срещата е важна, защото в София ще бъдат подписани важни документи за бъдещата работа на проекта. Техническият университет – София е един от осемте учредители на Европейския технологичен университет EUt+, един нов тип институция на конфедеративна основа, създадена с визията „Мисли първо за човека“, изцяло ориентирана към човека и подхода към съвременните технологии. В изпълнение на една от водещите инициативи на ЕС за изграждане на европейско образователно пространство, Европейският технологичен университет EUt+ насърчава европейските ценности, идентичност и най-вече революцията в качеството и конкурентоспособността на европейското висше образование. Неговата основната мисия е да съдейства за добруването на обществото, а неговите студенти да станат технологично грамотни професионалисти и отговорни европейски граждани. Развитието на Европейска визия за технологиите, която има съществено значение за развитието на Европейския проект, трябва да стане реалност за студентите и персонала на  EUt+. Партньорите на консорциума EUt+ са: 

 

- Технически университет – София, България;

- Кипърски технологичен университет,  в Кипър;

- Технологичен университет Троа, Франция;

- Висше училище Дармщат – Университет за приложни науки, Германия;

- Технологичен университет Дъблин, Ирландия;

- Технически университет Рига, Латвия;

- Технически университет Клуж-Напока, Румъния;

- Политехнически университет Картахена, Испания. 

 

Ключовите дейности и резултати на EUt+ са: - европейски бакалавърски степени и европейски дуални програми, чрез насърчаване на структурирана мобилност; - европейски магистърски степени по инженерни науки, чрез насърчаване на  структурирана мобилност; - обща европейска лаборатория (ECT+ Lab) по проблемите на технологиите, тяхното естество и функция в обществото, връзките с изкуствата, хуманитарните и социалните науки; - фондация EUt+, която да подпомага набирането на средства на общо и проектно ниво; - владеене на поне един европейски език в бакалавърската степен и на поне два в магистърската степен. Университетите-партньори се преобразяват чрез: - пътна карта за пълна интеграция – от съюз, през конфедерация във федерация; - внедряване на общи управленски и координационни структури на всички нива на университетските дейности; - съвместимо функциониране на информационните системи на партньорските университети; - общ бранд, с унифицирани вътрешни и външни комуникационни стратегии; - голям набор от общи ключови показатели за ефективност с цел осигуряване на сближаване на всички нива и високо качество на процесите. В програмата Sofia week на EUt+ са включени срещи между партньорите по работни пакети и са предвидени разнообразни социални събития с цел запознаване с българските бит и култура.

 

Вижте статията тук

 

Рublics.bg, 18.01.2023 г.

2023-05-19

За четвърти път в Казанлък ще се проведе изложение на университети и колежи

 

На 25 януари, сряда, от 11:00 до 16:00 часа в сградата на Младежки дом, ул. Капрони 1 И ще се проведе четвъртото издание на "Изложение на университетите и колежите в България" в гр. Казанлък! Кандидат-студентите ще имат възможността свободно да задават въпроси на представителите, а те от своя страна ще предоставят детайлна информация за всички специалности, условия за кандидатстване и необходими документи. Събитието е за всички, които вече са избрали своята специалност и за тези, които все още се колебаят. Участие в изложението ще вземат 16 университета и колежа, както следва:

• Софийски университет „Св. Климент Охридски“ – София;

• Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ – София;

• Нов български университет – София;

• Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов;

• Технически колеж – Казанлък;

• ВТУ Т. Каблешков – София;

• Медицински колеж към Тракийски университет – Стара Загора;

• НСА „Васил Левски“ – София;

• Висше училище по сигурност и икономика – Пловдив;

• Медицински университет – Плевен;

• Медицински университет – Пловдив;

• Медицински университет – Варна – филиал Велико Търново;

• Химикотехнологичен и металургичен университет – София;

• Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“ – Велико Търново;

• Университет по архитектура, строителство и геодезия – София;

• Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив и  Университет по библиотекознание информационни технологии – София. 

Младежки общински съвет ви призовава да дойдете и да поканите връстниците си на изложението, на което ще се представи всичко важно за учениците, кандидат-студентите и техните родители - избор на бакалавърски и магистърски степени и кариерно ориентиране. В рамките на изложението ще получите и ценни съвети за подготовката за университетските приемни изпити.

 

Вижте статията тук

 

Кazanlak.com, 17.01.2023 г.

2023-05-19