яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 6-10 от 305.

Научна конференция „Техсис“: учени чертаят човешките измерения на изкуствения интелект и роботите

 

u4avplovdiv.com
 
Пловдивският филиал на Техническия университет бе домакин на тринадесетата международна научна конференция „Техсис“, в която взеха участие 150 учени, сред които проф. Карамджит Гил от Университета в Брайтън.
Професор Гил има две страсти – изкуственият интелект и журналистиката. Като учен преподава на студентите дисциплини, свързани с инженерни човекоцентрирани технологии в Университета в Брайтън. Като журналист от 10 години е главен редактор на списание „Изкуствен интелект и общество“.
„Предмет на моите научни интереси и на журналистическата ми практика е връзката между човека и технологиите“, обяснява професор Гил. Във встъпителния си доклад той описа траекторията на изкуствения интелект от Eliza до ChatGPT, припомняайки как се появява терминът.
„През 1976 г. проф. Ваейзенбаум от Мазачузетския технологичен институт в САЩ публикува книгата „Компютърна мощ и човешки разум“. В нея се разглежда постепенното преминаване от критичното вземане на решения към чисто изчислителен подход. Иначе казано, машините, които изчисляват, да бъдат вземани като същото ниво разум като у човека. Едно от опасенията в този преход е, че трябва да сме убедени в етичността на технологията и да не се заменя предаването на данни в чист вид с критичното им анализиране. Ако директно бъдат публикувани данните се губи преценката ни и критичното ни мислене“, обясни професор Гил.
От доклада на британския учен става ясно, че учените започват да си задават въпроса дали мозъкът на човека, който е един вид система с обратна връзка – възприемаме чрез сетивата си и обработваме информацията и извършваме дейности на базата на възприятието, което сме направили и на оценката – та дали невроните в мозъка ни са аналогови системи или са дискретни системи. За първи път се споменава идеята за изкуствен интелект в контекста на това могат ли да бъдат пресъздадени.
= Изкуствен интелект, наука, морал =
„Сериозният вътрешен конфликт, който хората изпитват когато говорят за изкуствения интелект, идва от това, че още от самия си зародиш той означава пресъздаване на интелект в машина отвъд човешкия мозък. Идеята да пресъздадем напълно мисленето и съзнанието извън човешко тяло в някаква степен то разделя от ума. Настъпва и въпросът къде тогава отива душата. Според мен конфликтът идва повече от това че хората виждат, че изкуственият интелект би довел до това разделение между тяло и ум. Въпросът е дали искат да осъществят това разделение или тялото и умът трябва да останат заедно“, коментира проф. Гил.
Той припомни, че в момента сме в етап, в който имаме алгоритмични платформи като ChatGPT, можещи да пишат поезия, да създават изкуство. Този технологичен скок е много ценен в същността си на технологичен напредък, но от друга страна създава редица проблеми, които трябва да бъдат разрешени по законов начин. Проблемите са от социално естество – как да бъдат етично и безопасно прилагани новите технологии. Напредъкът води до възникването на социални въпроси за това как човекът би използвал тази технология.
Интересен аспект във встъпителния доклад на конференцията беше и анализът на националните различия във възприемането на изкуствения интелект. Развиващите се страни като Индия, Китай, Южна Америка го приемат като прогресивна технология и като начин да се развият. Страните от развития свят като САЩ, Канада, Великобритания имат вече установен статут и при тях се забелязва повече загриженост към културните и етични норми, както и на социалното възприемане на технологиите.
„ Без значение дали си философ, лекар, журналист, свещеник, учител, учен е как използваш изкуствения интелект, за да подобриш живота на други хора, с които взаимодействаш. Моето убеждение е, че технологиите на изкуствения интелект са от значение, само когато са включени в контекста на взаимоотношенията между хората“, заключи проф. Карамджит Гил.
= И роботът има нужда от ново познание =
Асистент Пенко Митев от Техническия университет – филиал Пловдив идва в света на науката след 15 години практика в семейната машиностроителна фирма за производство на контролери, включително и за роботи. Той бе най-младият докладчик в научната конференция, а темата му бе свързана с роботите.
Докладът “Разработка на захранваща система за метални втулки с аксиални белези” бе посветен на инженерното „ограмотяване“ на роботи. Чрез тази система индустриалните роботи се ориентират вече не само в пространството, но и познават отвори в детайлите, в които да се поставят части, необходими за изработваната машина.
„Най-общо моето устройство автоматично ориентира детайлите, за да заработи роботът с тях. Системата е внедрена в практиката и това ми даде куража да разкажа за нея. Интересно е, че е универсална. Промишленият робот все по-бързо навлиза в индустрията. Но ако няма кой да му подаде детайлите и той да ги вземе, има проблем. Той може да маневрира с тях, но трябва да са му подложени на точното място“, обяснява асистент Митев.
 
u4avplovdiv.com, 18.05.2024  
2024-10-01

Обучение за франкофони на световно ниво предлагат Техническият и Химикотехнологичният и металургичен университет в София



bnr.bg

Вече над 30 години два български университета предлагат качествено обучение на френски език за технически и инженерни специалности и дипломи, признати по цял свят. Затова и преподавателите с гордост казват, че сред възпитаниците им няма нито един безработен.
Техническият университет и Химикотехнологичният и металургичен университет в София притежават т.нар. френска акредитация. Това означава, че обучението е петгодишно и всички завършват с магистърска степен. "Както в медицината, така и в инженерните науки четири години не стигат за подготовка", обяснява френското разбиране за образованието проф. Славка Цанова от Техническия университет.
"Предлагаме две специалности – продължава тя в интервю за Радио България. – Нашите студенти завършват с българска диплома, но имат сертификат. Те избират след трети курс дали да учат Информатика и комуникации или Електроника, електротехника и автоматика. Имаме гост преподаватели от Франция, както и много чуждестранни студенти от Тунис, Мароко, Алжир, Камерун, Кот д'Ивоар. При нас се обучават също много французи по програмата И все пак, благодарение на Българо-френската стопанска камара с над 300 фирми, интересът към завършилите е голям и те могат да намерят достойно поприще и в собствената си страна. Често компаниите провеждат съвместни курсове с университетите и в последните години на обучение подготвят бъдещите си служители.
"Повечето ни студенти още преди да защитят дипломните си работи успяват да си намерят работа по специалността – добавя гл. ас. Владислава Иванова. – По време на задължителните стажове, които са в пъти повече в сравнение с тези в българските дисциплини в нашия университет, студентите имат възможност да се запознаят с различни компании и институти на БАН, в които евентуално да останат след завършването. Разполагаме и с кариерен център, който осъществява връзката между студентите и бизнеса."
За да се запишат във франкофонските специалности, изискванията към българските кандидат-студенти са различни. В Техническия университет се кандидатства с математика и физика плюс френски език (от него са освободени завършилите френски гимназии). В Химикотехнологичния и металургичен университет пък няма приемен тест – значение имат оценките от държавните зрелостни изпити. Същите правила важат и за потенциалните студенти от Европейския съюз. Съществуват също две постановления на Министерския съвет за младежи от Северна Македония или с български произход, за които обучението е безплатно.
Процедурата за кандидатите извън ЕС е доста по-сложна и преминава през легализация на дипломата в родната страна и придобиване на печат или апостил в зависимост от договора с България.
"През т.г. имаме много кандидати, но ще видим дали ще успеят – казва проф. Славка Цанова. – Говоря по-специално за първите стъпки в страните от Централна и Западна Африка, където нямаме посолства и всичко се осъществява в дипломатическата ни мисия в Нигерия. Бъдещите студенти трябва да отидат на място или по някакъв сложен начин да заверят нужните документи в посолството, след което да изпратят преведените дипломи на български в страната ни и да кандидатстват за виза."
От няколко години се водят разговори за опростяване на процедурата, но засега решение няма. Големите трудности, през които кандидат-студентите извън ЕС трябва да преминат, от една страна, изпитват мотивацията им, а от друга – поставят прегради пред криминални прояви и дори тероризъм, убедени са  преподавателите. "Прекрасни са студентите ни от чужбина", обобщава проф. Слава Цанова.
Има много причини младите хора да изберат университет в България, изтъкват проф. Цанова и ст. ас. Иванова, и една от тях е финансовата стойност на образованието. В ХТМУ специалността на френски език за граждани на ЕС е безплатна, тъй като се отнася до приоритетно направление за развитие на икономиката ни, а за останалите струва 1500 евро. В ТУ семестриалната такса за Информатика и комуникации възлиза на 2000 евро, докато Електроника, електротехника и автоматика е с 200 евро по-евтина.
"Ние сме приятелски настроен народ – изтъква още аргументи в полза на обучението у нас проф. Слава Цанова. – Освен че храната ни е хубава, хубав е и климатът ни. Тук чуждестранните студенти намират приятели, могат да съжителстват с други млади хора и в университета няма расизъм. Те също така свикват с нашата култура и учат български език. Явно им харесва, защото сега имаме много повече кандидати отпреди."
Броят на студентите се увеличава заради дружелюбната среда, вярва и гл. ас. Владислава Иванова.
"В нашия университет има Erasmus Student Network, в която студентите се обгрижват един друг при настаняването си – добавя тя. – Впоследствие те предприемат заедно екскурзии не само в България, но и в чужбина. Освен това Студентският съвет е много силна институция и аз се гордея с нашите студенти, защото организират всякакви събития, чрез които могат да се опознаят и сплотят. Друг аргумент са езиците – у нас почти всички говорят английски или френски. А и природата ни е прекрасна.Така че студентите са истински доволни, когато дойдат да се учат в България."
Повече за обучението на френски език в Техническия университет и Химикотехнологичния металургичен университет в София – чуйте в звуковия файл:

bnr.bg, 17.05.2024  



 
2024-10-01

39 млн. лв. не са достатъчни за университетите - затварят врати в знак на протест. Заплатата на един млад асистент трябва да бъде не по-малко от 2516 лв., заяви доц. Агата Манолова

bgonair.bg
 

Въпреки парите, които служебният кабинет дава за индексации на заплатите в университетите, протестът на академичната общност не се отменя. В понеделник вратите на университети и колежи ще бъдат затворени. Причината - допълнителните 39 млн. лв., които ще бъдат отпуснати за заплати в сектора, са крайно недостатъчни. Оказва се, че увеличението на заплатите е било заложено в промените на Закона за висшето образование още през март.
Протестната готовност на университетите доведе до нова среща на министрите на финансите и образованието със синдикати и ректори на университетите. От Синдикат висше образование към КНСБ очакват обещанията да се превърнат в реалност.
"Тази среща беше доста продуктивна. Първото нещо, което се случи, е потвърждението, че тези 39 млн., които са заложени в бюджета, ще бъдат пуснати в най-кратък срок. Ще търсим финансови средства за заплатите на непреподавателския състав, стипендии за докторантите, както и средства, които са необходими, защото тези 39 млн. не са достатъчни", заяви доц. Агата Манолова от Синдикат висше образование към КНСБ.
Въпросните 39 млн. лв. са обещани на университетите при промяната на Закона за висшето образование през март.
"В промяната на Закона за висшето образование са средства, които са извън бюджета за 2024 г. Направихме разчетите съвместно с университетите, но в периода, в който отправихме тези документи, не получихме финансова обосновка. Преди седмица направихме среща с финансовия министър, на която разбрахме, че в бюджета няма нужните средства", заяви служебният министър на образованието Галин Цоков.
Според разчетите на висшите учебни заведения са нужни 184 млн. лв., за да може всички работещи в сектора да получават достойни възнаграждения.
"Заплатата на един млад асистент трябва да бъде не по-малко от 2516 лв. Ще се увеличат и заплатите на докторантите, които захранват структурата", добави Манолова.
Вижте повече в репортажа на Мартин Керефейски.
 
bgonair.bg, 16.05.2024  
2024-10-01

Летенето – съдбата на един студент от Техническия университет в Пловдив

plovdiv-press.bg
 
Авиацията съдба ли е? Да – за Атанас Димитров – второкурсник от специалността „Авиационна техника и технологии“ в Техническия университет – филиал Пловдив – това е точно така. Баща му е военен пилот от резерва. Брат му Петър Димитров е завършил същата специалност и сега продължава да учи по-висшата степен – магистратура. А Атанас още на 4 години е пипнал истински военен вертолет. После меракът сам да си направи самолет го отвежда в клуба по авиомоделизъм в родния му Асеновград. И ето: в 7-ми клас Атанас Димитров създава своето малко летателно аеропланче с електрически двигател и дистанционно управление. Хвъркатата машина не е копие на никой истински самолет, а собствена дизайнерска идея на седмокласника. Преди 3 години Атанас Димитров прави и първия си състезателен дрон. „При мен в началото беше желанието да летя. А в последствие и заниманието с летателни апарати, а когато пораснах реших как да го постигна – чрез учение. В момента научвам за самолета като машина с представата евентуално да стана инженер-механик на летателни средства. А после ще стана пилот. Сега държавата ми е предоставила почти безплатна възможност
да уча в Техническия университет – филиал Пловдив и да стана инженер-механик. Докато добиването на права да управляваш самолет е само чрез платено обучение в две степени – за малки и за големи пътнически и транспортни самолети. И си е сериозна финансова инвестиция.“ – споделя Атанас Димитров.
На състезание като на състезание
Докато да започне да управлява големи самолети Атанас Димитров се състезава. Управлява радиоуправляеми модели на самолети и наскоро, заедно с брат си, участва в първия кръг на Европейско първенство по авиомоделизъм в град Лариса, Гърция. Той е един от 60-те участници в състезанието, а освен него има и още 10 български авиомоделисти. Състезателната му машина е произведена в България, а качеството й е на световно ниво, като благодарение на българския производител NAN models авиомоделизмът в страната ни е на много високо ниво. С модела си той ще се включи на всяко състезание от кръговете на Европейския шампионат. „Състезавахме се в клас F5J. Това са електропланери, които изкачваме на определена височина с електромотора. На тридесетата секунда изключваме двигателя или пък по-рано, ако сме достигнали височина, която считаме за конкурентна. После започваме да планираме. Иначе казано самолетът лети, носен от собствените си криле, без да се използва двигателя му. Това продължава 10 минути и финалът е кацане на точно определено място. Майсторството е да усетиш и „яхнеш“ въздушните течения. Състезават се едновременно летателни апарати, като във всяка серия има по 10 самолета и всички излитат, когато се чуе стартовата сирена. Победител е този, който на всеки старт е изключил най-ниско мотора, направил е най-доброто време и най-добре е кацнал. Той получава най-много точки, а останалите получават точки, които са процент от победителя. Класирахме се добре – брат ми зае 18-то място, а аз – 26-то. Считам, че е добре,
защото другите състезатели бяха на много високо ниво като опит и умения, състезавахме се срещу участници и от чуждестранни национални отбори занимавайки се главно с това начинание.“ – разказва Атанас Димитров. Само преди няколко дни двамата братя се включват и в национално състезание край град Раковски, Пловдивска област. И отново с отлични резултати: Петър Димитров се класира 5-ти, а Атанас Димитров – 18-ти от общо 26 елитни състезатели.
Хайде в час 
Според амбициозния второкурсник от Техническия университет – филиал Пловдив най- трудната част в инженерното му обучение е точно сега. Един студент, който лети със самолет и дрон, среща трудности в университета най-вече с времето – така да го разпределя, че да смогне да изучи всички предмети. Във втория семестър на втори курс имаме много курсови проекти, разказва Атанас Димитров. Сега той трябва да си направи редуктор, после – има проекти, свързани с теория на механизмите и машините. Преподавателите ни помагат много, дори когато грешим, особено на лабораторни занятия, насърчават ни да опитваме. Мисля да продължа кариерата си след университета с постоянно развиващата се безпилотна авиация както и да придобия бривет за пилот на голям самолет. За целта имам амбиция за развитие в иновативни фирми занимаващи се с авиацията и нейното развитие в различни направления – споделя младия студент.
 
plovdiv-press.bg, 06.05.2024
2024-10-01

Техническият университет в София организира трети предварителен кандидатстудентски изпит по математика в различни градове на страната

bta.bg
 
Техническият университет (ТУ) София успешно проведe трети предварителен кандидатстудентски изпит по математика в Бургас, Велико Търново, Враца, Правец, Сандански, Смолян, Търговище и Хасково. ТУ-София за поредна година даде възможност на кандидат-студенти от страната да се явят на изпит в близост до родните им места, съобщи пресцентърът на висшето училище.
С този изпит приключва поредицата от предварителни изпити, на които се явиха рекорден брой кандидат-студенти. През юни в Техническия университет в София предстои провеждането на редовните кандидатстудентски изпити: по "Композиция" - на 7 юни, по "Рисуване" - на 8 юни, по чужд език (английски, немски, френски) - отново на 8 юни, по математика - на 15 юни, по английски език (за признаване на ниво) - на 17 и 18 юни.
С конкурсните изпити по рисуване и по композиция се кандидатства за специалността "Инженерен дизайн", а успешното полагане на изпит по английски, немски и френски език е необходимо за прием по специалностите с чуждоезиково обучение.
За академичната 2024/2025 година кандидат-студентите могат да избират между над 65 бакалавърски специалности. Техническият университет в София е водещото висше техническо училище в страната и региона, и предлага висококачествено образование в най-модерните и перспективни направления на инженерно-техническите науки. ТУ-София е част от Европейския технологичен университет EUt+, алианс от девет университета и ще даде възможност на своите студенти за обучение по общи програми в различни кампуси и за издаване на европейска диплома.
Подробна информация за кандидатстването и за приема в Техническия университет в София може да се намери на неговата страница в интернет.
 
bta.bg, 29.04.2024  
 
pronewsdobrich.bg, 29.04.2024
2024-08-29