яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 11-15 от 305.
Абсолвенти на Техническия колеж получиха дипломите си на официална церемония
botevgrad.com
Официалната церемония по връчване на дипломите на абсолвентите от Випуск 2023 на Техническия колеж в Ботевград към Технически университет - София. По традиция домакин на събитието беше Исторически музей - Ботевград.
21 абсолвенти получиха дипломите си за завършено висше образование. Много показателно за нивото на завършващите е, че 19 от абсолвентите, което е над 90%, продължават да учат в по-висока степен.
В обръщението си към абсолвентите доц. д-р Татяна Иванова - ръководител на катедра „Електроника и електроенергетика“ към ТКС, с удовлетворение обяви високия среден успех за випускa - Много добър 4.78.
Заместник ректорът на Техническия университет - доц. д-р Росен Радонов, също приветства абсолвентите и връчи мечтаната диплома на първенците на випуска – Марио Андреев, Диана Александрова, Цветелина Делина, Миглена Василева и Галина Димитрова. Той подчерта, че специалността „Приложна електронна и компютърна техника“, която завършват, е много актуална и дава многобройни възможности за професионална реализация.
Председателят на Общото събрание на Техническия университет и дългогодишен директор на Колежа - проф. Ивайло Ганев, поздрави абсолвентите с получаването на диплома за завършена степен, "което е доказателство за придобити знания и умения, както и признание за положените усилия и постоянство".
Спонсори на церемонията бяха Интегрейтид микро-електроникс и Сенсата технолоджис. Техни представители връчиха предметни и парични награди на отличните студенти, както и на абсолвентите, работещи в двете компании.
botevgrad.com, 27.04.2024
balkanec.bg, 27.04.2024
На официална церемония бяха връчени дипломите на абсолвентите от Техническия колеж в Казанлък
bta.bg
На официална церемония бяха връчени дипломите на 35 абсолвенти от Техническия колеж в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Гости бяха ректорът на Техническия университет Иван Кралов, първият директор на колежа и председател на Общото събрание на учебното заведение проф. Ивайло Ганев, кметът на общината Галина Стоянова, както и изпълнителни директори и представители на големите предприятия по машиностроене в града.
Кралов подчерта, че абсолвентите вече са част от техническия елит на нацията. Той благодари на общинското ръководство и отбеляза, че в Казанлък се прави нещо, което няма аналог в страната, а може би и в Европа. Постигната е пълна симбиоза между бизнеса и обучението, посочи ректорът.
Гордейте се с постигнатото, защото успяхте да съчетаете работата и семейните ангажименти с високо поставените изисквания от нашите преподаватели, обърна се към завършилите проф. Ганев.
Галина Стоянова пожела най-вече здраве на всички завършили и на семействата им. Тя призова представителите на бизнеса да дават шанс на завършилите да израстват в ръководните позиции и така дипломите да бъдат облечени в професионални постижения. Напомни, че е приела да има колеж на територията на общината при условие, че няма да се правят компромиси в обучението. Кметът подчерта, че чрез колежа Казанлък затвърждава позициите си на емблема в машиностроенето.
Както БТА информира, проект за модернизиране и обновяване на материалната база на Техническия колеж е част от Концепцията за интегрирани териториални инвестиции „Устойчив социално-икономически растеж, подобрена инвестиционна среда и съхранена идентичност на региона“, в която Община Казанлък е водещ партньор.
bta.bg, 26.04.2024
zakazanlak.bg, 26.04.2024
divident.eu, 26.04.2024
knews.bg, 27.04.2024
focus-news.net, 28.04.2024
TUES Fest 2024: Над 150 технологични ученически проекти Денят на отворените врати на Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС) към Технически университет – София беше организиран под формата на двудневен фестивал
darik.business.review.bg
Близо 150 технологични проекта, разработени от ученици, бяха представени в рамките на Деня на отворените врати на Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС) към Технически университет – София.
Тази година TUES Fest 2024 за първи път беше организиран под формата на присъствен двудневен фестивал на постиженията на учениците под мотото Expand your Horizon и Celebration Through Innovation.
Целта на TUES Fest 2024 е да запознае учениците и техните родители с образователния модел на ТУЕС, а чрез показаните разработки – и резултатът от този образователен модел. Важна част от него е и връзката с IT бизнеса, който подкрепя образователните инициативи, включва се в процеса със съвети към младежите и отваря вратите си за тях по време на задължителните производствени практики.
Много от българските технологични компании бяха спонсори на TUES Fest 2024 и раздадоха специални награди за най-добрите проекти, представени по време на събитието.
Финалните победители бяха разпределени в три категории - Компютърни мрежи, Роботика и Системно програмиране.
Победител в категория Компютърни мрежи беше приложението Ransom 2.0, разработено от Ангел Николов от 12 В клас в ТУЕС. Проектът симулира действията на зловредни кодове от тип ransomware, или криптиране на файлове с искане на подкуп. Целта е да може крайният потребител да тества как неговите защити биха се справили срещу атака от този тип.
Победител в категория Роботика и вградени микрокомпютърни системи e Cable = Undefined, разработен от десетокласниците Александър Шестаков, Борислав Борисов, Ясен Цветков и Калоян Анастасов. Приложението революционизира вградените проекти, като елиминира проблемите със сложните окабелявания. С негова помощ както начинаещи, така и по-напреднали могат лесно да създават връзки без нуждата от кабели.
Техният уебсайт е достъпен и има вградени AI функционалности, които допълнително оптимизират процеса, като предлагат начини за свързване и генерират персонализиран код.
Победител в категория Системно програмиране е компилираният език за програмиране Quark, разработен от Дарий Топузов от 10В клас. Главната му цел е да служи като "ядро" на бъдещи езици за програмиране, които по-лесно да надграждат върху него. Поради това компилаторът му е изцяло модулен и позволява бързи и ефективни промени и добавки към езика.
Второ и трето място в категория Компютърни мрежи получиха приложението за прогресивни доставки Progressive (not depressivе) delivery и системата за киберсигурност WiCry. Подгласници в категория Роботика бяха четирикракият робот MECHKA v3 и системата за наблюдение и управление на терариум за земноводни костенурки БОБКА.
В категория Системно програмиране второто и третото място бяха съответно за MC-Jscript! (технология за зареждане на модове в популярната игра Minecraft) и мястото за запазване и зареждане на истории TimeFlies.
Медийното жури, част от което беше и Darik Business Review, присъди наградата за проект с най-голяма социална значимост. Тя отиде при Калоян Анастасов и Радослав Цветанов от 10А клас и тяхното приложение Diagnosify, което представлява иновативна медицинска система за диагностика, базирана на изкуствен интелект.
Тя позволява на лекарите да въвеждат медицински изследвания на пациентите, след което да използват модели на машинно обучение за поставяне на диагноза.
Моделите, разработени от учениците, са способни да идентифицират редица заболявания, включително пневмония, диабет, рак на кожата, малария, сърдечни и чернодробни заболявания, Паркинсон, бъбречни проблеми, както и процент на мазнини в тялото.
В рамките на TUES FEST 2024 се проведоха и традиционните сражения с бойни роботи, като в тазгодишното издание се включиха 8 машини. Победител беше последният "оцелял" робот - Barbie Bot, който е разработен от изцяло дамски екип - Ива Маринова и Александра Лазарова от 11В клас и Силвия Антова и Далия Дацева от 11А клас.
dbr.bg, 24.04.2024
bta.bg, 24.04.2024
bezpartien.bg, 24.04.2024
В България много успешно се развиват различни авиационни бизнеси, където се реализират студенти от Техническия университет, каза доц. Христиан Панайотов
bta.bg
В България много успешно се развиват различни авиационни бизнеси, част от които са свързани с техническата експлоатация и обслужването на летателни апарати, както и производство. Това каза при представянето на списание ЛИК - "Българската следа в космоса" в Националния пресклуб на БТА в Пловдив доц. д-р инж. Христиан Панайотов, зам.-директор на Технически университет (ТУ)- София, филиал Пловдив и преподавател в катедра "Транспортна и авиационна техника и технологии". Новият брой на списанието е посветен на 45-ата годишнина от полета в околоземна орбита на първия български космонавт Георги Иванов и приноса на българската наука към космическите изследвания.
Предвид засиленото търсене на кадри интересът към специалността "Авиационна техника и технологии" нараства, а завършилите я успешно се реализират в целия свят благодарение на международно признатата диплома, която получават. “Луфтханза Техник София“ (Lufthansa Technik Sofia) например имат изключително голяма база, с потребност от много кадри и предоставят възможност студентите на ТУ да изкарат учебната си практика или стаж, посочи доцентът. Така те могат да се докоснат в реални условия до самолети като Еърбъс А320 (Airbus A320), Боинг 737 (Boeing 737) и да участват в реалния процес на техническо обслужване. Панайотов коментира, че в Пловдив се развива много успешно френската авиационна фирма за производство на части за самолети "Латекоер" (Latecoere) и в града се произвеждат врати, носовата част, части от шкафовете за компютрите в самолетите. Там работят голяма част от инженери на ТУ. Можем да кажем спокойно, че ако сте летели в последните години, най-вероятно самолетът, на който сте летели, е бил обслужван или частите са произведени от студенти на университета, каза доцентът.
Университетът се гордее с голям брой студенти, реализирани в Европа, Америка и целия свят. Авиоинженерът Александър Мариносян, който е много успешен конструктор и активно се занимава със самолетостроене на леки, двуместни самолети, също е възпитаник на ТУ.
В специалността "Авиационна техника и технологии" се изучава аеродинамика на летателни апарати, двигатели, динамика на полета. При завършване на тази специалност дипломата е международно призната и специалистите могат да работят навсякъде по света. През последните години в университета успешно завършват различни проекти, в това число и проект за Център по компетентност. "Много от лабораториите ни се оборудваха със съвременна техника. Имаме лаборатория по аеродинамика, която ни позволява да извършваме всякакъв тип измервания, да надникнем в скритата страна на аеродинамиката и да видим, това което е невидимо - въздушните течения или как се създава подемната сила на самолета", каза Панайотов. Университетът разполага още с лаборатория за симулатор на полета и лаборатории с 3D принтери за метал.
Местата във филиала на ТУ в Пловдив през миналата година бяха запълнени на повече от 90 процента от държавната поръчка. Индикаторите към тази година показват, че интересът нараства, каза доцентът. В специалността "Авиационна техника и технологии" годишно се дипломират около 15 специалисти. Специалността е с бутиков характер, развиваме се в по-специална сфера, но има интерес, посочи Панайотов. По думите му кандидатите често участват в клубове по авиомоделиране или родителите им са част от сектора.
bta.bg, 22.04.2024
„Северен“ и ТУ-Пловдив с конференция за талантите
plovdiv-online.com
На 20-21.04.2024 г. в аулата на Технически университет София – филиал Пловдив ще се състои първата международна научно-приложна конференция на знаещите „Бъдещето на талантите“ под патронажа на „Северен“, информира кметът на района Венцислава Любенова.
Конференцията събира водещи умове в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката, за да споделят знания, иновации и идеи за бъдещето на образованието.
Това събитие е уникална възможност за учени, студенти и професионалисти да разширят своите хоризонти, да се свържат с единомишленици и да вдъхновят един друг с нови идеи.
В рамките на конференцията са заложени 4 тематични направления:
– Бъдещето на средното и висшето образование и преходът между тях
– Дигитализация
– Алтернативни форми на образование
– Практическа насоченост в обучението – от учебника до експеримента
Очакваме Ви! Присъединете съм към нас за едно незабравимо преживяване, което ще обогати вашите знания. е поканата на кмета на район „Северен“.
plovdiv-online.com, 19.04.2024
marica.bg, 20.04.2024
На 20-21.04.2024 г. в аулата на Технически университет София – филиал Пловдив ще се състои първата международна научно-приложна конференция на знаещите „Бъдещето на талантите“ под патронажа на „Северен“, информира кметът на района Венцислава Любенова.
Конференцията събира водещи умове в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката, за да споделят знания, иновации и идеи за бъдещето на образованието.
Това събитие е уникална възможност за учени, студенти и професионалисти да разширят своите хоризонти, да се свържат с единомишленици и да вдъхновят един друг с нови идеи.
В рамките на конференцията са заложени 4 тематични направления:
– Бъдещето на средното и висшето образование и преходът между тях
– Дигитализация
– Алтернативни форми на образование
– Практическа насоченост в обучението – от учебника до експеримента
Очакваме Ви! Присъединете съм към нас за едно незабравимо преживяване, което ще обогати вашите знания. е поканата на кмета на район „Северен“.
plovdiv-online.com, 19.04.2024
marica.bg, 20.04.2024