яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 71-75 от 237.

НКИЗ взе участие в Международна конференция „Иновации и инвестиции”



НКИЗ взе участие в Международна конференция „Иновации и инвестиции” focus-news.net „Национална компания индустриални зони“ (НКИЗ) ЕАД взе участие в Международна конференция “Иновации и инвестиции”. Събитието беше организирано от Изпълнителната агенция за малки и средни предприятия (ИАНМСП) съвместно с Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ). Това съобщиха от пресцентъра на НКИЗ. Форумът се състоя в сградата на „Национален център по мехатроника и чисти технологии“, и беше открит от Иван Михайлов, председател на УС на БРАИТ. Приветствия към присъстващите отправиха и Красимир Киряков, заместник-министър на икономиката, Кирил Домусчиев, председател на КРИБ, и други. Проф. Иван Кралов, ректор на Техническия университет – София (ТУ – София) и проф. Георги Тодоров, ръководител на Център за виртуално инженерство „Проф. Илия Бояджиев“ към ТУ – София, представиха новоизградения „Национален център по мехатроника и чисти технологии“. Центърът се намира в реновирания блок №8 на ТУ-София, и е оборудван с най-съвременна научна апаратура. Сред участниците в събитието бяха и Филип Купфер, търговски съветник в Advantage Austriа, Петър Иванов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham), д-р инж. Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на Siemens за България и Северна Македония, и вицепрезидент на КРИБ, и други. Основна тема на конференцията беше ускоряването на преноса на научните разработки към бизнеса, което от своя страна да допринесе за повишаването на конкурентоспособността на българската икономика във важни за страната технологични области, като механика, електроника, системи за управление, електромобилност, и др. По време на събитието бяха представени възможностите за инвестиции в научна инфраструктура, като част от сътрудничеството между технологичните компании и образователните институции в България. След официалната част бяха проведени и двустранни срещи между представители на бизнеса и представители на научните среди.

Вижте статията тук

Focus-news.net, 04.12.2021 г.

2021-12-07

Център по мехатроника, насочен към индустрията, отваря врати през януари



Първият голям център по мехатроника и чисти технологи към Техническия университет в София отваря врати през януари 2022 година. Той е изграден по оперативна програма „Наука и образование за Интелигентен растеж“ съфинансирана от Европейски съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие. Сградата му е построена през 70-те години, а модернизирането й отнема 1 година. Проект „Национален център по мехатроника и чисти технологии“ се изпълнява от 17 организации. Фокусът е насочен към мехатрониката и чистите технологии, като предстои да бъдат изградени 16 лаборатории, в които място да намерят както студенти от Техническия университет, така и млади учени. А най-важната цел е технологиите да започнат да правят реални продукти за индустрията. В сградата ще се помещава и още един вид лаборатория. 20% от уредите в новия център са изцяло проектирани от българи. Проф. Тодоров ни представи и две от машините изработени от български екип. В една от тях ще се правят покрития за импланти, които ще се използват в медицината. Центърът е снабден и със специален 3D принтер. В центъра има и иновации, които целят да намалят използваната електроенергия. Иновативният център ще се използва и от студенти на Техническите университети в Габрово и Варна.

Вижте репортажа тук

Тvevropa.com, 03.12.2021 г.

2021-12-07

Разработка на мобилно приложение за ядрена енергетика спечели втория студентски ХакАтом



Група студенти по „Топлоенергетика и ядрена енергетика“ и магистърска програма „Ядрена енергетика“ от Техническия университет (ТУ-София) спечелиха второто издание на онлайн състезанието „HackAtoM”. В рамките на 24 часа те разработиха и показаха работещо мобилно приложение за популяризиране на ядрената енергетика. Ядреният „HackAtoM”търси връзката между атомната енергия и новите технологии. Тази година в надпреварата участваха общо пет отбора от студенти и ученици от София и Козлодуй. Събитието, което продължи два дни, започна с лекции на водещи учени от руски университети в областта на ядрената енергетика и физиката. В програмата бяха включени теми като „АЕЦ с малки и средни ядрени реактори и иновативните технологии в ядрената енергетика“ с лектор Денис Доронков от Нижни-Новгородски държавен технически университет, „Безопасността на АЕЦ с ВВЕР“, представена от доц. Михаил Кузнецов и Андрей Семьонов от Томския политехнически университет и „Атомната енергетика като „зелен играч“ на енергийния пазар“ с лектор доцент Александър Нахабов от Националния изследователски ядрен институт МИФИ. Вторият ден студентите трябваше да търсят решения на определени задачи, поставени от лекторите. Отговорите им бяха оценени от тричленно жури, в което участваха руските учени Александър Нахабов и Дмитрий Самохин и д-р Младен Митев, който е председател на Българското ядрено дружество. На второ място в „HackAtoM” се класира друг отбор на ТУ-София, които представи образователен сайт, посветен на видовете беземисионни енергетики, сред които и ядрената енергетика. Бронзовият медал отиде при студенти от Физическия факултет на Софийски университет „Свети Климент Охридски“, като в отбора участваха и ученици от 11 клас на частното училище „Увекинд. Те представиха образователно приложение под формата на quiz. Инициативата „HackAtoM”, която е подкрепена от „Росатом“, е вдъхновена от иновациите в енергетиката и околната средата и връзката им с развитието на ядрените технологии.

Вижте статията тук

Рublics.bg, 30.11.2021 г.

2021-12-07

Родни студенти с разработка срещу антибиотичната резистентност


  
Проектът на родните студенти дава основа за създаването. на информационна база за определяне на антибиотичната терапия. Българският студентски отбор по синтетична биология печели сребърен медал на финалите на световното състезание iGEM, съобщава sofiatech.bg. В предходни години са завоювани два бронзови и един сребърен медал. Финалите на най-голямата и дългогодишна международна надпревара в тази научна област се провеждат дистанционно в периода 4 – 14 ноември 2021 г. Родните представители се конкурират с над 350 отбора от цял свят, представляващи както малки университети, така и водещи висши училища като Харвард и Масачузетския технологичен институт. Конкурсът дава възможност на участниците да се включат в разработването на цялостни научни проекти за решаване на световни проблеми. Седемчленният български отбор включва студенти на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Техническия университет – София: капитанът Теодора Гамизова (магистър „Генно и клетъчно инженерство“), Пасхалина Карадакова (магистър „Генно и клетъчно инженерство“), Росен Иванов (магистър „Клетъчна биология и патология“), Джонг Парк (магистър „Биохимия“), Александър Попов (бакалавър „Мехатроника“), Ива Владимирова (бакалавър „Молекулярна биология“) и Паула Николова (бакалавър „Молекулярна биология“). Изследването на отбора се съсредоточава върху идентифицирането на специфични гени, обуславящи проблема с намалената ефективност на лечението с антибиотични препарати. Отборът се фокусира върху два ключови подхода за изследване на антибиотичната резистентност. Първият се основава на откриването на специфични гени, които я обуславят, а вторият се концентрира върху откриването на мутации, променящи нормалните белтъци на бактериите по начин, който ги прави устойчиви. Инженерът на отбора Александър Попов разработва система, базирана на компютърно зрение, която позволява да се наблюдава скоростта на растежа на клетки. Подготовката на отбора е подпомагана от инструкторите Микаела Станчева (магистър „Генетика и геномика“) и Антонио Стоичков (бакалавър „Философия“). Научни ръководители на екипа са гл. ас. д-р инж. Борис Киров от лаборатория „Биоинфотех“ на „София Тех Парк“ и гл. ас. д-р Славил Пейков. Научното изследване на отбора е разработено с подкрепата на „София Тех Парк“, който осигурява оборудване и лабораторно пространство. Участието е подпомогнато и от Софийския университет, ТУ – София, и студентските съвети към двете висши училища и от компании.

Вижте статията тук

АзБуки, брой 48/ 02.12.02021 г.

БТА, 06.12.2021 г.
24chasa.bg, 06.12.2021 г.
Stolica.bg, 06.12.2021 г.
Mediapool.bg, 06.12.2021 г.
Burgas24.bg, 06.12.2021 г.

2021-12-07

Плавателен съд с нулеви емисии създадоха наши учени


Научен екип от Русенския университет изгради демонстрационен плавателен съд за лабораторни нужди HydRUforce с хибридно задвижване на база слънчева енергия – батерия – горивна клетка. HydRUforce е с нулеви въглеродни емисии и е изграден по Националната научна програма „Нисковъглеродна енергия на транспорта и бита“ („Е плюс“), финансирана от Министерството на образованието и науката и с допълнителен финансов ресурс от Русенския университет. В работата взеха участие и учени от БАН и Техническия университет – София. С изграждането на HydRUforce България дава своя дял в изследванията за използване на нисковъглеродната енергия във вътрешния воден транспорт на Европа. HydRUforce е първият български плавателен съд с хибридно задвижване. Съществена иновация е комбинирането на енергия освен от слънчеви панели и от водородна горивна клетка за задвижване на плавателния съд. Той е разработен по Компонент 2 на програмата „Е плюс“ – „Електрически превозни средства и водородна мобилност“. В проекта участват Русенският университет „А. Кънчев“ в партньорство с Община Силистра, БАН, ТУ – София, и Община Русе. За корпус на плавателния съд е използван понтон със соларен покрив, изграден по проект „Чист достъп в трансграничната зона Силистра – Кълъраш“. Финансирането му е по програма за трансгранично сътрудничество с партньори от българска страна Община Силистра и Русенския университет. Предвидено е демонстрационният плавателен съд да превозва максимум 12 човека с екипажа при скорост на плаване 5 – 7 км/ч. срещу течението и 12 – 14 км/ч. по течението. Задвижването на плавателния съд се осигурява от два електродвигателя, свързани към група акумулатори. Допълнително за удължаване обхвата на плавателността са свързани две водородни горивни клетки. На покрива на съда са монтирани слънчеви панели, които се ползват за дозареждане на батериите.

Вижте статията тук

АзБуки, брой 48/ 02.12.2021 г.
2021-12-06