яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 46-50 от 355.
Техническият университет – София подготовя инженери, готови за предизвикателствата на нашето съвремие, каза проф. д-р инж. Лидия Гълъбова в Пловдив
Над петдесет от най-големите работодатели в страната участваха в тазгодишното издание на форум „Стажове“, който се проведе днес във филиала на Техническия университет, в град Пловдив.
Форум „Стажове“ е едно от най-значимите и популярни събития за годината, наред с „Дни на кариерата“ през есента. Тазгодишното, 13-о поред издание се радва на засилен интерес – имаме общо над 180 фирми, които изявиха желание да участват и са се включили в изданията на форума в страната. Той традиционно се организира през пролетта, обикновено през месец април, като във вторник беше в София, сряда е запазена за Пловдив и от тази година в четвъртък ще бъде и в Сливен, тъй като Технически университет (ТУ) – София има клонове със значителен брой студенти и в тези два града. Това каза за БТА проф. д-р инж. Лидия Гълъбова, заместник-ректор „Международна дейност и интеграция“ в Стопанския факултет към ТУ - София.
„На днешния форум разговарях с няколко представители на компании, които с гордост заявиха и с конкретни имена ни благодариха за наши студенти, които са изкарали един или два стажа при тях и вече са успешно реализирали се техни кадри“, каза още тя.
По думите й студентите намират реализация в изследователските звена или научно-изследователските сектори на компаниите, като много от тях вече заемат водещи ръководни длъжности.
„Смело мога да кажа, че около 60, може би и повече от инженерите във всички предприятия, които оперират на територията на страната, както българските, така и чуждестранни са възпитаници на Техническия университет - София. Големият интерес към форума за нас е една атестация и един ясен показател, че нашите студенти са много желани. Това е и много важно послание към нашите бъдещи кандидат-студенти, че те ще намерят реализация“ посочи проф. д-р инж. Гълъбова.
Според нея, негативната тенденция от 90-те години завършващите да не намират професионална реализация по специалността, която са завършили, вече не се усеща и в момента има голямо търсене на човешки капитал, както от българските, така и от международните компании.
„Нашето сътрудничество не свършва дотук. С много от предприятията работим в тясно сътрудничество и по отношение програмите ни за обучение. Самите те участват като гост-лектори или като консултанти и така дават ценни указания за това, бакалавърските и магистрските програми да са в отговор на потребностите на бизнеса и в крак с съвремените тенденции и технологии. Кадрите, които ние подготвяме напълно отговарят на изискванията на бизнеса “ уточни проф. д-р инж. Гълъбова.
По думите й интересът от страна на студентите също се увеличава. „Това е един двустранен процес между представителите на индустрията и на бизнеса и нашите студенти, защото много от тях проявяват интерес да започнат професионалната си реализация още докато учат. Ние насърчаваме това и проявяваме голямо разбиране“.
Тя посочи, че особено в последните курсове и по време на магистърските обучения, редица от студентите работят с фирми по съвместни проекти и това е изключително важно и интересно за тях. Така студентите получават възможност да работят по някакъв реален проблем и да решат нещо реално, което ще намери бъдещо практическо приложение. Това е мотивация за тяхната бъдеща реализация. Много от тях след това решават да създадат и собствени фирми.
„Много от успешно завършилите Техническия университет са ръководители на водещи български и чуждестранни предприятия или заемат ръководни позиции в тези компании. Това е нещо, с което ние много се гордеем – фактът, че завършващите имат гарантирана професионална реализация, и то на добре платени позиции, за разлика от миналото, когато, за съжаление, много от тях мислеха за кариери в чужбина. Това е много важно за тези, които избират да следват в страната. Вече има редица прекрасни възможности за реализация в България“, каза още тя.
Според нея Форум „Стажове“ е ценна възможност за студентите да се срещнат с водещи компании, да намерят подходящ стаж и да приложат знанията си в реална среда. Това им дава възможност да допълнят своите теоретични знания с практически умения и да се ориентират по отношение на своята реализация и кариерно развитие. „Бих искала да благодаря на представителите на бизнеса за партньорството и подкрепата, защото съвместно с тях ние развиваме редица нови учебни планове и програми, създаваме съвременно оборудвани лаборатории и се грижим за подготовката и израстването на отлични инженери, готови за предизвикателствата на нашето съвремие“, допълни проф. д-р инж. Гълъбова.
Компании от най-различни сектори на индустрията представиха днес по време на форума своите стажантски програми, свободни работни позиции и възможности за професионално развитие.
Студентите имаха възможност да проведат и интервюта на място, което им помага да се ориентират в пазара на труда, да придобият ценен опит в процеса на кандидатстване и да оценят шансовете си за успешна кариера.
От дълги години си партнираме с Техническия университет - София и филиал Пловдив и имаме удоволствието отново да участваме във форум „Стажове“. Това е една страхотна възможност за нас да представим пред студентите нашите стипендиантски и стажантските програми. Това каза за БТА Весела Кузова от отдел „Човешки ресурси“ на АББ-България, участник в тазгодишното издание на форума.
„Всяка година откриваме стажантски места във всички наши локации с различни направления, така че имаме възможност да приветстваме студентите, избрали различни инженерни специалности, както и по-административни такива. От гледна точка на стипендиантската програма също сме горди, че имаме възможност да отпускаме стипендии на студенти, избрали именно инженерните специалности“, каза още Кузова, която е и координатор на програмата.
Тя добави, че в момента е отворен срокът за кандидатстване за стипендиантската програма на АББ фондация „Юрген Дорман“ за инженерно образование, която предоставя стипендии на студенти с много добри академични постижения, които се се нуждаят от финансова подкрепа, за да могат да продължат обучението си.
bta.bg
13-ото издание на Форум "Стажове" е открито в ТУ-София
Техническият университет в София организира тридневен форум "Стажове 2025". Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен.
За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия университет. Изложението дава възможност за директен контакт между студенти и фирми, които ще представят информация за дейността си, за стажантски позиции и програми. Студентите ще могат да избират подходящия за тях стаж и да се запознаят с перспективите за успешен старт в кариерата и професионална реализация.
Повече за събитието, което се провежда за тринадесета поредна година пред Радио София разказа Владислав Прелезов – отдел "Връзки с обществеността“ към ТУ - София. "Над 170 работодатели ще се срещнат през трите дни със студенти на Техническия университет - рекорд за последните години. И мисля, че това е една добра възможност, младите хора, студентите, младите инженери на Техническия университет да се запознаят с представители на водещи световни компании, да намерят първия си стаж и разбира се, след това, ако им харесва работата, ако се чувстват добре, да открият и своята професионална реализация. Трябва да подчертая, че с тези стажове те прилагат знанията си в реалния бизнес и наистина разбират какво трябва още да научат по време на своето обучение - като бакалаври след това като магистри, за да бъдат конкурентноспособни и отлични специалисти", посочи той.
По думите му много от компаниите, които представляват настоящото изложение, техните мениджъри и специалисти, са завършили Техническия университет и това е предпоставка студентите да получат първоначални ползотворни контакти като стаж и първа работа, които са от полза да придобият увереност и желание да бъдат добри и отлични инженери. "Най-важното е студентите да намерят най-успешния път за своето професионално израстване и разбира се, да не се плашат от новото, защото то се променя с дни, седмици, дори с часове", посочи още Прелезов и изтъкна, че целта на изложението форум "Стажове“ е да ги подкрепя именно в това.
Изложението ще продължи днес до 16 часа.
bnr.bg
Техническият университет – София организира форум "Стажове 2025" за тринадесета поредна година
Техническият университет – София (ТУ - София) организира форум "Стажове 2025" за тринадесета поредна година, съобщават организаторите.
Форум "Стажове 2025 г." ще се проведе на 8 април в София и ще бъде открит в 10:00 ч. във фоайето на учебен блок 12 на университета. Освен в София, Форум "Стажове 2025 г." ще се проведе във Филиал Пловдив и в Инженерно-педагогически факултет и Колеж Сливен на 9 и 10 април, пишат от университета.
Изложението дава възможност за директен контакт между студенти и фирми, които ще представят информация за дейността си, за стажантски позиции и програми. Студентите ще могат да избират подходящия за тях стаж и да се запознаят с перспективите за успешен старт в кариерата и професионална реализация.
За повече информация може да посетите сайта на Технически университет - София.
bta.bg
50 от най-големите работодатели се включват във форум „Стажове“ в Техническия университет
50 от най-големите работодатели в страната ще участват в тазгодишното издание на форум „Стажове“, който ще се проведе на 9 април 2025 г. в Технически университет – София, филиал Пловдив.
Събитието се организира за 13-та поредна година, като с всяко издание привлича нови участници. Водещи компании от различни сектори на индустрията ще представят своите стажантски програми, свободни работни позиции и възможности за професионално развитие.
Освен това, студентите ще могат да проведат интервюта на място, което ще им помогне да се ориентират в пазара на труда, да придобият ценен опит в процеса на кандидатстване и да оценят шансовете си за успешна кариера.
Официалното откриване на Форум „Стажове“ ще бъде на 9-и април /сряда/ от 10.15 ч. в сградата на IV учебен корпус на ТУ-София, Филиал Пловдив на ул. „Цанко Дюстабанов“25
https://www.plovdiv-press.bg
Техническият университет - София успешно проведе първия предварителен кандидатстудентски изпит по математика
Техническият университет в София (ТУ - София) успешно проведе първия предварителен кандидатстудентски изпит по математика, съобщават от университета.
Той се проведе в ТУ - София, филиал Пловдив и в Инженерно-педагогически факултет - Сливен. На него се явиха близо 1300 кандидат-студенти, което потвърждава нарасналия интерес към обучението във водещото висше техническо училище в страната и региона.
Кандидат-студентите Дария Иванова от Ботевград и Радослав Йорданов от Кюстендил изтеглиха Вариант 1 на теста. Ректорът проф. д-р Георги Венков подчерта пред кандидат-студентите, че в ТУ – София традиционните бакалавърски специалности са над 50, а най-новите са свързани с търсенето на пазара на труда, а именно „Интелигентни системи и изкуствен интелект“, „Анализ на данни“, „Киберсигурност“, „Аерокосмическо инженерство“, „Интелигентни системи в индустрията, града и дома“ и други.
Продължителността на изпита бе 4 астрономически часа, разделени на два модула по 120 минути, като между тях имаше 15 минути задължителна почивка. Първият модул се състоеше от 20 задачи с по-малка трудност, като всяка вярно решена задача носи 1 точка. Вторият модул се състоеше от 10 задачи с по-голяма трудност, като всяка вярно решена задача носи 2 точки. Максималният брой точки от теста е 40, съобщават от университета.
С оценката по математика може да се кандидатства за всички специалности, с изключение на „Инженерен дизайн“, пишат от университета.
Предварителни кандидатстудентски изпити по математика ще се проведат и на 12 април 2025 г. във Варна, Дупница, Кърджали, Монтана, Плевен, Разград и Стара Загора, а на 26 април 2025 г. в Бургас, Велико Търново, Враца, Правец, Сандански, Смолян, Търговище и Хасково. Редовният кандидатстудентски изпит по математика е насрочен за 14 юни 2025 г. Кандидат-студентите имат право да се явят на всички изпити по тяхно желание, като за балообразуването се взема най-високата оценка, пишат още от ТУ - София.
За повече информация може да посетите сайта на Техническия университет - София.
bta.bg