Фесто Производство дари опитни образци на изделия на ТУ – София
12.02.2021 г.
Опитни образци на изделия от продуктовата гама на Фесто Производство бяха дарени на Факултета по електронна техника и технологии (ФЕТТ) към Технически университет – София, научи Борса.bg от дъщерното дружество на немския концерн Festo. Продуктите включват свързващи кабели, конвертори, разпределители, позиционни трансмитери, сензори за поток, вакуум и налягане, пропорционални регулатори за налягане. Те са преминали изпитанията в лабораторията за изпитване и калибриране (ЛИК) на Фесто Производство и са годни за употреба в тестови установки. „Фесто Производство се стреми към култивиране на среда на принципа „win-win“, като дарява образци, които способстват обучение в условия, идентични с реалната индустриална обстановка. Поставяме начало на традиция, с която да подпомагаме практическото обучение на студентите“, коментираха от компанията. На съвместната работна среща между дружеството и учебното заведение присъстваха проф. д.т.н. инж. Иво Илиев – декан на ФЕТТ, и доц. д-р инж. Димитър Арнаудов – зам.-декан по научна и проектна дейност. Производственото дружество бе представлявано от инж. Георги Атанасов, управител на Фесто Производство, инж. Георги Грозданов – ръководител на Технически инженерен център към Фесто Производство, г-жа Деница Борисова, ръководител отдел „Човешки ресурси и правен“, и инж. Станислав Панайотов от лабораторията за изпитване и калибриране.
Вижте статията тук
Борса.bg, 12.02.2021 г.
В онлайн студио ТУ-София ще привлича кандидат-студенти
11.02.2021 г.
Техническият университет в София започва кандидат-студентската си кампания за академичната 2021/2022 г., която ще продължи до края на настоящата академична година, съобщават от пресцентъра на висшето училище. За кампанията ще има специално студио, което всеки четвъртък от 14.30 до 16.30 часа, от днес до 22 април, ще излъчва в YouTube канала на ТУ-София, и в страницата на ТУ във Фейсбук. На онлайн срещите ще се представят бакалавърските специалности, които 14-те факултета на Техническия университет в София предлагат на кандидатстудентите. Ще бъдат организирани също индивидуални онлайн срещи със средни училища и професионални гимназии. Учениците, техните родители и учители ще могат да задават въпроси към деканите на факултетите и към другите участници в онлайн студиото - преподаватели, студенти и представители на бизнеса. Кандидат-студентите ще получат ценни съвети и необходимата информация при избора на специалностите, които ги интересуват. Ръководството на ТУ-София има намерение да организира и кръгли маси с директори на училища в цялата страна, с ученици от горните класове и с бъдещите работодатели.
Вижте статията тук
БНР, 11.02.2021 г.
Рolitika.bg, 11.02.2021 г.
Започна монтирането на системата за мониторинг на въздуха в Разград
09.02.2021 г.
Заместник-кметът на Община Разград Добрин Добрев посети ДГ “Шестте ястребинчета“ в Разград, където днес започна монтирането на система от сензори за измерване качеството на атмосферния въздух в Разград. Системата включва три станции с по 6 сензора за различни видове замърсители. Другите две станции ще бъдат също върху покривите на детски заведения, но в други райони на града – ДГ “Детелина“ и ДЯ “Слънчево детство“. Разработката, която се монтира, е на Технически университет-София, сензорите са произведени във Великобритания – обясни доц. Росен Милетиев, който представи пред заместник-кмета Добрин Добрев възможностите на системата. Тя замерва концентрацията на: въглероден окис, азотни двуокиси, амоняк, серен двуокис, сероводород и фини прахови частици. Отчита и атмосферните условия – температура, влажност на въздуха, атмосферно налягане, посока и скорост на вятъра. Обобщената информацията от трите станции ще се изпраща до централизиран обект и през уеб адрес ще може да се наблюдава от жителите на Община Разград в реално време на интернет страницата на Общината. Там ще се представят както моментните стойности, които ще се получават на всеки 15 секунди, така и визуализация под форма на графики, чиято актуализация ще е ежеминутна. В напълно реално време на графиките ще може да се сравнят текущите стойности с допустимите стойности по Български държавен стандарт. Веднъж годишно системата ще минава през профилактика, гаранционният й срок е от 2 години, след което тя ще трябва да се провери и калибрира. Системата на Техническия университет е използвана в Столична община, там станциите са били монтирани към автобусния транспорт. Интерес към нея има и от Община Русе, където обмислят да използват 5 точки за поставяне на станциите. Системата се въвежда в изпълнение на решение на Общински съвет – Разград. До края на седмицата ще стартира и публикуването на интернет страницата на Община Разград на резултатите, които отчитат трите станции.
Вижте статията тук
Razgradnews.net, 09.02.2021 г.
ТУ- София привлича студенти в YouTube и Facebook
09.02.2021 г.
Техническият университет – София ще стартира кандидатстудентска си кампания за академичната 2021/2022 г тази седмица, съобщават от вуза. Вместо на място, заради противоепидемичните мерки ТУ-София ще привлича студенти в YouTube и Facebook. За целта всеки четвъртък от 14.30 до 16.30 бъде организирано специално студио, което ще излъчва в YouTube канала на Техническия университет – София и Facebook. Кампанията ще бъде в периода от 11.02 - 22.04.2021 г. По време на онлайн срещите ще се представят бакалавърските специалности, които 14-те факултета на Техническия университет – София предлагат на кандидат-студентите. Ще бъдат организирани индивидуални онлайн срещи със средни училища и професионални гимназии. Учениците, техните родители и учители ще могат да задават въпроси към деканите на факултетите и другите участници в онлайн студиото – преподаватели, студенти и представители на бизнеса. Те ще получат ценни съвети и необходимата информация при избора на специалности, които ги интересуват, както и възможността да се потопят в атмосферата на университета. За да привлече млади хора, които да се посветят на инженерните науки и професии, ръководството на Техническия университет – София има намерение да проведе и кръгли маси с директори на училища в цялата страна, ученици от горните класове и бъдещите работодатели. За 75 години от своето съществуване Техническият университет – София изгражда богати традиции в подготовката и реализацията на хиляди студенти, които днес са изтъкнати учени, инженери, мениджъри и ръководители в България и по света.
Вижте статията тук
Мonitor.bg, 09.02.2021 г.
Ректорът на ТУ-София: Онлайн средата не е подходяща за инженерното обучение
03.02.2021 г.
Необходима е творческа обстановка, заяви проф. дн инж. Иван Кралов. Утре учениците се завръщат в училище, но студентите остават на онлайн обучение. Техническият университет в София е едно от най-големите ни висши училища. "Инженерното обучение не е подходящо да бъде извършвано изцяло в електронна среда. При нас голяма част от обучението се провежда в лабораторна база. Необходима е творческа обстановка, работим с много апаратура. Всичко това предполага присъствено обучение. Не може да не отчетем и опасността - здравето е най-важно", коментира ректорът на ТУ-София проф. дн инж. Иван Кралов. В студиото на „България сутрин“ той посочи, че наличието на студенти в лабораториите и веднага след това онлайн обучение създава проблеми. Не е възможно стиковането, смята инж. Кралов. "Имаме проблеми с чуждестранните студенти, голяма част са затруднени да дойдат за присъствено обучение. Надяваме се най-скоро да се върнем към присъствено обучение - това го желаят студентите и голяма част от преподавателите", подчерта ректорът на Техническия университет - София. От думите му пред Bulgaria ON AIR стана ясно още, че очакват да преминат на присъствен режим през пролетта, но това е под условие. "Техническите предизвикателства до голяма степен са преодолени. Въпросът е, че желаем нашите възпитаници да придобият умения, които стават на място. Ще бъдат компенсирани със засилено присъствено обучение и удължени сесии. Голяма част от тях са дошли да станат истински специалисти и тази мотивация ще даде резултат да се върнат в лабораториите и залите", заяви ректорът. Според него оценките от последната сесия съответстват на тези от предходните години, като има леко завишение, но не е ясно дали някои студенти използват нерегламентирани методи. "Няма да се върнем към някогашното класическо присъствено обучение. Ще има онлайн обучение, което ще ни позволи да намалим присъствените часове. Ще се фокусираме върху уменията да изграждаме създатели", заяви проф. Кралов. В следващите дни в ТУ-София ще бъде създаден мобилен пункт за ваксиниране. Около 700 човека - 45% от преподавателите и служителите, са се записали за ваксиниране. Университетът разполага със 145 хигиенисти, които се грижат за дезинфекцията - те също са включени в списъците за ваксиниране. Провеждат се и тестове за коронавирус сред преподаватели и персонал, които са за сметка на висшето учебно заведение.
Вижте интервюто в студиото на „България сутрин“ тук
Bgonair.bg, 03.02.2021 г.
Dnes.bg, 03.02.2021 г.
Youtube.com, 05.02.2021 г.