яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 246-250 от 305.

Посещение на Н.пр. посланикът на Република Казахстан Темиртай Избастин в Техническия университет – София

21.01.2021 г. 




Н.пр. извънредният и пълномощен посланик на Република Казахстан в Република България Темиртай Избастин се срещна с ректора на Техническия университет – София, проф. дн инж. Иван Кралов. На срещата бяха обсъдени двустранните връзки между Казахстан и България в областта на висшето образование и научните изследвания. Посланик Темиртай Избастин връчи почетен медал на ректора на Техническия университет – София по повод 175-та годишнина от рождението на Абай Кунанбаев – казахски поет, философ, писател, композитор, мислител и обществен деец, основоположник на казахската класическа литература и съвременния казахски език. Проф. дн инж. Иван Кралов благодари за оказаната висока чест и подари на Н.пр. Темиртай Избастин почетна значка на Техническия университет – София. Той подчерта, че връзките между Техническия университет - София и Казахския хуманитарно-юридически иновационен университет успешно се реализират чрез създадения Българо-казахски център за обмен на научно-техническа информация и изучаване на казахски език. Центърът функционира от две години на територията  на ТУ – София и дава значителен принос за развитието на приятелските отношения между двата народа. Посланикът на Казахстан изрази задоволство от успешното функциониране на Казахския център и своята надежда, че след края на извънредната обстановка в света, центърът ще заработи още по-интензивно. Ректорът Иван Кралов увери, че Техническият университет – София винаги е отворен за науката, националната култура и изкуство на Казахстан и ще бъде  средище за обмен на идеи.

Вижте статията тук

Publics.bg, 21.01.2021 г.
БТА, 21.01.2021 г. 

2021-01-27

И студенти, и преподаватели в ТУ-София очакват присъствените часове

15.01.2021 г. 

Как студентите се справят с обучението си в ситуацията и времето, когато мерките против разпространението на коронавиуса налагат ограничения и принуждават много висши училища да разчитат на дигитално провеждане на лекции и упражнения?
Условията са различни не само заради нееднаквите възможности на университетите, но и заради спецификите на специалностите.
„Студентите приемат онлайн обучението недостатъчно сериозно. Преподавателите полагат усилия и се справят доста добре в тези условия“, каза пред Радио София Димитър Ценов, студент първа година в Техническия университет – София. Той учи  в специалност „Компютърно и софтуерно инженерство“ и предпочита онлайн обучението.
Деница Узунова е студентка в същата специалност в ТУ и също е доволна от онлайн обучението, въпреки предварителните си резерви.
През миналата учебна година много от часовете са пропадали. Сега обаче се провеждат всички лекции и упражнения. Преподавателите дават и извънредни консултации в събота и неделя.
Според Кристиан Пандев, студент по Авиационно инженерство (ІІІ курс в ТУ-София) не всички преподаватели се стараят, „рецитират“ си лекцията, но за разлика от присъственото обучение, пред компютърния екран това отношение е много разсейващо. Неслучайно тази специалност няма предвидена задочна форма.
„Това е компромисен вариант, колкото да не се обяви нулева година, но е на наш гръб.“
Второкурсникът Борис Новоселски също признава, че тази учебна година и преподавателите са по-подготвени, но като цяло не е доволен от онлайн обучението, заради липсата на часове по практика.
 „Всички искаме нормално протичане на учебните занятия“, изтъкна пред Радио София проф. Михаил Тодоров, декан на Транспортния факултет към Технически университет. Той потвърди възможността за присъствено провеждане на практика, изпити и други дейности, след днешна заповед от здравното министерство.
Проф. Тодоров призна за трудностите през летния семестър на миналата година, но по време на сегашния семестър проблеми няма. Дори в неговите лекции той регистрира активно участие на студентите. Сред предимствата на онлайн обучението той посочи възможността лекциите да се записват и след това младежите да си ги възпроизвеждат колкото и когато поискат.
Все още има трудности при някои занимания в лабораториите на ТУ-София.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов и Луиза Лазарова с проф. Михаил Тодоров, както и мненията на студентите, записани от Михаил Митев и Георги Карамфилов.

Вижте статията тук

БНР, 15.01.2021 г.

2021-01-18

България задълбочава международното си сътрудничество в ядрената сфера

13.01.2021 г.


 
Проф. Валентин Колев, енергиен експерт и декан на Електротехническия факултет в ТУ-София
 
Преходът към безвъглеродна енергетика няма как да мине без развитието на ядрените мощности. Присъединяването на България към Агенцията за ядрена енергия към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е много правилно решение и ще помогне на страната ни за международните й контакти в ядрените технологии. Това заяви проф. Валентин Колев, енергиен експерт и декан на Електротехническия факултет в ТУ-София, в предаването „В развитие“ с водещ Делян Петришки. Колкото по-неликвидна е една енергийна борса, толкова по-чувствителна ще бъде тя към разликите между предлагане и търсене, което се отнася и за Българската независима енергийна борса, обясни гостът непредвидимостта в ценовите равнища. „Потреблението в България е силно зависимо от атмосферните явления, т.е. търсенето се увеличава със 100-120 мегавата при спадане на температурите средно за деня само с един градус“. „В последните няколко седмици или месец се забелязва раздвижване на европейско ниво по отношение на ядрените мощности, защото като че ли експертите разбраха, че плавният справедлив преход към безвъглеродна енергетика няма как да мине без развитието на тези мощности“, коментира Колев.

Вижте интервюто тук
 
Вloombergtv.bg, 13.01.2021 г.

2021-01-15

Колко ще струва свръхмодерната лаборатория към ТУ

18.12.2020 г.


 
85% от финансирането идва от Европейския фонд за регионално развитие. В края на февруари 2018 г. стартира проектът за изграждане на национален Център по мехатроника и чисти технологии. Целта - да се създаде нов тип център за нови върхови постижения, който да се превърне във водеща национална и конкурентна научна структура.  "Ние сме си постави 3 основни цели. Те са повече, но тези са най-важните. Първата е да изградим модерна научна инфраструктура, а тя работи с хора. Втората е да имаме обучени, млади и модерно мислещи изследователи, а не на последно място и студентите да имат контакти, за да могат да се обучават върху най-модерна техника и технологии. И третата цел е да помагаме на нашите бизнес компании у нас", каза проф. Георги Тодоров. 85% от финансирането идва от Европейския фонд за регионално развитие, а 15% - национално финансиране. Общата стойност на проекта е малко над 69 млн. лв. По проекта си партнират общо 11 института на БАН, СУ, Химикотехнологичен и металургичен университет, ТУ - София, Габрово и Варна, както и Централна лаборатория за приложна химия към БАН. "Ние се намираме в един базов лагер към върха. В момента екипираме с оборудване нашите лаборатории, обучаваме специалистите, учените и изследователите да използват тази техника", допълни проф. Тодоров. 
Повече за изграждането на националния Център по мехатроника и чисти технологии вижте в интервюто с проф. дн инж Георги Тодоров пред телевизия Bulgaria On Air тук
 
Bgonair.bg, 18.12.2020 г.

2020-12-18

Тази събота се провежда II кръг на CodeIT

1.12.2020 г.



Тази събота (12 декември 2020) ще се проведе II-ри кръг на Международния конкурс по програмиране CodeIТ, организиран от Мусала Софт. Кръгът е от типа "СПРИНТ" - започва в 14:00 ч. и завършва в 17:00ч., а състезателите в основното и Junior класиране ще трябва да се справят за три часа с няколко различни по трудност задачи. Спринтът се провежда под патронажа на проф. дн инж. Иван Кралов, ректор на ТУ - София, проф. д-р Огнян Наков, декан на Факултет "Компютърни системи и технологии" при ТУ - София. и Ивайло Ушагелов, директор на Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов". Специални награди от партньорите на състезанието Cougar и Prestigio ще получат трима участници след края на II-ри кръг. Класирането за всички кръгове, новини и всякаква актуална информация за състезанието, могат да се следят на сайта www.codeit.bg и във Facebook/CodeIT.BG - https://goo.gl/GVrULo. CodeIT няма възрастови ограничения за участниците, но основната група състезатели са ученици и студенти с интереси в сферата на алгоритмите и състезателното програмиране - много от тях медалисти от национални и международни олимпиади. Конкурсът протича ежегодно в 6 предварителни онлайн рунда и финален присъствен кръг в партньорство с компании, неправителствени организации, ИТ асоциации и водещите образователни институции в България. CodeIT протича в 6 задочни (online) кръга: o Три кръга "СПРИНТ", всеки от които включва 5 "бързи" задачи. Този вид задачи са обвързани с намиране на точен резултат за всяко едно задание; o Три кръга "МАРАТОН", всеки от които включва 1 задача. В този тип кръг се търси оптимален за решение на заданието резултат; o През юни се провежда финалният присъствен кръг, в който участват дванадесетте най-добри състезатели през сезона. 

Вижте статията тук

Сomputerworld.bg, 11.12.2020 г.

Рlovdiv-press.bg, 12.12.2020 г.

2020-12-16