яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 251-255 от 305.

​НКИЗ и Техническият университет подписаха меморандум за сътрудничество

09.12.2020 г.



Изпълнителният директор на „Национална компания индустриални зони“ ЕАД Антоанета Барес и ректорът на Техническия университет проф. инж. Иван Кралов подписаха меморандум за сътрудничество. Това съобщиха от пресцентъра на НКИЗ. Двете страни ще работят за ускореното кариерно развитие на студентите от Техническия университет и ще си сътрудничат за подобряване на интеграцията между образованието и бизнеса, който развива дейност в индустриалните зони на НКИЗ. Подписаният меморандум ще позволи младите хора да получават навременна информация за свободни позиции в индустриалните зони, които проектира, развива и управлява държавното дружество. По този начин студентите -стажанти ще имат възможност да придобият нови знания и практически умения в реална бизнес среда. Сътрудничеството между НКИЗ и Технически университет е част от успешния проект на компанията Fast Tracking Success. Инициативата допринася за изграждането на висококвалифицирани кадри. Младите специалисти имат възможност да работят в условията на високи стандарти в предприятия, опериращи в зоните на дружеството. По този начин стажантите могат да изградят ценни професионални умения. Програмата Fast Tracking Success работи и в полза на инвеститорите. Те имат възможност за получат достъп до актуална информация за подготвяните от университетите кадри от всички специалности, както и до техните кариерни центрове за директно наемане на специалисти. Така чрез НКИЗ компаниите могат да правят заявки към университетите за специалисти, които търсят. Програмата Fast Tracking Success има за цел преодоляване на проблема с младежката безработица.

Вижте статията тук

Focus-news.net, 09.12.2020 г.
Тopnovini.bg, 09.12.2020 г.

2020-12-16

1054 ученици се подготвят за програмисти по национална програма „Обучение за ИТ кариера“

07.12.2020 г.

1054 ученици усвояват компютърни умения откакто преди четири години стартира национална програма „Обучение за ИТ кариера“ за обучение по професия „Приложен програмист“, която е нова в списъка на професиите. Тя се реализира в сътрудничество между ИТ бизнеса, професионалните гимназии и висшите училища. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката. Всяка година в програмата се включват около 600 ученици. Самият прием на ученици в професионално направление „Компютърни науки“ за последните две години се удвои. 181 от завършилите по Програмата ученици са заявили, че остават в страната и ще се обучават по специалности, близки до ИТ. 120 от тях вече работят в ИТ фирми. Двама са включени и като преподаватели в програмата от октомври т.г. Те възнамеряват да придобият и професионална квалификация „учител“ в ПУ „Паисий Хилендарски“. Обучението започва с ученици от Х клас през съответната учебна година, които не се подготвят за професии „Програмист“, „Системен програмист“ и „Приложен програмист“ и е в рамките на три години. Създадени са пет центъра за обучение по програмата – в София към Технологично училище „Електронни системи“ и Техническия университет, в Правец - към Професионална гимназия по компютърни технологии и системи и Технически университет, София. В Русе центърът е към Професионална гимназия по електротехника и електроника „Апостол Арнаудов“ и Русенския университет „Ангел Кънчев“. В Пловдив обученията са в център към МГ „Акад. Кирил Попов“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, а в Бургас – към Професионална гимназия по електротехника и електроника „К. Фотинов“ и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Към центровете има изнесени групи в над 20 населени места в това число и малки, като Чепинци, Велинград, Козлудуй и др., което разширява възможностите за достъп до обучение на повече желаещи. Материалите за обучението се разработват от група експерти работещи в ИТ сектора съвместно с преподаватели от средните и висшите училища. Разработените учебни материали са изцяло на разположение на учениците и учителите. Използва се платформа базирана на Moodle, чрез която се осъществява преподаването и Jude система за проверка на разработвания софтуер. Партньорите по нациналната програма осигуряват провеждането на стаж във фирми от софтуерния бранш.

Вижте статията тук

Focus-news.net, 07.12.2020 г.

2020-12-16

Vivacom даде началото на 11-ата Техническа академия в ТУ София

04.12.2020 г. 

 

Vivacom даде началото на традиционната си инициатива "Техническа академия", която се провежда за единадесета поредна година съвместно с Факултета по телекомуникации на Техническия университет - София. По време на обучението специалисти и експерти от телекома ще преподават на студентите практически ориентирани курсове. Темите, които ще се представят, не са част от редовния план на обучение в университета и обхващат различни области от практиката, обясняват от Vivacom. Някои са тясно специализирани и технологични, а други са свързани с управление на проекти, технически английски език, разработване на продукти и услуги, правна рамка и регулация на телекомуникациите, бизнес комуникации и др. Единадесетото издание е първото в историята на проекта, което ще стартира в онлайн среда заради епидемичната обстановка, свързана с разпространението на Covid-19 и преминаването към дистанционен режим на преподаване. Академията се разделя на два модула в рамките на двата семестъра през учебната 2020/2021 година, а графикът на курсовете е съобразен с програмата на студентите в университета. Тази година в Академията ще вземат участие 30 студента от Факултета по телекомуникации към ТУ София, които успешно са преминали през първоначален подбор на база документи и телефонно интервю.Проектът "VIVACOM Техническа академия" е насочен към студенти от III и IV курс от специалностите "Телекомуникации", "Компютърни системи и технологии" и "Електроника". Той дава възможност на студентите да придобият допълнителни знания и практически опит от утвърдени специалисти в областта и да получат възможност за кариерно развитие в телекома. Успешното завършване на "VIVACOM Техническа академия" носи и допълнителни точки на студентите при формирането на състезателния бал за магистратура във Факултета по телекомуникации.

Вижте статията тук

Computerworld.bg, 04.12.2020 г.

2020-12-16

Гледайте: Концерт по случай 75-годинината на Техническия университет в София на 06.12.2020 по БНТ 1

30.11.2020 г.

Гледайте концерт-спектакъла по повод 75-ата годишнина от създаването на първия Технически университет в София. С участието на ансамъл "Чинари", квартет "Светоглас", Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Михаела Филева, братя Аргирови и още много други? 75 години Технически университет в София - гледайте в неделя, 6 декември от 16:10 по БНТ 1!

Вижте статията тук

БНТ, 30.11.2020 г.

2020-12-16

Нощта на учените ще е цели три дни, показват симулатор за космически мисии

27.11.2020 г.



В инициативата участват над 300 градове в Европа. Нощта на учените предизвиква голям интерес в цяла Европа. Инициативата вече има своята 15-годишна традиция, но за първи път ще е цели три дни и започва тази вечер. Техническият университет в София ще покаже своя симулатор за космически мисии, както и автоматизирана система за доставка на пратки с дронове. 300 града в Европа участват в Нощта на учените. 13 софийски научни института, музеи и университети ще споделят интересна информация за своите нови разработки и проекти. За да проследите магията на технологията и науката, ще ви е нужен само интернет. Нощта на учените дава възможност на всеки да се превърне в изследовател, да проследи магията на науката и влияниято ѝ в модерния свят на технологиите.

Вижте репортажа тук

Bgonair.bg, 27.11.2020 г.
БНТ, 27.11.2020 г.
Youtube, Медиите за нас: БНТ : По света и у нас – 20:00, 29 ноември 2020 г.

2020-12-16