В Техническия университет – София се провде културно-образователен и научен форум за представяне и по-широко разпространение на резултатите от изследванията, проведените обучения и дискусии по проекта „EthiCo“, в рамките на Европейския технологичен университет EUt+.
Спешната необходимост от образование на 21-ви век е предпоставка за справяне със сложните проблеми на климатичната среда, екологичните проблеми и въпросите на технологичното развитие. Необходим е радикално нов подход и ние вярваме, че преподаването на етика и екология в технологичното образование ще предостави на бъдещите поколения правилния набор от умения и компетенции за справяне с проблемите на изменението на климата чрез устойчиво технологично развитие. Под това мото се обединиха участниците в сесия по проекта „EthiСo“, която стартира в Техническия университет - София. Проф. д-р инж. Лидия Гълъбова, заместник-ректор по научна и приложна дейност откри научния форум и определи важните аспекти, които се разискваха и анализираха по време на срещите на участниците.
Какво представлява „EthiCo“? Етиката в този контекст трябва да се разбира като форма на практика, индивидуална методика, която има колективни последици, етичното отношение към обстановката, действията на група хора, която излиза на преден план при извънредни ситуации. Важно е, че когато има спешност и опасност за общественото здраве, различни видове кризи, бедствия, отделният човек да види и прецени ситуацията отвъд собствените си нужди и да действа едновременно - локално и глобално, заедно с останалите членове на общността. Това е сборът от микрорешения, които, когато се съберат, имат глобално въздействие. От академичната общност се изисква да разработи програма, да я въведе и да гарантира, че въпросът за етиката и екологията е вграден във всички основни форми на обучение за висшето образование. За да стане това, преподавателите и студентите трябва да разберат, че екологичните въпроси и етичният въпрос са една цялост, че има дълбоко припокриване между етиката, екологията и технологиите.
„Нашата цел е да проектираме иновативни, етично-екологични образователни методи, които могат да се внедрят в различни дисциплини в EUt+, от изкуства, хуманитарни и социални науки до дизайн, инженерство и технически науки за околната среда. Това е свързано с развитието на разширено разбиране на технологията, технологията не просто като приложение на науката, но и като начин, чрез който ставаме хора. В дългосрочен план нашата цел е да трансформираме техническото и технологичното образование, за да го направим по-устойчиво за индивида и за обществото“, отбелязаха лекторите в сесиите на срещата.
Последвайте ни