"За" и "против" въвеждането на 5G мрежата
28.09.2020 г.
Според проучване на "Тренд" всеки десети българин е съгласен с твърдението, че COVID-19 се разпространява чрез 5G технологията. В страната ни започна вече експолатацията на 5G мрежа. Тя все още не е в пълния си обхват. Първото поколение на тази концепция за клетъчна система започва да навлиза още през 80-те години н западния свят. При нас то се появява през 90-те години с навлизането на мобифоните. Във второто поколение вече навлизат цифровите комуникации, концентрирани към гласово предаване на данни и слаба интернет връзка. В случая става въпрос за надграждане на възможността за по-високи скорости на предаване на данни, обясни гл. ас. д-р Климент Ангелов от факултета по Телекомуникации в ТУ. Той каза, че 5G представлява едно обединяване на 2, 3 и 4G в една нова концепция. Няма ясно доказана опасност за здравето, категоричен беше д-р Марин Пенков, началник на клиника по образна диагностика в "Св. Иван Рилски". Има нови познания, нови заболявания, но не може да се обвинява нещо ново, смята той. Преди няколко месеца беше внесена подписка в Народното събрание за мораториум срещу новата технология. Председателят на Национална инициатива "Стоп 5G в България" Бойко Никифоров каза пред БНТ, че е доказано вредно влиянието на мобилните технологии и попита дали си струва да рискуваме, заради въвеждането на някаква нова технология, здравето на нашите деца. Д-р Пенков обясни, че на този етап няма проучване, което да доказва, че 5G технологията е вредна и няма доказани вредности при електромагнитните излъчвания. Твърдението, че има връзка между тази технология и коронавируса той определи като абсурдно. "Няма как една физична величина да пренася РНК", категоричен беше той и обясни, че подобно нещо е възможно само в сферата на научната фантастика.
Вижте предаването тук
60 на сто от студентите в ТУ искат да учат присъствено
14.09.2020 г.
Карантиниран студент ще следи онлайн лекциите от вкъщи.
„На 28 септември академичната година в Техническия университет ще започне присъствено, като това е желанието на 60 на сто студентите според данните на онлайн проучване във връзка с пандемията сред 1000 младежи от най-голямото техническо училище в страната“, съобщи пред БНР Живко Русев, председател на Студентския съвет на Техническия университет в столица. „Според изследването 20 на сто казват, че няма да се чувстват безопасно по време на обучението си заради коронавируса, 25 на сто казват, че ще се чувстват напълно безопасно“. „Колегите настояват за присъствено обучение, защото голяма част от нашите дисциплини са практически, използва се определена апаратура, обясни пред БНР Илиян Кордев, секретар на Студентския съвет в ТУ. Според заповед на ректора на Техническия университет проф. Иван Кралов, ако студент бъде карантиниран, той ще може да проследи лекциите си онлайн от вкъщи, защото в залите ще са монтирани камери. Ако преподавател бъде карантиниран, неговите дисциплини също преминават на дистанционно обучение. След това се връщат присъствено, след приключване на карантината. „Другата мярка, която ще се прилага, е че големите потоци от над 100 човека, ще бъдат разделени в различни зали, по 40 души, за да не се събират много младежи на едно място. Техническият университет разполага с много зали. Преподаватели ще се намерят“, каза още Русев. „Последният въпрос в допитването е свързан с общежитията“, допълни Русев. В ТУ все още е забранен достъпът на външни лица до стаята ти в общежитието. „35 на сто от запитаните искат изцяло да отпадне забраната , сочи още изследването на Студентския съвет. 35 на сто обаче отговорят, че искат да има ограничение в броя на допусканите външни лица до общежитието, а 10 на сто искат забраната за достъп да остане.“ – това обясни още Живко Русев. До седмица от Студентският съвет ще внесат предложение до ръководството на ТУ мерките в общежитията да бъдат облекчени. Очакваме това предложение да се приеме“. Влизането все пак ще става чрез записване на личните данни. Студентите обясниха, че колегите им спазват противоепидемичните мерки, като не смятат, че маските трябва да се носят по 8 часа на лекции, но пък дезинфектанти има на всички входове на ТУ и те се ползват.“ „Има лек страх от коронавируса сред младите хора, но ние трябва вече да се върнем към нормалния начин на живот“, заяви още Русев.
Чуйте интервюто тук
БНР, 14.09.2020 г.
„Дни на кариерата“ ще се проведе на 13 и 14 октомври 2020 г.
11.09.2020 г.
Петнадесетото издание на изложението „Дни на кариерата“ ще се състои на 13 октомври 2020 г. на територията на Технически университет – София (ТУ-София) и на 14 октомври 2020 г. във филиала на университета в Пловдив и Факултет и Колеж – Сливен, съобщиха за Борса.bg организаторите от Технически университет - София и Център „Кариера и възпитаници (алумни)“ на ТУ-София.„В гр. София форумът ще се проведе в 1-ви, 2-ри и 12-и учебен корпус на университета, а официалното откриване е на 13 октомври от 10:00 ч., в централното фоайе на 12-и учебен корпус“, посочиха организаторите. Кариерното събитие предоставя възможност за директен контакт между студентите и фирмите – техни потенциални работодатели, които ще могат да представят своята дейност, както и свободните си работни и стажантски позиции. Участие в „Дни на кариерата“ ще вземат водещи компании, сред които Айгер Инженеринг, Атлас Копко България, Бер-Хелла Термоконтрол, Интегрейтид Микро-Електроникс България, Либхер-Хаусгерете Марица, Либхер Транспортейшън Системс, Луфтханза Техник София, Сентилион, Строително оборудване, Фесто Производство, ЧЕЗ България и др. Повече информация за Технически университет – София, както и за новите проекти и инициативи на учебното заведение, бихте могли да намерите в микросайта в Борса.bg. Повече информация за Технически университет – София, Филиал Пловдив, както и за новите проекти и инициативи на учебното заведение, бихте могли да намерите в микросайта в Борса.bg.
Вижте статията тук
Борса.bg, 11.09.2020 г.
Трима студенти от Техническия университет създадоха авиационен симулатор
01.09.2020 г.
Трима дипломанти от специалност „Авиационна техника и технологии“ - Виктор Генов, Мартин Томанов и Симеон Алексиев, заедно с техния преподавател ас. д-р инж. Димитър Гинчев от катедра „Въздушен транспорт“ при Факултета по транспорт на ТУ-София, проектират и създават авиационен симулатор с образователна цел. Идеята за проекта се ражда по време на упражнение по дисциплината „Авиационни прибори и автоматични системи“ при ас. д-р инж. Димитър Гинчев. Първоначално ентусиастите ремонтират помещение в 10-ти учебен корпус на ТУ-София, след това проектират и построяват авиационния симулатор. В началото момчетата финансират начинанието си със собствени средства. Тази година участват в конкурса за иновативни студентски разработки „Студентски иновационен хъб“, организиран от Научноизследователския сектор при ТУ-София и проектът печели финансиране от него. Този конкурс насърчава разработването на експериментални модели и прототипи, както и подаване на заявки за патенти и полезни модели с участие на студенти.Симулаторът позволява демонстрация на летателна дейност през различните ѝ етапи в режим „Полет“. В момента могат да се симулират полети на леки самолети, тежки самолети и хеликоптери, като има възможност да се добавят и допълнителни модели самолети. Симулират се различни летища в различни метеорологични условия и в различни части на денонощието. “Това е една сложна система. С тази система студентите придобиват едни основни умения, които трябва да имат в авиацията. Много е важно, защото е свързано с човешки живот и затова авиационните фирми много държат на студентите, които притежават тези знания", казва инж. Димитър Гинчев. В работата със симулатора, студентите се учат как работят приборите на самолета, как да спазват основни неща, които са важни - проверка на самолета преди излитане, полетен план, проверяват честотите на системите, радионавигационните и радиокомуникационните системи и др. “Интересът е твърде голям, защото за миналата година имахме държавна поръчка 70 места, кандидатствали са 591 души, като от тях 245 са посочили на първо място тази специалност”, обяснява проф. Михаил Тодоров. Студентският проект ще участва със забавни демонстрации на 27-ми 28-ми ноември 2020 г. в предстоящото издание на „Европейската нощ на учените“, организирана от Британския съвет и в научните конференции „БулТранс-2020“ и „Хемус 2020“.
Вижте статията тук
БНР, 01.09.2020 г.
Nova.bg, 08.09.2020 г.
Рolitika.bg, 04.09.2020 г
Iskra.bg, 04.09.2020 г.
Световни топ лектори пълнят аудиториите на вузовете ни
31.08.2020 г.
Вижте статията тук
Monitor.bg, 31.08.2020 г.