Проф. Никола Калоянов, ТУ-София: Високите сметки за топла вода често се дължат на лош мениджмънт в сградата

23.12.2019 г.

Проф. Никола Калоянов, ръководител на Университетски център за енергийни анализи, дългогодишен ръководител на катедра „Топлинна и хладилна техника“ в ТУ – София, в интервю за рубриката „Топлофикация на фокус“ на Радио „Фокус“
Водещ: В рубриката „Топлофикация на фокус“ – съвместно издание на радио „Фокус“ и „Топлофикация“-София, днес ще ви запознаем с кражбите на топлинна енергия, които са често срещано явление, от което много клиенти на „Топлофикация“ се оплакват. Проф. Калоянов, Вие сте експерт в областта на енергийните анализи на сгради и промишлени системи. Възможна ли е кражбата на топлинна енергия?
Никола Калоянов: Първо, като говорим за кражби, аз ви моля да уточним дефиницията „кражба“. Четем и слушаме най-различни неща как „Топлофикация“ краде. Мисля, че е крайно време да се каже на хората с ясен език – „Топлофикация“ няма как да открадне, защото „Топлофикация“ има монтирани средства за измерване – топломери. И тогава потребената енергия в сградата, отчетена от топломера, се умножава по цената, определена от КЕВР. Резултатът е числото, което сградата трябва да плати за използваната за дадения период от време енергия. Така че, „Топлофикация“ няма никакъв шанс да открадне. Всеки може да направи проверка. Между другото, паметта на топломерите е такава, че три години назад може да се върнеш и да си провериш всяко едно число. Откъде, какви са кражбите? Аз живея също в многофамилна жилищна сграда, централно топлофицирана. Ние заплащаме две пера – първото е за отопление, второто е за гореща вода. Ако говорим за отоплението – да, оттам е възможна кражба, но не от „Топлофикация“, а от недобросъвестни съседи.
Водещ: Именно това имах предвид в началото.
Никола Калоянов: Тези, които заявяват, че изключват един, два, три радиатора в имота си, след което ги ползват – така сметката нараства, набъбва нагоре. По отношение на горещата вода: да, има такива недобросъвестни, които използват горещата вода за отопление. Това няма как хората да го видят и да го оценят. Това може да го направи само топлинният счетоводител, само експертна комисия, която да влезе и да провери. Но при топлата вода за битови нужди, там се получава едно нещо, което е следствие на нашата система. Ние сме собственици на сградната система. Когато тръбите са ни неизолирани, когато са остарели, тогава загубата на топлина през тези тръби е огромна. Аз лично и моя екип сме измервали 200-300 kwh на кубически метър. След като за един кубически метър нормално е 50-60, добре, сложете 10% загуби – 70-80 kwh. Това не е кражба, просто това е резултат от лошия мениджмънт в сградата и хората трябва да знаят това – да си сменят тръбите, да си сложат изолация, да си регулират контролера, който управлява кога да има рециркулация и кога да няма. Огромно е числото, но то не е кражба. Кражбата се прави от недобросъвестни. Включително и това мога да кажа – ами той си остъклява терасата и си прекарва тръби вътре в плочата, прави си подово отопление, но е махнал радиатора.
Водещ: Откъде взима топлинна енергия за това?
Никола Калоянов: Взима си от централната мрежа. Но той е имал радиатор преди това. Маха радиатора, по тези тръби подава в една серпентина, която е долу в пода, и като отиде топлинният счетоводител, той казва – аз тук съм отрязал и не ползвам. Което не е вярно. Имаме фрапантни случаи, измерени с картина, показано къде е сложил и как е сложил серпентината и какви загуби прави тази серпентина. Ето това е кражбата. Това е кражба от наш съсед, а не от „Топлофикация“. Защото топломерът долу си измерва коректно енергията, която е потребена. Още повече, „Топлофикация“ си има регламентирани правила – през няколко години топломерът преминава през метрологична проверка. И там не може да има никакви съмнения. Но нашите съседи, част от тях, ни причиняват такива главоболия.
Водещ: Добре, притеснително е наистина това, защото повечето потребители изпитват това на свой гръб. Кои са признаците, които подсказват за подобен проблем в етажната собственост?
Никола Калоянов: Аз отдавна предложих на няколко органа да се вмени едно допълнително задължение, ангажимент на топлинния счетоводител. На нас не ни трябва отчетник, не ни трябва да дойде и само да вземе числата от уредите.
Това е човекът, който трябва да познава сградата, да познава системата. И когато той прави разпределение и види, че за един кубически метър излиза огромно число, той е човекът, който трябва да посъветва домоуправителя, да му каже – внимавай, тук има нещо, системата ви не е наред. Той прави оценка по апартаменти. Като знае, че има толкова изключени радиатори в един апартамент, защо тогава не предоставя на входа на блока разпределение на тези, които са се отказали. И това сме го предложили отдавна, но никой не му обръща внимание – в началото на отоплителния сезон той да сложи едно съобщение. За всеки един апартамент да се обяви кои радиатори са изключени.
Това е една превантивна мярка. Защото той е оставил един радиатор в жилището си, казал е, че другите ги изключва, а в жилището му не се спи от топлина. Това е една превантивна мярка, с която може да се ограничи тази нелепа кражба. И не на последно място, като се хване такъв, имаме специална апаратура, не само ние, такова нещо в България има отдавна, с едно измерване може да се покаже къде, какво, как и да се хване нерегламентираното отопление. Това трябва да се направи, за да се успокоят хората. Говорим за пазарна икономика – да, аз трябва да плащам това, което реално потребявам. Струва ми се, че е крайно време да се въведат тези, те не са нови правила, но те са актуализиращи правила на наредбата, и да може да се спре, да се сложи бариера пред крадците, които увеличават сметките. Искам правилно да бъда разбран, „Топлофикация“ си взима парата, която е отчетена по топломера и е умножена по единичната цена на топлината. Тя не може повече да вземе. От тази гледна точка, не трябва да говорим, че „Топлофикация“ краде. Не, вътре сред живущите имаме неразбории и ние трябва да си ги оправим тези неща. Кражба има, но тя е от съседите. Трябва да се въведат правила. Защо да не се криминализира тази кражба? Това е кражба.
Водещ: Абсолютно сте прав, да.
Никола Калоянов: Още повече казвам, че имаме технически средства, с които перфектно се документира тази кражба. Перфектно. Ние имаме много стотици сгради анализирани, заснети, имаме доказателства за това нещо.

Вижте статията тук

Focus-news.net, 23.12.2019 г. 

2020-07-15