Нашите факултети



 








 

 

Проф. д-р инж. Валентин Колев,  Декан на Електротехнически факултет
 
„Днес младите хора искат да са на топло през зимата и на хладно през лятото.  А работата в енергийния сектор е на терен. Там се бориш с вятъра и слънцето. Но пък във високорисковата работа има друга тръпка“, казва проф. Валентин Колев
 
„Средното образование днес не обръща внимание на електротехниката. Не знам защо, но е факт. Студентите, които идват в нашия факултет не са завършили специализирани гимназии. Защото те се оттеглят от пазара и смятат, че специалностите „Електротехника“ и „Електроенергетика“ не са перспективни. Твърдо заявявам – енергетиката е структуроопределящ отрасъл в икономиката на една държава и съществен елемент от националната сигурност. Дано това се разбира. Ще дам един пример. Студентите в трети курс на специалността „Електротехника“, от 20 души, само един е завършил Електротехникум и то в Димитровград, Сърбия. Така, това момче надгражда знания и става добър в професията, а другите догонват. Трябва да има промяна. А именно държавата е тази, която трябва да стимулира обучението на младите специалисти. Те да идват при нас и да знаят, че ще имат добра и надеждна работа, ще могат да се развиват и ще вървят нагоре. Нашият прием е за 100 студенти. Мога да ги посъветвам, че това е специалност, която търпи всекидневно развитие, всеки се интересува от възобновяеми енергийни източници, електричество и енергия. Но за да си добър е важно да работиш денонощно върху материята. А никак не е лесно. Преди няколко години въведохме стипендиантски програми, в които се включиха Енергийния системен оператор, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, както и други електроразпределителни и частни компании. Подпомагаме студентите, макар, че част от тях ги е страх да се обвързват, но времето доказва, че тези, които се отдават на професията, намират добра реализация. Всеки ден ме питат колеги от държавни и частни компании в енергетиката за нови, надеждни кадри. Има реализация, има абсолютна необходимост от млади професионалисти, които да попълнят местата на по-възрастните колеги в системата. Приемствеността е задължителна! Вярвам, че бизнесът и държавата ще помогнат да дойдат нови, кадърни и заинтересовани студенти, които да станат отлични в професията си. Задачата е обща. Ако няма разбиране, процесът е пагубен“.


Проф. д-р инж. Тодор Тодоров – Декан на Машинно-технологичния факултет

"Продължаваме традицията Машинно-технологичният факултет да е водещ, технологично ориентиран, изследователски, учебен и приложен център"

Проф. Тодоров има богат административен опит и обществено активна позиция. Бил е Зам.–ръководител катедра „ТММ“, председател на ОС на МТФ, председател и член на Контролния съвет на ТУ-София, председател на синдикат „ДАСО“ към ТУ-София и кмет на с. Владая. Също така професионално свири на бас китара, затова цитира един от любимите си музиканти:

„Образованието е свобода, невежеството е робство“ – Майлс Дейвис

Какви са предизвикателствата пред Вас като Декан?

Осигуряване на качествено обучение, доразвиване и модернизация на съществуващата инфраструктура и стимулиране на изследователската работа. Това би намалило заплахите пред които е изправено машинното инженерство, а именно: намалелият интерес на кандидат-студентите към машинните специалности като цяло, вкл. поради демографската криза; ниското ниво на подготовка на кандидат-студентите; недостатъчната мотивация при студентите от бакалавърската степен; нарастващата възраст на преподавателите и липса на млади кадри. Реализиране на интердисциплинарно обучение в две интегрални интердисциплинарни програми съвместно съответно с ФКСТ и ФЕТТ и ФТК. Главна цел е реализирането на научни изследвания в МТФ. Повишаване на квалификацията на преподавателския и инженерния състав, разширяване на контактите с индустрията и научните центрове в страната и чужбина. Наличието на изследователски екипи и лаборатории е солидна база за осигуряване на изследователската работа и на учебния процес с модерна лабораторна база. Изключително добра основа е и за докторантско обучение.
 

Доц. д-р инж. Румен Николов, Декан на Машиностроителен факултет


„Съчетаваме традициите в инженерното образование с изискванията на бизнеса и пазара на труда, за да подготвим висококвалифицирани и конкурентоспособни кадри“

МФ е водещ факултет в областта на машиностроенето. Постоянно обновяваме съществуващите специалности и новаторски подхождаме при разкриване на нови специалности, които да отговорят на потребностите на пазара и обществото. Диапазонът на специалностите е голям – от проектиране на подемно-транспортна техника до прецизни устройства за измерване и управление на роботи, логистична техника и дизайн на промишлени продукти. Младите хора са търсещи, знаят много и лесно се „палят“ за наука. Ние сме тези, които трябва да ги мотивираме да горят за знания. Поддържаме постоянна връзка с нашите студенти и изграждаме доверие, което им осигурява добър старт в професията. Традиционна за МФ е специалността „Машиностроене“. Бизнесът все повече се нуждае от машинни инженери със задълбочени знания и умения в IT технологиите, компютърното проектиране и управление, инженерните анализи и симулации. Специалностите „Мехатроника“ и „Инженерна логистика“ са сравнително по-нови специалности, които в пълна степен покриват съвременните изисквания. „Инженерен дизайн“ е една уникална по своята същност специалност, която съчетава инженерните знания с въображението и таланта на художника. Магистърските програми са „Машиностроене и уредостроене“,“ Мехатроника“, „Инженерна логистика“, „Инженерен дизайн“, „Метрология и измервателна техника“, „Проектиране на иновативни инженерни продукти“, „Техническа безопасност на работно оборудване“, „Медицинска техника“, „Техническо законодателство и управление на качеството“ и “Машини и технологии в полимерната индустрия” Провеждаме и обучение на английски език – по специалностите „Машиностроене“ и „Мехатронни системи“ за бакалаври и магистри, в които се обучават студенти от различни страни от Европа, Азия и Африка. Факултетът организира ежегодна младежка конференция „Машини, иновации, технологии“ за студенти, докторанти и млади учени, както и национална олимпиада по техническо чертане – състезание за най-добрите ученици. МФ е водещ и в международните проекти и програми. По-важни и значими проекти на МФ са: 

1.EACEA на Европейския съюз Erasmus +, SMARTCITY: Иновативен подход за магистърска програма за технологии за интелигентни градове, 15.11.2018- 15.11.2021. , ръководител проф. д-р Панчо Томов.

2.Развитие на качеството на международното сътрудничество и управление на проекти QUADIC: 609786-EPP-1-2019-1-XK-EPPKA2-CBHE-JP, 15.01.2020- 15.01.2023, ръководител проф. д-р Любомир Димитров.

3.Договор 6494-6 Cooperation Agreement between TU-Sofia and DESY - съвместно участие при изграждането на свръхвисокочестотен линеен ускорител по проект XFEL; 2011-2023, ръководител: проф. д-р Димитър Дяков.

4.CEEPUS CIII-BG-0722-01-1416 “Компютърно проектиране на автоматизирани системи за сглобяване“ , ръководител проф. д-р Любомир Димитров.

5.EACEA на Европейския съюз Erasmus +, Европейски технологичен университет 15.11.2020- 15.11.2023, ръководител проф. дн Иван Кралов.

6.EACEA на Европейския съюз Erasmus +,Етико ”Етика и екология в технологичното образование, 01-09-2020 г. до 31-08-2023 г. GA Номер 2020-1-IE02-KA203-000762 1.2023, ръководител проф. д-р Любомир Димитров.

7.EACEA на Европейския съюз Erasmus +, Универсален език за описание и обмен на академична информация от 01-09-2020 до 31-08-2023, ръководител проф. д-р Любомир Димитров.

8.Програма на НАТО Наука за мир и сигурност (SPS) проект G5511„Cyber Defence for Intelligent Systems" 24.05.2018 - 24.05.2021, ръководител проф. д-р Константин Димитров.

 

Доц. д-р инж. Нина Николова, Декан на Факултет Автоматика

 
„Младостта не е порок“

 
Във факултета работят млади и надеждни преподаватели. Те имат иновативни идеи, интересуват се от новостите и се разбират отлично със студентите. Привличаме запалени, отдадени на каузата млади хора, защото трябва да има приемственост, те да идват и да черпят от опита на утвърдените преподаватели и да предлагат нови и интересни идеи и програми на студентите. Така поддържаме високо ниво на знания. Факултет Автоматика има бакалавърски и магистърски програми. Модулите в бакалавърската специалност „Автоматика, информационна и управляваща техника“ са:  „Електрозадвижване и автоматизация на машини“, „Биоелектроинженерство“, „Индустриална управляваща техника“, „Информационно-измервателна техника“,  „Роботика“ и „Системи и управление“. Една от магистърските програми – „Вградени системи за управление“ се осъществява с подкрепата на фирма „Костал-България“. Фирмата инвестира в образованието и набляга на упражненията. Занимава се с автомобили и привлича много последователи.  Учебният план е привлекателен за студентите, с много практики в производството. Другите магистърски програми са „Автоматика, информационна и управляваща техника“ и „Системи за енергоефективно управление“. Хубавото на автоматиката е, че специалността е универсална като приложение в икономиката, селското стопанство, сградната автоматизация, строителството, транспорта и здравеопазването. Непрекъснато се работи за обновяване на материалната база и преподавателския състав. Откри се нова лаборатория по роботика и автоматика, а фирмите Mitsubishi Electric и  „Ехнатон България “ АД са спомоществователи за нейното изграждане. Освен това Факултет Автоматика има две лаборатории в „Технопарк София“. Едната е за изкуствен интелект с ръководител проф. д-р инж. Валери Младенов, а другата е по биоелектроинженерство с  ръководител, доц. д-р инж. Васил Гълъбов. Почти ежедневно много фирми се обаждат с покана за студентски стажове. Факултетът има договор с GS  Group – английска фирма, която разработва автоматизирани машини за селското стопанство.


 

 

Проф. д-р инж. Тотьо Тотев, Декан на Енерго-машиностроителен факултет

 „Обучението на студентите трябва непрекъснато да се адаптира към променящите се обществени и икономически условия“

Новият декан на ЕМФ е завършил специалността „Топлоенергетика и ядрена енергетика“ в ТУ – София през 1985 г., последователно е бил асистент, старши асистент и главен асистент в едноименната катедра. През 1993 г. защитава докторска дисертация, през 2002 г. е избран за доцент, а през 2015 г. за професор. Ръководител на катедра „Топлоенергетика и ядрена енергетика“ от 2010 г. до избирането му за декан на факултета през ноември 2019 г. 

„Енерго-машиностроителният факултет е безспорният лидер в страната при обучението на висококвалифицирани инженери в областта на топлотехниката, топлоенергетиката и ядрената енергетика, енергийната ефективност, възобновяемите източници на енергия, хидравликата и пневматиката, а също така и текстилната техника и технологии. Енергетиката е в основата на развитието на националната икономика. В Рейтинговата система на висшите училища ТУ – София за поредна година е водещ в направление 5.4 „Енергетика“, а това е заслуга на нашия факултет и разбира се на колегите от ИПФ Сливен и Колежа по енергетика и електроника, с които работим в тясно сътрудничество.  Европейският съюз пое решителен курс за преход към зелена икономика, която се базира на производството на енергия с нулеви въглеродни емисии. Ето защо и пред България стои стратегическата цел за повишаване дела на енергията - електрическа и топлинна - трансформирана чрез модерните технологии от възобновяеми енергийни източници. Потребността от квалифицирани кадри, които да познават в дълбочина енергопреобразуването от различните видове възобновяеми източници – вода, вятър, слънце, биогорива и геотермални източници в маханична работа, топлинна енергия или директно в електрическа енергия рязко ще нараства. Нашият факултет разполага с висококвалифицирани преподаватели и модерна материална база, за да отговори на тази належаща потребност. Още тази година  ще разкрием нова магистърска специалност „Технологии за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници“. Наред с това ние трябва да съхраним и развием знанието в областта на традиционните енергийни източници, дори по ядрена енергетика, защото въпреки нейното ограничаване или закриване,  още много години ще са нужни експерти в тази област. За нас определящо е търсенето на кадри от страна на бизнеса, показателен в това отношение е примерът на топлоелектрическите централи от „Марица – Изток“, които през  последните години финансират обучението на свои служители по нашите магистърски програми. Възнагражденията в отрасъл “Енергетика“ са доста високи и това още повече мотивира младите хора да изберат обучение именно в тази сфера. Проблемите на енергийната ефективност също са много актуални и ние предлагаме адекватни учебни програми. Тук трябва да отбележа, че се възвръща и интереса към специалността „Дизайн и технологии за облекло и текстил“ към катедра „Текстилна техника“. Освен това колегите от факултета работят по редица научно-изследователски проекти, финансирани от национални и международни програми или директно от бизнеса, а това допълнително обогатява и самия учебен процес.  Ако трябва да обобщя - пред нас като факултет стои задачата непрекъснато да следим държавната политика в отрасъла и потребностите на бизнеса, за да можем своевременно да адаптираме предлаганите от нас специалности и учебните планове към настъпващите промени, като едновременно с това внедряваме в тях най-новите постижения на науката и технологиите.“

 

Проф. дтн инж. Иво Илиев, Декан на Факултета по електронна техника и технологии
 
„В нашия факултет ние даваме здрава основа от знания и умения в областта на  електрониката, но успешната реализация изисква непрекъснато усъвършенстване и развитие в професията
 
Това, което привлича кандидат-студентите в нашия факултет са перспективите за работа. Електрониката като отрасъл заема първо място в българския износ, благодарение най-вече на фирмите за автоелектроника. В обучението при нас се съчетават всички области на електрониката – от микро- и наноелектроника до силова електроника, изучават се дисциплини като електронни системи и устройства, вградени системи, биомедицинско инженерство и др. Електрониката е фундаментът за много други инженерни специалности – компютърни системи и технологии, телекомуникации, машиностроене, енергетика и т.н. Възпитаниците на ФЕТТ работят както в големи болници и фирма за медицинска апаратура, така и в специализирани фирми за микроелектронни компоненти, системи и приложения. Факултетът поддържа контаки с големи фирми като Вистеон, Мелексис, Смартком, Фесто, Сенсата, Сименс, Бер Хела Термоконтрол и много други. Специфичното за ФЕТТ е, че администрира и управлява Технологичното училище за електронни системи (ТУЕС) в София. Нашата цел е да постигнем интегрирано обучение – получаване на базови знания в средното образование и надграждане при нас във факултета. Ние се стремим към една проектно-ориентирана форма на обучение на студентите, а именно занятия с практическа насоченост, курсови проекти и дипломни работи по тематика, зададена от бизнеса. Определено има един ренесанс в търсенето на обучение по електроника. Но електрониката се развива изключително динамично и поставя все по-високи изисквания пред специалистите, затова ние се стремим да обучаваме нашите студенти съобразно най-новите тенденции.
  

 

Доц. д-р инж. Десислава Иванова

Декан на Факултета по приложна математика и информатика

Факултетът по приложна математика и информатика съчетава в себе си силния фундамент и иновациите, което е сигурна гаранция за успех на нашите студенти

Изключителна чест е за мен да бъда Декан на Факултета по приложна математика и информатика. Екипът на факултета е изграден от висококвалифицирани експерти в областта на математиката, физиката и информатиката. ФПМИ е пионер в успешното обединение на звена и е ядрото на университета. Практически това е факултетът, който подготвя всички студенти на Техническия университет - София, като ги зарежда със силни фундаментални знания и логическо мислене. Математика е основополагаща дисциплина, тя е основата на всяка една от специалностите в ТУ-София и подготвя студентите в практичност, целенасоченост и логичност. Физиката е другата фундаментална дисциплина, която е в основата на инженерното мислене. Информатиката и компютърните науки са в основата на иновациите. Те дават възможност на младите таланти да създават нови софтуерни продукти с висока добавена стойност за обществото.

Пред мен има доста предизвикателства, искам да продължа да поддържам и да стимулирам млади хора, които да се присъединят към академичния състав на факултета и които да израстват и да се развиват в академична среда, защото те са креативни, изключително активни в преподавателската и научно-изследователската дейност. Държа на приемствеността и на предаването на добри практики, натрупан опит и мъдрост от утвърдените професори. Тези две страни на монетата са в основата на успешното развитие на научните изследвания и осигуряване и поддържане на високото качество на обучението във факултета.

Работим активно с утвърдените в световен мащаб ИТ компании - Experian, Hewlett Packard, SAP, VMware и други. Винаги търсим обратна връзка и се стремим да изготвяме нашите учебни планове и програми в съответствие с изискванията на пазара на труда. Търсенето на специалисти в областта е огромно, а ние обучаваме едни от най-добре подготвените кадри със силни фунадаментални знания и практически умения. Нашите студенти от специалноста „Приложна математика и информатика“ са сред най-конкурентоспособните и най-високоплатените на трудовия пазар в България. Добър ход от страна на колегите от катедра „Приложна физика“ във факултета е актуализирането на наименованието на специалността „Приложна физика и компютърно моделиране“.

Нашият факултет разкри ново направление, 4.6 „Информатика и компютърни науки“, а специалностите са „Информатика и софтуерни науки“ за бакалаври и магистри и една магистърска специалност „Анализ на големи масиви и потоци данни“. Обучението в новите бакалавърски и магистърски специалности включва математически фундамент и силна софтуерна подготовка. Специализиращите дисциплини са съобразени с ключовите направления на Европейската комисия и проекта „Дигитална Европа“, свързани с придобиването на цифрови умения и развитие на цифрова икономика и цифрово общество посредством използване на модерни методи, средства и технологии за интелигентен анализ на големи данни.

Ще продължа да работя за утвърждаването и развитието на всички направления и специалности, които факултетът предлага. Като основни принципи на които ще се оповавам са приемственост, професионализъм, сътрудничество и академична свобода и израстване на академичния състав на факултета.




Проф. д-р инж. Ташо Ташев, Декан на Факултет
a за английско инженерно обучение (ФАИО)

„Гордеем се, че нашият факултет е интернационален по своя състав и дух“

Факултетът за английско инженерно обучение е основан през 1992 г. Обучението се провежда изцяло на английски език и се води по учебен план и учебни програми, които в голяма степен покриват съдържанието на специалността и специализациите към нея в Университета Брюнел, Великобритания и Университетския колеж в Дъблин, Ирландия. В учебния процес участват изявени преподаватели от почти всички факултети на ТУ-София, като повечето от тях са специализирали чрез съвместни проекти в чуждестранни университети. Във ФАИО се обучават студенти по широкопрофилната специалност "Индустриално инженерство" за бакалавърска и магистърска степен. Предлагат се още две магистърски програми-„Електронно управление“ и „Информационни технологии за управление на бизнеса“.  Интересен е фактът, че обучението по втората специалност се осъществява съвместно с фирмата Кока-Кола Хеленик Груп Ай Ти Сървисис, която изпраща свои преподаватели за определени дисциплини с практическа насоченост. Гордеем се, че нашият факултет е интернационален по своя състав и дух. Тук се обучават не само български студенти, но и от редица съседни и по-далечни страни. ФАИО е особено привлекателен за студенти, идващи по програма „Еразъм+“, по около 50 на семестър, предимно от страни на Европейския съюз. От своя страна ние също изпращаме студенти в чуждестранни университети и фирми за обучение и стажове по програма „Еразъм+“.

 

Проф. д-р инж. Илия Илиев,  Декан на Факултет по Телекомуникации
 

„Обучението във факултета по телекомуникации е адаптирано към бизнеса. Ние подготвяме младите хора да бъдат конкурентоспособни в своята работа и да имат самочувствие на европейско ниво“, е сигурен проф. Илиев
 
Факултетът по телекомуникации е един от най-желаните в Техническия университет-София. Областта на обучение е една от най-перспективните и даващи дългосрочна реализация. Студентите се подготвят и още в началото на обучението стартират своята кариера в компаниите „Виваком“, „А1“, „Теленор“, телевизии и телекомуникационни кабелни оператори. Те самите търсят младите специалисти и ги канят на студентски практики и стажове и допълнително им предоставят практическо обучение. От 16 студенти на практика тази година, двама директно са взети на работа, а още двама са харесани и ще постъпят следващата година. Факултетът е известен и с това, че през далечната 1953 г. се извършва първото кабелно излъчване на телевизионен сигнал от една аудитория до друга. Това е и рождената дата на българската телевизия. Първото официално телевизионно предаване в България,  по безжичен път, стартира в навечерието на 1-ви май 1954г. именно от тогавашната катедра по радиотехника и физика, сегашната катедра „Радиокомуникации и видеотехнологии“ към Факултета по телекомуникации. Тази година на 16 май, в ТУ-София, се честваха  65 години от началото на телевизията в България.  От началото на 1990 г. се създава широкопрофилната специалност „Телекомуникации“. Държавната поръчка е прием на 240 студенти, а желаещите да учат магистратура са към  70-80 студенти. „Времето е динамично и нашата специалност има широко приложение. Трябва да обичаш професията си, а тук виждаш бързо реализацията на способностите си. Наша е задачата да подадем ръка. После е лесно да обираш плодовете на труда си“, отбелязва проф. Илиев и държи да се знае, че тези, които са отдадени на професията си стават истински професионалисти в бранша.




Проф. д-р инж. Огнян Наков

Проф. Наков има зад гърба си 10 години като декан на Факултета Компютърни системи и технологии, още толкова като  зам.-декан и не е спирал да работи за успеха и развитието му.

„Добрите програмисти трябва да са добри по математика.“

„Най-голямото удоволетворение за мен е това, че колегите ме избраха отново за Декан на Факултета. Това е признание за 33 годишната ми работа, като преподавател и админстратор.“

Какви са предизвикателствата пред Вас като Декан сега?

България се слави, като страна с високо подготвени  IT кадри. А такива има,  защото тук при нас се е създала добра школа по програмиране. Преди 20 години в специалността в ТУ имаше само 2 софтуерни курса, сега поддържаме над 20. Именно тук са обучени софтуерните инженери, които са създали тази слава в световен мащаб.
По отношение на имидж и социално признание едва ли има какво толкова да се прави за популяризиране на нашите специалности. Нямаме липса на кадидати. За едно място се борят 7-8 кандидат-студенти. Ние единствени в университета приемаме с конкурсен изпит по математика или матура по математика. Това ограничение е полезно, защото добрите програмисти трябва да са добри по математика. Базата ни е добра и непрекъснато я обновяваме.
Работим по много проекти: Европейски, национални, приложни и научни. Най големият ни проект по европейска програма в момента е създаването на „Център за върхови постижения“, където е заложена значителна  сума за преоборудване  и създаване на модерна инфраструктура, която ще се ползва от студенти и преподаватели за приложна, проектна и развойна дейност. Тук говорим за cloud изчисления, кибер-защита и клъстерни структури.
По указание на министерството, работим като ментори за създаване на модел, при който да се ползват идеите на двете средни училища интегрирани към ТУ-София – ТУЕС, гр София и НПГ по КТС, гр. Правец. Идеята е този модел да се мултиплицира и в други средни училища.


 

Проф. д-р инж. Михаил Тодоров, Декан на Факултет по транспорта

„Специалността „Авиационна техника и технологии“ подготвя кадри за Lufthansa-technik. А това означава, че завършилите директно влизат в световния бизнес“

"При нас се подготвят инженери в областта на автомобилния, ж.п. и авио транспорт "

При нас се подготвят инженери в областта на автомобилния и ж.п. транспорт в три специалности-„Транспортна техника и технологии“, „Технология и управление на транспорта“ и „Автотранспортна техника“, както и инженери по специалност „Авиационна техника и технологии“. За студенти по програмата „Еразъм+“ и от страни извън Европейския съюз факултетът  предлага 2 специалности на английски език-„Авиационно инженерство“ и „Автомобилно инженерство“ - бакалавър и магистър. Второто нещо, с което се гордеем е, че в последните години голям интерес има от студенти по програмата „Еразъм+“. В момента имаме 5 чуждестранни студенти в катедра „Въздушен транспорт“. Тази година се обучаваха студенти от Германия и Турция и може да се каже, че международните ни връзки в това отношение са на ниво.



Проф. д-р инж. Огнян Андреев, Декан на Стопанския факултет

„Всеки, дори и добре да живее, в един момент иска да ръководи и/или да работи за себе си. В Стопанския факултет ще се научите да го правите добре!"

1. Какви са предизвикателствата пред Вас като Декан на Стопанския фа­кул­тет?

През 2021 г. се навършват 30 години от създаването на Стопанския фа­кул­тет на ТУ-София. Броят на завършилите през това време наши абсолвенти на­ближава 5000, реализирали се на много ръководни места в бизнеса, държав­на­та и общинската администрация. Предизвикателствата, пред които е изправен факултетът, са източник на нови идеи и възможности и ние ги приемаме и работим за тяхното реализиране. На първо място за мен като Декан на Стопанския факултет на ТУ-София е важно създаването на добра, плодотворна работна среда – както за колегите препода­ва­те­ли, така и за всички студенти, които обучаваме. Наравно с това новото деканско ръководство работи за постигането на от­лич­но взаимодействие с останалите факултети на ТУ-София, а от тук – и за пови­ша­ване конкурентоспособността на университета като цяло.

2. Какви са перспективите за развитие на Стопанския фа­кул­тет?

Първото направление разбира се e свързано с непрекъсната работа по създаването на нови интердисциплинарни специалности, съчетаващи знания и уме­ния от техническите, социалните науки и бизнеса. Продължаваме да разви­ва­ме и усъвършенстваме и вече утвърдените специалности „Индустриален ме­нидж­мънт“ и „Стопанско управление“ в ОКС „бакалавър“ и „магис­тър“, както и магистърските програми „Управление на проек­ти“, „Производствен и опера­цио­нен мениджмънт“, „Управле­ние на мар­ке­тинга“, „Мениджмънт на човешките ре­сур­си“, „Мениджмънт в електро­енерге­ти­ка­та“. За нас е важно да предоставим на младите хора възможности за качестве­но образование, адаптирано към изискванията на съвременните технологии и динамиката на социално-икономическата среда, което ще им позволи да бъдат по-гъвкави и конкурентни на пазара на труда. Всички заедно работим за издигане престижа на факултета, като основни­те ни цели и стремежи са:

  • Висококачествено обучение на студентите;
  • Изграждане на стабилни връзки с бизнеса;
  • Успешна реализация на нашите абсолвенти.

Тър­сим подкрепата на нашите възпи­та­ници и работим за създаване на Алум­ни мрежа на Стопанския факултет.

3. Какво ново в обучението предлага Стопанският фа­кул­тет на своите студенти?

Освен традиционно високият рейтинг на бакалавърските програми по „Ин­дус­триален мениджмънт“ и „Стопанско управление“, в нашия факултет скорост вече набира и новата „Ме­нидж­мънт и бизнес информационни системи“, в която се подготвят бакалаври с широк спектър от управленски знания и уме­ния, необ­хо­дими да отговорят на потребностите на динамичния и техно­ло­гич­но раз­гръщащ се бизнес в един нов дигитализи­ран свят. Показателен за значението, което отдаваме на това перспективно нап­рав­ле­ние, е и фактът, че през 2019 г. създадохме едноименна ка­тед­ра към СФ, която отговаря за обучението по тази специалност. В резултат от учебната 2020/21 г. във факултета ще започне и магистърско обучение по „Ме­нидж­мънт и бизнес информационни системи“ в 3 нови магистърски програми: „Инфор­мационно оси­гу­­ря­ва­­не на съвременния бизнес“, „Информационни сис­те­ми за от­да­лечено сът­руд­­ни­чество“ и „Интелигентни системи за бизнес анализи“. Отделно работим и по създаването на нова магистърска програма за топ-ме­ни­джъри от висшите ешелони в бизнеса и администрацията, както и по други пер­спек­тив­ни интердисциплинарни специалности, вписващи се в изискванията на Индус­трия 4.0 за една бъдеща среда от smart продукти/услуги, предприятия, градове и тяхното ефективно управление. Тепърва предстои да се чува за тях…

4. Защо кандидат-студентите да изберат именно Стопанския фа­кул­тет?

Предимството на завършилите при нас специалисти е в това, че тяхното обучение е широкопрофилно при бакалаврите и фокусирано в отделните функ­цио­нални направления на мениджмънта при магистрите (управление на проекти, производство, маркетинг, човешки ресурси, финанси, придобиване на знания и умения в об­ласт­та на предприема­чеството, иновациите и т.н.). По този начин те „пасват като дя­лан камък“ на своите работни места в съответните отдели, а пос­ле – и в низо­ви­те, средните и високите равнища на мениджмънта на компаниите. Стопанският факултет на ТУ-София залага на силната мотивация и актив­ност на студентите си, на разнообразието от учебни форми, както и на съвре­мен­ни и иновативни методи на обучение. Непрестанно се актуализират учебните пла­нове и програми в съответствие със съвременните изисквания на пазара на труда. Обу­че­нието в СФ дава възможност на студентите за изява, развитие и усъвършен­ства­не на придобитите знания и умения. От началото на моя мандат като Декан на СФ стартира инициативата „Гла­сът на студен­тите на СФ“, която цели чрез регулярно провеждани срещи меж­ду декана и студентите да се генерират нови идеи за развитието на факул­те­та и да се обсъждат всички въпроси, които засягат младите специалисти. СФ създава много възможности за кариерно развитие и израстване на сту­ден­ти­те си чрез провеждането на регулярни срещи с представители на бизнеса, Дни на отворените врати, състезания, практически семинари и др. под.

5. По какви научноизследователски проекти работите в Стопанския фа­кул­тет?

Преподавателите, докторантите и студентите от Стопанския факултет ра­бо­тят по редица национални и международни научноизследователски и образо­ва­телни проекти в областта на мениджмънта, информационните технологии в мениджмънта и развитието и управлението на човешките ресурси. Проектите се инициират и финансират от различни национални и европейски програми, като между последните по-големи са:

  • Проект 688520 „TeSLA – Trust-Based Authentication & Authorship E-Assessment Analysis“ с бюджет 7 000 000 евро, финан­сиран от Евро­пей­ската програма  “Horizon 2020” . Проектът включва 18 организации и университети от 11 страни;
  • Проект DTP1-1-115-4.1 „EDU-LAB – New Danubian Governance in Labour Market Relevance of Higher Education“ с бюджет от близо 2 530 000 евро. Проек­тът се финансира от Европейския съюз (ERDF and IPA) по Прог­ра­мата за транснационално сътрудничество – Програма „Дунав“. Проек­тът включва над 20 организации и университети от 10 страни;
  • Проект 2017-1-285 „NEETs’ Empowerment for Sustainable Employment in the Tourism sector (NESET)“ с бюджет над 1 300 000 евро, финан­сиран от Фонда за младежка заетост на Финансо­вия механизъм на Евро­пей­ско­то икономическо пространство и Норвежкия фи­нан­сов механизъм. Проектът включва 12 организации и университети от 7 страни.

6. Какви са връзките на Стопанския фа­кул­тет с бизнеса?

Към Стопанския факултет на ТУ-София функционира Съвещателен борд на работодателите. Той е съставен от бизнесмени, предприемачи и ръководи­тели на предприятия, които на свои заседания разглеждат въпроси, свързани с актуал­ност­та на учебните планове и програми, качеството на препо­да­ването и реализа­ция­та на студентите. Членове на Борда през годините са би­ли: „ФАЕ” ООД, гр. София; „Хюндай” АД, гр. София; „Трансвагон” АД, гр. Бургас; „Победа” АД,гр. Бургас; „Карина” АД, гр. Карнобат; „Вагоноремонтен завод” АД, гр. Карлово; „Славянка” АД, гр. Бургас; „Български мебелен клъстер”; Община Бургас, Община Козлодуй и др. СФ поддържа връзки и с много други представители на бизнеса, дър­жав­на­­та и об­щин­ска администрация. Подписали сме договори за сът­руд­ни­чест­во в под­готовката на техните бъдещи кадри по различни направления – произ­вод­стве­­ни практики, разработване на курсови проекти и дипломни работи, участие на техни представители в разработването и обсъж­да­не­то на учебните планове и про­грами по редица дисциплини, в комисиите по дип­ломни защити, провеждане на лекции и семинари като гост-лектори и др. под. Между орга­ни­за­ции­те, с които факултетът напоследък има или предстои да подпише договор, си за­служава да бъдат споменати: „“ Bulgarian Online Research“, „Ролпласт“ АД, Технологична ком­пания „LeadVision“, „Монтана Хидрауликс“ ООД, КК „Зарев, „Георгиев и парт­ньо­ри“ ООД, „Дронамикс“ ООД и др. През октомври 2019 г., по случай 50-годишнината на катедра „Икономика, ин­дус­триален инжене­ринг и мениджмънт“, В ТУ-София беше организирана кръг­ла маса на тема “Бъде­ще­то на катедра ИИИМ през погледа на бизнеса, ака­де­мич­ните среди, студентите и държавата“, на която присъстваха представители на го­лям брой български и чуждестранни компании. През 2021 г., по повод 30-годишнината на СФ, планираме да организираме Алумни бал на възпитаниците на факултета и по този начин да утвърдим създа­де­ните връзки до момента и да поставим началото на нови такива.

7. Как се развива международното сътрудничество на Стопанския фа­кул­тет?

Стопанският факултет има традиционно добри връзки с много универси­те­ти от Европа, САЩ, Южна Америка, между които са: Университетът в Нотин­гам, Англия; Университетът в Съндърланд, Ан­глия; Университетът в Суонзи, Уелс; Каледонският университет, Шотландия; Университетът в Шефилд, Ан­глия; Университетът в Дармщат, Германия; Университетът в Берлин, Германия; Уни­вер­ситетът в Брауншвайг, Германия; Университетът в Рощок, Германия; EHSAL – Брюксел, Белгия; KAHO – Гент, Белгия; Версайският университет в Па­­риж, Фран­ция; Вроцлавската политехника, Полша; Мишколу – Будапеща, Ун­га­рия; HANKEN – Swedish School of Economics, Швеция; МИУ „Серджо Ор­джо­никидзе“ – Москва, Ру­сия; ЛИЭИ Толиати – Санкт Петербург, Русия; По­ли­тех­ни­чес­кият Университет в Киев, Украйна; Политехническият Университет в Харков, Ук­рай­на; Универси­те­тът в Генуа, Италия; Университетът в Милано, Италия; Университетът в Скопие, Ма­кедония; University of Rijeka, Хърватска; University of HUUL, Сърбия; Вил­нюс­кият Политехнически Институт, Литва; Тех­ни­ческият уни­вер­ситет в Лисабон, Пор­тугалия; Университетът на Корсика, Франция; Мад­рид­ският университет, Ис­па­ния; Американският колеж в Кипър и др. Ежегодните международни научни конференции „Мениджмънт и инжене­ринг“ и „е-Управление и е-Комуникации“, организирани от СФ в гр. Созо­пол, предоставят възможности за участие на учени, преподаватели, студенти и докторанти и представители на бизнеса от България и чужбина, включи­тел­но дистанционно. През годините участие са вземали чуждестранни представители от Германия, Македония, Молдова, Англия, Чехия, Русия, Литва, Украйна, Тур­ция, Тринидад и Тобаго, Франция, Австрия и др. Стопанският факултет е сключил споразумения за научни и образо­ва­тел­ни проекти и изследвания с: Техническия университет – Рига, Факултет „Инже­нер­на икономика“; Националния технически университет на Украйна, Факултет „Ме­нидж­­мънт и маркетинг“; Белградския университет в Бор, Сърбия, Факултет „Ма­шин­но инженерство“, Лабораторията „Производствена метрология и Тотален ме­нид­ж­мънт на качеството“ на Русийския държавен хуманитарен университет в До­мо­де­­до­во, Москва и др.





Доц. д-р инж. Александър Ценов, Декан на Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт (ФаГИОПМ)

„Получете немска диплома в България“

Факултетът за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт подготвя  инженери,  инженер-мениджъри и докторанти по програми на немски партньорски университети.  Студентите във ФаГИОПМ  имат възможност за придобиване и на немска диплома. Обучението се провежда изцяло на немски език по специалностите „Компютърни системи и технологии“, „Мехатроника и информационни технологии“, „Общо машиностроене“, „Индустриален мениджмънт“ и „Стопанско управление“. Част от процеса на обучение са стажове, практики и един или два семестъра обучение в партньорски университети. Огромна част от нашите абсолвенти се реализират в България в немски фирми. Партньори на ФаГИОПМ са Технологичен институт Карлсруе, Университет „Ото фон Герике“-Магдебург, Технически университет Брауншвайг, Висше училище по икономика и мениджмънт - Есен. ФаГИОПМ  е създаден по силата на Междуправителствена спогодба през 1990 г. и през тези почти 30 години се финансира по проект от Германската служба за академичен обмен. 


Проф. д.ик.н. инж. Кирил Ангелов,  Декан на Факултета  за френско обучение по електроинженерство (ФФОЕ)
 
"Нашите врати са широко отворени. Елатe при нас“
 
"Френският факултет в Техническия университет-София дава диплома, която Франция признава"

В същото време цените на семестриалните такси по държавната поръчка са български.  Съвсем допустими и нормални за нашия стандарт. Стажовете са във факултети и предприятия във Франция и младите специалисти, които завършват факултета имат 100% реализация в международни компании в България и чужбина. Нашите приоритети са – компютърно инженерство, телекомуникации, електроника, енергетика и мехатроника. Знанията са в различни и важни сфери на  производството, дават високо самочувствие и допринасят за успешно кариерно развитие. Техническият университет - София - единствен в България дава образование по високотехнологични специалности, които се признават във Франция и това е огромен плюс за младите. Те не трябва да пътуват, да търсят възможности да се издържат, като могат да се обучават в ТУ-София и да имат самочувствие на можещи и знаещи европейски специалисти.  Нашите врати са широко отворени. Елатe при нас.




Тиери Болоне, Заместник-директор  за развитие на международните  връзки  в Технологичен  университет Троа, Франция


„Френските дипломи отварят широки врати  за българските абсолвенти“

Много пъти съм бил в България и сътрудничеството между двата университета  е от години. Обучението тук  е на високо ниво и най-важното, излизат висококвалифицирани и конкурентни специалисти за индустрията. Получаването на френска диплома в България е голям плюс, защото тя е еднаква, както за българските, така и за френските абсолвенти. Има добре изградено взаимно сътрудничество  и много френски преподаватели, мои колеги преподават тук.  Уникалното е, че във ТУ-София има три чуждоезични факултета, които подготвят български студенти за световния бизнес. В бъдеще ние ще работим заедно в консорциум за създаване на европейски университет, в който да има студенти от цяла Европа, България  и други страни. Нашето верую е да обединим усилия в получаването на съвместни дипломи, да уеднаквим обучението и студентите да получават престижно  образование.  Световната индустрия има нужда от кадърни специалисти, които да движат техническия прогрес,  да имат отлични професионални умения и да вървят смело напред в света на технологиите и иновациите.


 

Доц. д-р Велизар Лозанов – Директор на Департамент по физическо възпитание и спорт

 „Изтъкнати състезатели и треньори са преподаватели в Департамента по физическо възпитание и спорт на Техническия университет  София" 

В Департамента по физическо възпитание и спорт работят 22-ма щатни преподаватели, като голяма част от тях са бивши изтъкнати национални състезатели и треньори:

  • Добринка Шаламанова – студентски световен шампион по лека атлетика в дисциплина 3000 метра с препятствия;
  • Георги Божков – треньор на  Националния отбор по баскетбол жени;
  •  Ася Църова – национален състезател по баскетбол;
  • Милчо Узунов – национален състезател по тенис на маса;  
  • Георги Палазов – участник в Олимпиадата в Сидни и Атина и спечелил квота за олимпиадата в Пекин по плуване;
  • Иван Бозов – преподавател – доайен в Техническия университет – София по лека атлетика, треньор на Гинка Загорчева – Световен рекорд 100 м. препятствия – 12,25 – август 1987 год.  и Надежда Георгиева, участвали в европейски и световни първенства по лека атлетика.

Департаментът по физическо възпитание и спорт (ДФВС) е основан през 2000 г. като приемник на Центъра по физическо възпитание и спорт и катедра „Физическо възпитание”, създадена през 1953 г.

Департаментът съдържа две секции – „Водни и планински спортове” (ВПС) и „Индивидуални спортове и спортни игри” (ИССИ), които провеждат занимания по физическо възпитание и спорт със студентите на Техническия университет – София – бакалавърска степен съгласно изискванията на Закона за спорта.     В учебния план на всички факултети за I-ви и II-ри курс са предвидени по два академични часа два пъти в седмицата. Ежегодно се провежда изнесено обучение по снежни спортове и туризъм в УСОБ „Семково“ За горните курсове заниманията са по желание.

Департаментът разполага с най-функционалната спортна база от всички университети в България. В Спортния комплекс се намират:

  • плувен басейн с олимпийски размери;
  • игрища за футбол, хандбал, баскетбол, волейбол;
  • тенис кортове – открити и закрити;
  • зали за тенис на маса, дамски фитнес и мъжки бодибилдинг, комбинирана гимнастика;
  • гребен канал – за заниманията през зимните месеци. През летния семестър заниманията по гребане и ветроходство се провеждат на открито в гребната база „Панчарево”.

Студентите от I-ви и II-ри курс всеки семестър избират предпочитан спорт заедно с дните и часовете, в които ще спортуват.

В зависимост от материалната база, с която разполага Департаментът, спортовете, които могат да се практикуват са:

  • футбол на малки вратички;
  • хандбал;
  • баскетбол;
  • волейбол;
  • тенис на корт;
  • тенис на маса;
  • дамски фитнес и мъжки бодибилдинг;
  • комбинирана гимнастика – аеробика и каланетика;
  • боди дизайн;
  • плуване;
  • гребане;
  • ветроходство;
  • планинарство;
  • спортно катерене;
  • бадминтон;
  • спортно ориентиране.

 

Освен редовните занимания на студентите на Техническия университет – София в Спортния комплекс се провеждат тренировки на представителните отбори на университета, които взимат участие в спортния календар на Асоциацията за университетски спорт „Академик“ и държавни първенства.  Гордост за ТУ – София  са отборите – мъже и жени – по следните видове спорт:

  • баскетбол;
  • бадминтон;
  • волейбол;
  • хандбал;
  • тенис на корт;
  • тенис на маса;
  • чирлидинг и аеробика;
  • плуване;
  • гребане;
  • фехтовка;
  • лека атлетика;
  • спортно катерене;
  • спортно ориентиране;
  • ски алпийски дисциплини;
  • ски бягане;
  • сноуборд;
  • футбол (мъже).

Представителните отбори на Техническия университет – София от 2013 година до сега са завоювали многократно победи от участия в Университетски зимни игри в Боровец, Национални универсиади, Летни университетски спортни игри в Камчия и Кранево, в които състезателите печелят златни, сребърни и бронзови медали. Департаментът по физическо възпитание и спорт се гордее и със своите състезатели и медалисти по фехтовка, бадминтон, бойни изкуства и карате от национални, републикански и европейски първенства. В Департамента по физическо възпитание и спорт по традиция се провежда и откритият студентски турнир по плуване „За купата на Ректора“, в който в различни дисциплини участват студенти от университетите в страната.

2022-10-24