Във втория ден на международното състезание на НАСА участват около 20 проекта само в столицата. То се провежда едновременно в 130 града по цял свят. Локално жури ще определи печелившите. Двама души ще продължат на глобалните финали, а тази година ще бъде връчена и купа в чест на Боян Петров.
Екипи на различна възраст участват в тазгодишното международно състезание на НАСА. Те могат да се състоят както от един, така и от повече участници. Целта е да допринесат за изследването на космоса и да подпомогнат подобряването на живота на Земята. Повече от 60 души се регистрираха за участие само в столицата. Сред тях е и екипът на Иван, Николай и Виктор. Иван и Николай са студенти в първи курс в Техническия университет, специалност „Компютърно и софтуерно инженерство“. Виктор е 10-ти клас в Технологично училище „Електронни системи“.
ИВАН МИЛЕВ СТУДЕНТ В ТУ - СОФИЯ
„Това, което искаме да направим като концепция, е програма, която да може да предполага реално каква площ би изгоряла при пожар и съответно да помага на хората като ги предупреждава, че евентуално би имало опасност за тях.“
ВИКТОР ВЕЛЕВ УЧЕНИК В ТУЕС
„Този проект – доста ми хареса идеята и доста ми хареса цялата концепция на хакатона. И избрах с тези мои приятели да се включа на хакатона, защото смятам, че можем да направим нещо доста готино.“
НИКОЛАЙ СТАНИШЕВ СТУДЕНТ В ТУ - СОФИЯ
„Много по-лесно е да работиш в екип, отколкото сам, защото всеки може да помогне с нещо.“
Състезателите имат за задача да разработят и представят проект на концептуално ниво, на ниво прототип, или завършено решение за пазарна реализация. Те могат да работят над мобилни приложения, софтуер, хардуер, визуализиране на данни, платформа за разрешаване на проблеми и други идеи.
МИЛЕНА КРУМОВА ОРГАНИЗАТОР НА СЪБИТИЕТО
„Състезанието се провежда за шеста поредна година в България. Ние изключително се гордеем с постиженията а международно и глобално ниво. Имаме глобален финалист в категорията най-добро използване на хардуер. Очакваме и тази година да имаме много силни решения с висока конкуренция.“
Състезанието се провежда ежегодно в рамките на 48 часа, когато по едно и също време участват екипи от всички континенти по света
Репортаж от събитието вижте тук
ТV +, 21.10.2018 г.