„Дни на науката на ТУ – София – 2022“ бяха открити в Техническия университет – София, филиал Пловдив


















На 26.05.2022 г. в Техническия университет – София, филиал Пловдив, тържествено бяха открити „Дни на науката на ТУ – София – 2022“. На откриването присъстваха проф. д-р Георги Венков, заместник-ректор академичен състав и координация, проф. дтн инж. Георги Тодоров, председател на Общото събрание на ТУ – София и декан на Факултета за индустриални технологии, проф. д-р инж. Въльо Николов, Директор на Технически университет – София, филиал Пловдив, декани на факултети, преподаватели, изследователи, докторанти, студенти и гости.

„Дни на науката на ТУ-София“  ежегодно включва над 30 форума, организирани от водещи изследователски области в нашия университет, с широко международно участие и с присъствието на много компании. „Дни на науката на ТУ-София“ са платформа, както за научни обсъждания и обмен, така и за истински трансфер на знания и технологии от науката и академичните среди към бизнеса, регионите и обществото.

Програмата на „Дни на науката на ТУ – София – 2022“ продължи с 11-та Международна научна конференция „Техника, технологии и системи – ТехСис 2022“.  

Технически университет – Филиал Пловдив е традиционният домакин на единадесетата международна научна конференция „Техника, технологии и системи – ТЕХСИС 2022“. Началото е поставено през 2009 г. , а от 2015 г.  конференцията става ежегодна. „Международната конференция ТЕХСИС е важна за нас, защото дава възможност на научните работници в Техническия университет - Филиал Пловдив, както и на още учени от 21 университета от 13 страни да представят постигнатите от тях резултати в научно-изследователската, развойната и внедрителската дейност. В този смисъл конференцията „ТЕХСИС 2022“ не само представя резултати, но и намира отзвук в гилдията на учените в инженерните дисциплини в цял свят“, заяви директорът на Технически университет - Филиал Пловдив проф. д-р инж. Въльо Николов.
В настоящата конференция са допуснати за участие 66 доклада. Научните разработки се обсъждат в шест научни секции: Автоматика, системи за управление и роботика; Електротехника и електроника; Компютърна техника, информатика и комуникации; Машинно инженерство; Автомобилно и авиационно инженерство; Индустриален мениджмънт и дизайн.  Всеки  научен доклад още при представянето си се тества със специализиран софтуер срещу плагиатство. Учените не могат дори да използват свои предишни разработки, а задължително трябва да представят само ново научно познание.
„Всеки доклад минава през предварително рецензиране от програмния комитет на конференцията, в който са включени изтъкнати учени от 10 държави. През първите години имаше по-голям брой отхвърлени доклади. Сега такива има много по-малко, защото нашите учени добиха опит как да представят своите академични знания и резултати по международен стандарт“, коментира проф. Николов. 
Научните разработки, представени в „ТЕХСИС 2022“ са и много прецизна база за оценка на труда на българските учени,  което влияе върху размера на финансиране на научно-изследователската дейност на университетите. През 2019 г.  публикуваните доклади започват да се индексират в световната база данни Scopus. „През 2021 г. сключихме договор и вече публикуваме докладите от конференцията в издание на Американския институт по физика“, заключи проф. д-р Въльо Николов. От 2021 г. заседанията в „ТЕХСИС“ се провеждат в онлайн формат. Това дава възможност особено на чуждестранните участници да се включат ефективно в научните разисквания, без да идват на място в Пловдив. Този опит организаторите от Технически университет – Филиал Пловдив ще използват и в следващата  научна конференция „Техника, технологии и системи – ТЕХСИС 2023“.

           

 

Последвайте ни на



 
 

2022-10-26