Екип на Техническия университет – София е ядрото по създаване на дигитални инструменти за изследване, представяне и популяризиране на българското културноисторическо наследство

 
















В навечерието на предстоящите празници на духа, точно на 18-ти април –
Международния ден за опазване на паметниците на културата, в София Тех Парк координаторите на Национална научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ представиха резултатите от нейното изпълнение.
Една от специфичните цели на програмата е разработване на дигитални инструменти за изследване, представяне и популяризиране на българското културноисторическо наследство и създаване на информационни системи и платформи с включена геолокация на културноисторическото наследство в България, с цел неговото изучаване, опазване и популяризиране и превръщането му в общественополезен ресурс.
Координатор на дейностите, свързани с разработката на дигиталната платформа „Виртуален площад за интерактивно представяне на българското културно историческо наследство“ и мобилното приложение с добавена реалност "КИННПОР Виртуални музеи" е доц. д-р Десислава Иванова, декан на Факултета по приложна математика и информатика (ФПМИ). Екипът от ТУ – София е изграден от експерти, млади учени и докторанти в областта на информатиката и компютърните науки. По дейностите свързани в изграждане на модула с геолокации в рамките на интерактивната дигитална платформа „Виртуален площад“, активно участие  взе гл. ас. д-р Александър Петков от катедра „Информатика“ на ФПМИ. В екипа участваха и представители на София Тех Парк и Лаборатория по виртуална и разширена реалност.
По време на представянето министърът на образованието и науката акад. Николай Денков заяви: „Тази Национална програма е добър пример за мултидисциплинарни изследвания, които всички трябва да следваме. Но, за да се реализира, имаме нужда от сътрудничество - в случая сътрудничество между Техническия университет – София и хуманитарните научни институции в България“.
Деканът на ФПМИ доц. д-р Десислава Иванова изрази удовлетворението си от постиженията на научната програма, като специално изтъкна видимия ефект от синергията между партньорите и ползата от съвместната дейност на технологичния екип на Техническия университет – София и изследователите от сферата на хуманитарните и социални науки.
Програмата “Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ се изпълнява в периода 2019-2021 г. с финансиране от държавния бюджет чрез Министерството на образованието и науката, съгласно Националната стратегия за развитие на научните изследвания (2017-2030). Програмата се изпълнява от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в партньорство с Българската академия на науките, Югозападния университет „Неофит Рилски“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Шуменския университет „Константин Преславски“ и Техническия университет – София.






 

Последвайте ни на



2022-10-26