Техническият университет – София е бенефициент по новата Национална програма „Европейски научни мрежи“

 

Техническият университет – София е бенефициент по новата Национална програма „Европейски научни мрежи“, разработена от Министерството на образованието и науката и приета от Министерския съвет на 05.08.2020 г. Целта на програмата е да подпомогне висши училища и научни организации в страната, чиито проектни предложения по мярката „Туининг“ на Рамковата програма за научни изследвания и иновации на Европейския съюз „Хоризонт 2020“ са оценени високо, но не са получили финансиране поради недостиг на средства.

Програмата ще се изпълнява в периода 2020-2022 г. и ще даде възможност на 13 български държавни висши училища и научни организации да получат финансиране на техните проектни предложения. Чрез национално финансиране се цели българските организации да запазят изградените партньорства, да изградят нови и да участват в съществуващи научни мрежи.

В програмата ТУ-София, чрез Факултета по телекомуникации, участва с проекта „HOLOTWIN“, в областта на „мултисетивна“ комуникация или още т. нар. холопортация. Холопортацията е нова технология, базираща се на технологиите за добавена, смесена и виртуалната реалност, чрез които се предлага възможността да се включат и петте човешки сетива в комуникационния процес, за да стане той по-реалистичен за всички участници.

Приложната област на холопортацията е най-различна: в медицински системи, подобряване качеството на живот, автономни  системи, разпределена роботика, производствени и военни приложения и др. HOLOTWIN има за цел да засили и стимулира научноизследователските постижения и иновационния капацитет на Техническия университет – София в холографските телекомуникационни системи, като катализатор в развитието на българската цифрова икономика и общество.

Проектът има за цел да даде тласък на трансфера на знания към ТУ-София, който се опира на академичните и изследователски постижения в Университета в Орхус (Дания), Университета в Съри (Великобритания), партньори от Гърция и други световни водещи учени в тази област.

2020-08-11