яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 186-190 от 237.

Гледайте: Концерт по случай 75-годинината на Техническия университет в София на 06.12.2020 по БНТ 1

30.11.2020 г.

Гледайте концерт-спектакъла по повод 75-ата годишнина от създаването на първия Технически университет в София. С участието на ансамъл "Чинари", квартет "Светоглас", Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Михаела Филева, братя Аргирови и още много други? 75 години Технически университет в София - гледайте в неделя, 6 декември от 16:10 по БНТ 1!

Вижте статията тук

БНТ, 30.11.2020 г.

2020-12-16

Нощта на учените ще е цели три дни, показват симулатор за космически мисии

27.11.2020 г.



В инициативата участват над 300 градове в Европа. Нощта на учените предизвиква голям интерес в цяла Европа. Инициативата вече има своята 15-годишна традиция, но за първи път ще е цели три дни и започва тази вечер. Техническият университет в София ще покаже своя симулатор за космически мисии, както и автоматизирана система за доставка на пратки с дронове. 300 града в Европа участват в Нощта на учените. 13 софийски научни института, музеи и университети ще споделят интересна информация за своите нови разработки и проекти. За да проследите магията на технологията и науката, ще ви е нужен само интернет. Нощта на учените дава възможност на всеки да се превърне в изследовател, да проследи магията на науката и влияниято ѝ в модерния свят на технологиите.

Вижте репортажа тук

Bgonair.bg, 27.11.2020 г.
БНТ, 27.11.2020 г.
Youtube, Медиите за нас: БНТ : По света и у нас – 20:00, 29 ноември 2020 г.

2020-12-16

„Европейска нощ на учените“ 2020, интервю с доц. Георги Ангелов

29.11.2020 г.


 
Как се работи в Техническия университет – София в моментите на бум на цифровизация?
Има ли много интересни проекти и научни постижения?
Интервю на Надя Обретенова с доц. Георги Ангелов.

Вижте интервюто
на Надя Обретенова с доц. Георги Ангелов тук

Y
outube.com, 29.11.2020 г.

2020-12-16

ТУ-София изгражда лабораторен комплекс за близо 30 млн. лв.

Тechnews.bg, 25.11.2020 г.


 
Откриват официално строителната площадка на 26 ноември. ТУ-София започва реализацията на мащабен научноизследователски проект. Научноизследователски технологичен лабораторен комплекс с европейско финансиране започва да изгражда Техническият университет – София по проект УНИТе (Университети за Наука, Информатика и Технологии в е­-обществото) на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” (ОП НОИР). Проектът се финансира от Европейски структурни и инвестиционни фондове, а одобреният бюджет възлиза на 29 781 883 лева. Изпълнител на строително-монтажните работи е ДЗЗД „Проектстрой – Линк” – Габрово. Строителната площадка ще бъде открита в четвъртък, 26 ноември, съобщиха от университета. Ръководството на ТУ-София е амбицирано да изгради международно призната, значима за регионалното развитие, разпределена научна инфраструктура, която да е част от националната и европейската пътна карта. В условията на икономика, основана на знанието и дигитална трансформация на обществото, лабораторният комплекс се очаква да бъде и движеща сила за устойчивостта и възстановяването след кризата, свързана с Covid 19. Чрез  научни изследвания съвместно с бизнеса и партньорските научни организации в рамките на проекта УНИТе ще се разработват иновативни технологични решения, които да осигуряват конкурентни предимства. Проектът предвижда изграждане и развитие на Център за върхови постижения от тип разпределена изследователска инфраструктура УНИТе, отговаряща на изискванията за високо ниво на научните изследвания в приоритетната област „Информатика и Информационни и комуникационни технологии” на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС) 2014-2020 г. Целите на проекта са фокусирани върху подобряване на възможностите на изследователите и академичните кадри от  различни географски райони в България (Бургас, Русе, София, Шумен) да си сътрудничат както помежду си, така и с партньори от Европа и целия свят, чрез достъп и работа в ЦВП УНИТе. Лабораторният комплекс ще улесни и подобри комуникационните и информационните потоци между участващите организации. Те ще могат да използват специализирани софтуерни решения и комуникационни системи, които освен среда за иновации осигуряват свързаност и защита на авторските права и гъвкав мениджмънт в подкрепа на изследванията и внедряване в реални условия на резултатите от тях. Това е начин за въвеждане на нов тип организация на работата, която ще преобладава през следващото десетилетие, подчертаха от университета.
 
Вижте статията тук

Тechnews.bg, 25.11.2020 г.

Рublics.bg, 25.11.2020 г.
Vestnikstroitel.bg. 25.11.2020 г.
Сomputerworld.bg, 26.11.2020 г.
Оffnews.bg, 26.11.2020 г.

2020-12-16

АББ България обявява новите стипендианти на фондация „Юрген Дорман“ за 2020 г.

 Рublics.bg, 24.11.2020 г.


 
Трима студенти от Технически университет – София спечелиха престижната стипендия, която подкрепя млади инженерни таланти. За шеста поредна година АББ България обяви студентите, успели да спечелят стипендията на фондация „АББ Юрген Дорман", която има за цел да подпомогне мотивирани инженерни студенти, които искат да продължат обучението си. Стипендията се връчва в повече от 12 държави на студенти с отлични академични постижения. С получени повече от 20 кандидатури, АББ България избра най-добрите трима студенти от Технически университет – София и неговия филиал в Пловдив. Тазгодишни стипендианти са: - Ралица Костадинова - специалност „Автоматика, информационна и управляваща техника", Факултет по електроника и автоматика, филиал Пловдив; - Симеон Андонов - специалност „Електроенергетика и електрообзавеждане", Електротехнически факултет; - Делян Димитров - специалност „Приложна математика и информатика", Факултет Приложна математика и информатика. Стипендията се отпуска на студенти първи или втори курс и включва годишна финансова подкрепа в размер на 5 860 лева и еднократно предоставена сума в размер на 900 лева за закупуване на техническо оборудване. Студентите получават възможността да работят с ментор от АББ по време на обучението си. Осигурена е и възможност за летен стаж в компанията, както и получаване на достъп до онлайн курс по английски език за допълнително разширяване на обучението им. Стипендиантите могат да участват и в провежданото на всеки две години международно събитие за стипендианти на фондация „Юрген Дорман" в Швейцария, което дава възможност на стипендиантите от всички страни да се запознаят, да работят по конкретни проекти и да представят своите решения пред експертно жури.

Вижте статията тук

Рublics.bg, 24.11.2020 г.
БТА, 24.11.2020 г.

2020-11-25