яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 181-185 от 237.

Колко ще струва свръхмодерната лаборатория към ТУ

18.12.2020 г.


 
85% от финансирането идва от Европейския фонд за регионално развитие. В края на февруари 2018 г. стартира проектът за изграждане на национален Център по мехатроника и чисти технологии. Целта - да се създаде нов тип център за нови върхови постижения, който да се превърне във водеща национална и конкурентна научна структура.  "Ние сме си постави 3 основни цели. Те са повече, но тези са най-важните. Първата е да изградим модерна научна инфраструктура, а тя работи с хора. Втората е да имаме обучени, млади и модерно мислещи изследователи, а не на последно място и студентите да имат контакти, за да могат да се обучават върху най-модерна техника и технологии. И третата цел е да помагаме на нашите бизнес компании у нас", каза проф. Георги Тодоров. 85% от финансирането идва от Европейския фонд за регионално развитие, а 15% - национално финансиране. Общата стойност на проекта е малко над 69 млн. лв. По проекта си партнират общо 11 института на БАН, СУ, Химикотехнологичен и металургичен университет, ТУ - София, Габрово и Варна, както и Централна лаборатория за приложна химия към БАН. "Ние се намираме в един базов лагер към върха. В момента екипираме с оборудване нашите лаборатории, обучаваме специалистите, учените и изследователите да използват тази техника", допълни проф. Тодоров. 
Повече за изграждането на националния Център по мехатроника и чисти технологии вижте в интервюто с проф. дн инж Георги Тодоров пред телевизия Bulgaria On Air тук
 
Bgonair.bg, 18.12.2020 г.

2020-12-18

Тази събота се провежда II кръг на CodeIT

1.12.2020 г.



Тази събота (12 декември 2020) ще се проведе II-ри кръг на Международния конкурс по програмиране CodeIТ, организиран от Мусала Софт. Кръгът е от типа "СПРИНТ" - започва в 14:00 ч. и завършва в 17:00ч., а състезателите в основното и Junior класиране ще трябва да се справят за три часа с няколко различни по трудност задачи. Спринтът се провежда под патронажа на проф. дн инж. Иван Кралов, ректор на ТУ - София, проф. д-р Огнян Наков, декан на Факултет "Компютърни системи и технологии" при ТУ - София. и Ивайло Ушагелов, директор на Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов". Специални награди от партньорите на състезанието Cougar и Prestigio ще получат трима участници след края на II-ри кръг. Класирането за всички кръгове, новини и всякаква актуална информация за състезанието, могат да се следят на сайта www.codeit.bg и във Facebook/CodeIT.BG - https://goo.gl/GVrULo. CodeIT няма възрастови ограничения за участниците, но основната група състезатели са ученици и студенти с интереси в сферата на алгоритмите и състезателното програмиране - много от тях медалисти от национални и международни олимпиади. Конкурсът протича ежегодно в 6 предварителни онлайн рунда и финален присъствен кръг в партньорство с компании, неправителствени организации, ИТ асоциации и водещите образователни институции в България. CodeIT протича в 6 задочни (online) кръга: o Три кръга "СПРИНТ", всеки от които включва 5 "бързи" задачи. Този вид задачи са обвързани с намиране на точен резултат за всяко едно задание; o Три кръга "МАРАТОН", всеки от които включва 1 задача. В този тип кръг се търси оптимален за решение на заданието резултат; o През юни се провежда финалният присъствен кръг, в който участват дванадесетте най-добри състезатели през сезона. 

Вижте статията тук

Сomputerworld.bg, 11.12.2020 г.

Рlovdiv-press.bg, 12.12.2020 г.

2020-12-16

​НКИЗ и Техническият университет подписаха меморандум за сътрудничество

09.12.2020 г.



Изпълнителният директор на „Национална компания индустриални зони“ ЕАД Антоанета Барес и ректорът на Техническия университет проф. инж. Иван Кралов подписаха меморандум за сътрудничество. Това съобщиха от пресцентъра на НКИЗ. Двете страни ще работят за ускореното кариерно развитие на студентите от Техническия университет и ще си сътрудничат за подобряване на интеграцията между образованието и бизнеса, който развива дейност в индустриалните зони на НКИЗ. Подписаният меморандум ще позволи младите хора да получават навременна информация за свободни позиции в индустриалните зони, които проектира, развива и управлява държавното дружество. По този начин студентите -стажанти ще имат възможност да придобият нови знания и практически умения в реална бизнес среда. Сътрудничеството между НКИЗ и Технически университет е част от успешния проект на компанията Fast Tracking Success. Инициативата допринася за изграждането на висококвалифицирани кадри. Младите специалисти имат възможност да работят в условията на високи стандарти в предприятия, опериращи в зоните на дружеството. По този начин стажантите могат да изградят ценни професионални умения. Програмата Fast Tracking Success работи и в полза на инвеститорите. Те имат възможност за получат достъп до актуална информация за подготвяните от университетите кадри от всички специалности, както и до техните кариерни центрове за директно наемане на специалисти. Така чрез НКИЗ компаниите могат да правят заявки към университетите за специалисти, които търсят. Програмата Fast Tracking Success има за цел преодоляване на проблема с младежката безработица.

Вижте статията тук

Focus-news.net, 09.12.2020 г.
Тopnovini.bg, 09.12.2020 г.

2020-12-16

1054 ученици се подготвят за програмисти по национална програма „Обучение за ИТ кариера“

07.12.2020 г.

1054 ученици усвояват компютърни умения откакто преди четири години стартира национална програма „Обучение за ИТ кариера“ за обучение по професия „Приложен програмист“, която е нова в списъка на професиите. Тя се реализира в сътрудничество между ИТ бизнеса, професионалните гимназии и висшите училища. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката. Всяка година в програмата се включват около 600 ученици. Самият прием на ученици в професионално направление „Компютърни науки“ за последните две години се удвои. 181 от завършилите по Програмата ученици са заявили, че остават в страната и ще се обучават по специалности, близки до ИТ. 120 от тях вече работят в ИТ фирми. Двама са включени и като преподаватели в програмата от октомври т.г. Те възнамеряват да придобият и професионална квалификация „учител“ в ПУ „Паисий Хилендарски“. Обучението започва с ученици от Х клас през съответната учебна година, които не се подготвят за професии „Програмист“, „Системен програмист“ и „Приложен програмист“ и е в рамките на три години. Създадени са пет центъра за обучение по програмата – в София към Технологично училище „Електронни системи“ и Техническия университет, в Правец - към Професионална гимназия по компютърни технологии и системи и Технически университет, София. В Русе центърът е към Професионална гимназия по електротехника и електроника „Апостол Арнаудов“ и Русенския университет „Ангел Кънчев“. В Пловдив обученията са в център към МГ „Акад. Кирил Попов“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, а в Бургас – към Професионална гимназия по електротехника и електроника „К. Фотинов“ и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Към центровете има изнесени групи в над 20 населени места в това число и малки, като Чепинци, Велинград, Козлудуй и др., което разширява възможностите за достъп до обучение на повече желаещи. Материалите за обучението се разработват от група експерти работещи в ИТ сектора съвместно с преподаватели от средните и висшите училища. Разработените учебни материали са изцяло на разположение на учениците и учителите. Използва се платформа базирана на Moodle, чрез която се осъществява преподаването и Jude система за проверка на разработвания софтуер. Партньорите по нациналната програма осигуряват провеждането на стаж във фирми от софтуерния бранш.

Вижте статията тук

Focus-news.net, 07.12.2020 г.

2020-12-16

Vivacom даде началото на 11-ата Техническа академия в ТУ София

04.12.2020 г. 

 

Vivacom даде началото на традиционната си инициатива "Техническа академия", която се провежда за единадесета поредна година съвместно с Факултета по телекомуникации на Техническия университет - София. По време на обучението специалисти и експерти от телекома ще преподават на студентите практически ориентирани курсове. Темите, които ще се представят, не са част от редовния план на обучение в университета и обхващат различни области от практиката, обясняват от Vivacom. Някои са тясно специализирани и технологични, а други са свързани с управление на проекти, технически английски език, разработване на продукти и услуги, правна рамка и регулация на телекомуникациите, бизнес комуникации и др. Единадесетото издание е първото в историята на проекта, което ще стартира в онлайн среда заради епидемичната обстановка, свързана с разпространението на Covid-19 и преминаването към дистанционен режим на преподаване. Академията се разделя на два модула в рамките на двата семестъра през учебната 2020/2021 година, а графикът на курсовете е съобразен с програмата на студентите в университета. Тази година в Академията ще вземат участие 30 студента от Факултета по телекомуникации към ТУ София, които успешно са преминали през първоначален подбор на база документи и телефонно интервю.Проектът "VIVACOM Техническа академия" е насочен към студенти от III и IV курс от специалностите "Телекомуникации", "Компютърни системи и технологии" и "Електроника". Той дава възможност на студентите да придобият допълнителни знания и практически опит от утвърдени специалисти в областта и да получат възможност за кариерно развитие в телекома. Успешното завършване на "VIVACOM Техническа академия" носи и допълнителни точки на студентите при формирането на състезателния бал за магистратура във Факултета по телекомуникации.

Вижте статията тук

Computerworld.bg, 04.12.2020 г.

2020-12-16