яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 166-170 от 237.

Експертите за трагедията: И в момента мястото на инцидента крие рискове за пешеходците

15.02.2021 г.



Металната част на шахтата е попаднала под високо напрежение, смята деканът на Електротехническия факултет в Техническия университет – проф. Валентин Колев. Една от версиите за инцидента, при който в София заради токов удар загина 16-годишно момче, е неправомерно захранване на частен обект. Въпросът е: Кой го е допуснал? Ще има експертизи, изискани документи от всички институции и от търговец в района. Потърсихме мнението на експерти. Металната част на шахтата е попаднала под високо напрежение, смята енергийният експерт и декан на Електротехническия факултет в Техническия университет – професор Валентин Колев.„Там е стъпил единият крак, а другият крак е бил на земята и се получава висока потенциална разлика между двете точки, върху които са стъпили двата крака, и възниква опасност за пострадалия“, обяснява ни на място проф. Колев. В науката това се нарича „крачно напрежение“, или протичане на ток през човека по пътя крак – крак. В зависимост от съпротивлението на изолационната подложка и обувките човекът може да попадне под различни стойности на напрежението.  „По принцип би трябвало да представят изолация, но зависи и от обувките. Някои обувки са с проводими подметки“, отбелязва проф. Колев. И в момента мястото на инцидента крие рискове за пешеходците, смятат експерти, тъй като шахтата не е достатъчно добре обезопасена. „То е опасно и на 50 см от него да бъдеш. Тези ограждания трябва да бъдат направени на по-голям периметър. Тези двата кабела – черният захранва ето този търговски обект, а белият, минавайки през стълба, захранва друг търговски обект. Това е недопустимо да се прави по този начин. Тези кабели трябва да бъдат, или подземно положени, или въздушно“, обяснява проф. Колев. Той и другите електроинженери, които потърсихме за коментар, подчертават, че отговорите за трагедията са под капака на опасната шахта. А той за тях е затворен.

Вижте статията тук


Btvnovinite.bg, 15.02.2021 г.
Вgonair.bg,15.02.2021 г.
News.bg, 16.02.2021 г.

 

2021-02-19

Гимназия във Велико Търново е първата с възложена иновативна задача

12.02.2021 г.



Тя трябва да разработи нови учебни програми за нови предмети в областта на киберсигурността, изкуствения интелект и др. Природо-математическа гимназия "Васил Друмев" във Велико Търново е първото училище у нас, на което министърът на образованието и науката Красимир Вълчев възложи иновативна задача, съобщиха от МОН. Тя включва разработване на нови учебни програми чрез въвеждане на нови учебни предмети в областите "Дигитално предприемачество", "Киберсигурност" и "Изкуствен интелект" за паралелки от професионално направление "Компютърни науки". По тях следва да се обучават осмокласниците, които усвояват професиите "Системен програмист" и "Приложен програмист". Новите програми ще се създават от обединение от преподаватели от Техническия университет-София въз основа на подписано споразумение и фирми, свързани с технологични и дигитални компетентности в местната общност, както и от педагози от Природо-математическата гимназия "Васил Друмев" - Велико Търново. Те трябва да са синхронизирани с учебните предмети от общата и отрасловата професионална подготовка по професиите от направление "Компютърни науки" и с учебните предмети от специфичната професионална подготовка по специалностите от професиите "Системен програмист" и "Приложен програмист". Училището ще може да кани партньорите от местния бизнес да преподават и по задължителни предмети и да водят извънкласни дейности. Специалисти от бизнеса ще участват съвместно с преподавателите и в провеждането на теоретични и практически изпити по професията. Партньорството включва и при необходимост от допълнителни практически занятия те да се провеждат в местни фирми, свързани с информационните и комуникационните технологии. Учениците, преминали успешно обучение по новите учебни предмети, ще получават удостоверение за преминало обучение с броя на учебните часове по учебен предмет за съответната учебна година, подписано от представители на училището, ТУ-София, местния бизнес, които са провеждали обучението, и от директора на Природо-математическата гимназия "Васил Друмев" - Велико Търново.

Вижте статията тук

Segabg.com, 12.02.2021 г.

В-к "Аз Буки", 18.02.2021 г.

2021-02-19

Фесто Производство дари опитни образци на изделия на ТУ – София

12.02.2021 г.



Опитни образци на изделия от продуктовата гама на Фесто Производство бяха дарени на Факултета по електронна техника и технологии (ФЕТТ) към Технически университет – София, научи Борса.bg от дъщерното дружество на немския концерн Festo. Продуктите включват свързващи кабели, конвертори, разпределители, позиционни трансмитери, сензори за поток, вакуум и налягане, пропорционални регулатори за налягане. Те са преминали изпитанията в лабораторията за изпитване и калибриране (ЛИК) на Фесто Производство и са годни за употреба в тестови установки. „Фесто Производство се стреми към култивиране на среда на принципа „win-win“, като дарява образци, които способстват обучение в условия, идентични с реалната индустриална обстановка. Поставяме начало на традиция, с която да подпомагаме практическото обучение на студентите“, коментираха от компанията. На съвместната работна среща между дружеството и учебното заведение присъстваха проф. д.т.н. инж. Иво Илиев – декан на ФЕТТ, и доц. д-р инж. Димитър Арнаудов – зам.-декан по научна и проектна дейност. Производственото дружество бе представлявано от инж. Георги Атанасов, управител на Фесто Производство, инж. Георги Грозданов – ръководител на Технически инженерен център към Фесто Производство, г-жа Деница Борисова, ръководител отдел „Човешки ресурси и правен“, и инж. Станислав Панайотов от лабораторията за изпитване и калибриране.

Вижте статията тук

Борса.bg, 12.02.2021 г.

2021-02-15

В онлайн студио ТУ-София ще привлича кандидат-студенти

11.02.2021 г.



Техническият университет в София започва кандидат-студентската си кампания за академичната 2021/2022 г., която ще продължи до края на настоящата академична година, съобщават от пресцентъра на висшето училище. За кампанията ще има специално студио, което всеки четвъртък от 14.30 до 16.30 часа, от днес до 22 април, ще излъчва в YouTube канала на ТУ-София, и в страницата на ТУ във Фейсбук. На онлайн срещите ще се представят бакалавърските специалности, които 14-те факултета на Техническия университет в София предлагат на кандидатстудентите. Ще бъдат организирани също индивидуални онлайн срещи със средни училища и професионални гимназии. Учениците, техните родители и учители ще могат да задават въпроси към деканите на факултетите и към другите участници в онлайн студиото - преподаватели, студенти и представители на бизнеса. Кандидат-студентите ще получат ценни съвети и необходимата информация при избора на специалностите, които ги интересуват. Ръководството на ТУ-София има намерение да организира и кръгли маси с директори на училища в цялата страна, с ученици от горните класове и с бъдещите работодатели.

Вижте статията тук

БНР, 11.02.2021 г.

Рolitika.bg, 11.02.2021 г.

2021-02-15

Започна монтирането на системата за мониторинг на въздуха в Разград

09.02.2021 г. 



Заместник-кметът на Община Разград Добрин Добрев посети ДГ “Шестте ястребинчета“ в Разград, където днес започна монтирането на система от сензори за измерване качеството на атмосферния въздух в Разград. Системата включва три станции с по 6 сензора за различни видове замърсители. Другите две станции ще бъдат също върху покривите на детски заведения, но в други райони на града  – ДГ “Детелина“ и ДЯ “Слънчево детство“. Разработката, която се монтира, е на Технически университет-София, сензорите са произведени във Великобритания – обясни доц. Росен Милетиев, който представи пред заместник-кмета Добрин Добрев възможностите на системата. Тя замерва концентрацията на: въглероден окис, азотни двуокиси, амоняк, серен двуокис, сероводород и фини прахови частици. Отчита и атмосферните условия – температура, влажност на въздуха, атмосферно налягане, посока и скорост на вятъра. Обобщената информацията от трите станции ще се изпраща до централизиран обект и през уеб адрес ще може да се наблюдава от жителите на Община Разград в реално време на интернет страницата на Общината. Там ще се представят както моментните стойности, които ще се получават на всеки 15 секунди, така и визуализация под форма на графики, чиято актуализация ще е ежеминутна. В напълно реално време на графиките ще може да се сравнят текущите стойности с допустимите стойности по Български държавен стандарт. Веднъж годишно системата ще минава през профилактика, гаранционният й срок е от 2 години, след което тя ще трябва да се провери и калибрира. Системата на Техническия университет е използвана в Столична община, там станциите са били монтирани към автобусния транспорт. Интерес към нея има и от Община Русе, където обмислят да използват 5 точки за поставяне на станциите. Системата се въвежда в изпълнение на решение на Общински съвет – Разград. До края на седмицата ще стартира и публикуването на интернет страницата на Община Разград на резултатите, които отчитат трите станции.

Вижте статията тук

Razgradnews.net, 09.02.2021 г.

2021-02-10