яну
фев
мар
апр
май
юни
юли
авг
сеп
окт
ное
дек
Показване на 86-90 от 237.

Начало на учебната година в 4 столични ВУЗ-а

27.09.2021 г.

Три от университетите в столицата, откриват новата академична година. Това са Медицинският, Техническият и Художествената академия. Откриването в Медицинския университет ще започне с церемония в 10:00 ч. На тържеството, което ще се състои в Медико-биологичния комплекс, ще присъстват само първокурсници. Годината ще открие ректорът акад. Лъчезар Трайков. Специални гости ще бъдат министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров, министърът на образованието Николай Денков и заместник-кметът на Столична община Дончо Барбалов. Техническият университет в София ще открие годината по отделните факултети с различни церемонии. Те започват между 9:00 и 11:00 ч. Церемонията в Националната художествена академия ще започне в 11:00 ч. Тя ще се проведе в дворното пространство на ул. „Шипка“. Това е 125-ата поред академична година на висшето училище. Началото ще се отбележи с празничен водосвет, слово на Ректора проф. Георги Янков и връчване на студентските книжки на първокурсниците. Румен Радев ще участва в официалното откриване на новата учебна година в Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ в София. От 10.00 часа, президентът Румен Радев ще участва в официалното откриване на новата учебна година в Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ в София.

Вижте статията тук

БНР, 27.09.2021 г.

Trud.bg, 27.09.2021 г.

2021-09-28

Софийският технически университет влиза в нов евроуниверситет

25.09.2021 г.

8 университета от страни в ЕС, сред които е и Техническият университет в София ще създадат общ Европейски технологичен университет. Споразумението за това бе подписано от ректорите на среща в Лимасол. Бъдещата структура ще обедини близо 100 000 студенти от България, Кипър, Латвия, Франция, Германия, Ирландия, Испания и Румъния. Те ще могат да провеждат част от своето обучение в другите университети. Целта е да се засилят научните изследвания, иновациите и да се подобрят връзките с бизнесиндустрията. Представители на студентските общности от 8-те университета също са подписали декларация за създаването на „Студентски съюз на Европейския технологичен университет“.

Вижте статията тук

БНР, 25.09.2021 г.

2021-09-27

ТУ-София открива учебна година по факултети

Техническия университет – София ще открие новата академична 2021/2022 година на 27-и септември (понеделник), съобщиха от вуза. С цел ограничаване на разпространението на COVID-19 откриването ще се проведе с отделни церемонии по факултети, при спазване на противоепидемичните мерки, предписани от здравно министерство. Учебните занятия ще започнат в хибридна форма, реши още академичното ръководство на ТУ. Като правило лекциите ще се провеждат в електронна среда, но се допуска и присъствено провеждане на място в учебните помещения, по преценка на ръководителя на основното звено и при условие, че броят на присъстващите и капацитетът на помещението са съобразени с наложените от здравните органи ограничения. Лабораторни, семинарни упражнения и други практически занятия ще се провеждат присъствено, в учебните помещения, при спазване на действащите противоепидемични мерки, a при същите условия присъствено ще се провеждат изпити и дипломни защити. През тази година технологичния университет отчита успешна кандидатстудентска кампания, в резултат на което броят на приетите студенти е значително увеличен. Повишеният интерес на кандидат-студентите към предлаганите 32 бакалавърски програми и над 65 магистърски програми е поради високото качество на образование, възможността да получат съвременни знания и умения и отличните перспективи за професионална реализация. ТУ – София е още по-привлекателен за младите хора, защото е един от създателите на Европейския технологичен университет EUt+, съюз на осем водещи европейски партньори, така че студентите в бъдеще ще получават европейско висше образование и европейска диплома. Техническият университет – София със своята модерна материално-техническа база предлага на своите студенти много добри условия за обучение и по-големи възможности за включване в научноизследователската дейност. Като признание за развитието на академичния състав и за високите научноизследователски резултати, ТУ – София получи от Министерството на образованието и науката статут на изследователски университет и като такъв ще получава допълнително целево финансиране за развитие на научната дейност.

Вижте статията тук

Мonitor.bg, 23.09.2021 г.

2021-09-24

Декларация в подкрепа на иновативни проекти за бъдещето на „Марица-изток” изпратиха от въгледобивното дружество

21.09.2021 г.



Декларация до президента, министър-председателя, заместник министър-председателя по управление на европейските средства и до министрите на икономиката и енергетиката, подписана от изпълнителния директор на „Мини Марица-изток” ЕАД Андон Андонов беше изпратена днес. Декларацията е апел към отговорните държавни органи за подкрепа в търсенето на иновативни проекти, които ще дадат бъдеще на комплекс „Марица-изток“, като същевременно отговарят на всички европейски изисквания. Под декларацията са положени 23 подписа с искането за създаване на експертен технически съвет към Министерския съвет, който да разгледа всички налични технологии, свързани с улавянето, съхранението или преработката на въглероден диоксид. 
Декларацията е резултат от проведената по инициатива на Андон Андонов среща на 13 септември в „Мини Марица-изток“ ЕАД, на която бяха обсъдени възможностите за бъдещето на минно-енергийния комплекс. В нея участваха заместник-министърът на енергетиката Мирослав Дамянов, председателите на енергийната комисия в Парламента - Иван Хиновски и на социалната - Георги Гьоков, народните представители Тихомир Тенев, Георги Кадиев, изпълнителният директор и председателят на Съвета на директорите на „Български енергиен холдинг“ ЕАД Валентин Николов и Диян Димитров, областният управител на област Стара Загора Иван Чолаков, кметовете на Стара Загора, Раднево, Нова Загора и Гълъбово, изпълнителните директори на трите топлоелектрически централи в комплекса Иван Цанков, Живко Динчев и Красимир Ненов, ректорите на Тракийския и на Минно-геоложкия университет доц. Добри Ярков и проф. Ивайло Копрев, представителите на Техническия университет проф. Валентин Колев и проф. Георги Тодоров, президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, председателят на ФНСМ Валентин Вълчев и специалисти в енергетиката. Всички участници изразиха загриженост и подкрепата си за осигуряването на бъдеще на минно-енергийния комплекс „Марица-изток“ и запазването на поминъка на хората от региона.  

Вижте статията тук

БНР, 21.09.021 г.

2021-09-23

"Рестартирай Европа": Холопортацията – виртуално общуване на по-високо ниво

22.0.2021 г.



Учени от Техническия университет работят по проект за визуална телепортация, благодарение на който в близко бъдеще хората ще могат да общуват чрез триизмерна холограма на далечни разстояния. Доц. Агата Манолова, от Факултета по телекомуникации в университета и ръководител на проекта, обясни, че така наречената холопортация е нов тип 3D технология за заснемане. По този начин, с високо качество, могат да се конструират триизмерни модели на хора, които да се пренасят навсякъде по света в реално време. Тази виртуална телепортация се осъществява със специален софтуер и видеокамери и събеседникът ни може да се появи пред нас като аватар. „Холопортацията е комуникация в смесената реалност, в която участват различни хора, които независимо къде се намират по света, общуват абсолютно реалистично. Идеята е, че ние представяме хората като абсолютно реалистичен аватар, който реагира по същия начин, както реалния потребител, движи се, има експресия на лицето. В бъдещо развитие ще включим и останалите човешки възприятия като допир, вкус и мирис“, каза доц. Манолова. Приложната област на холопортацията може да бъде най-различна – в медицината, в образованието и въобще в подобряването на качеството на живота, особено сега по време на пандемията от COVID-19, уточни ръководителят на проекта: „След общуване с колеги от други научни области, видяхме, че може да има много интересни приложения що се отнася до обучение и то на специалисти в медицината, обучение в ситуации като пожари, земетресения, т.е. да могат да се провеждат смесени обучения и симулации във виртулни среди. По принцип никой не беше очаквал COVID-19 да ни удари по начина, по който станаха нещата, но науката се движи точно от такива предизвикателства, така че донякъде това помогна с още една идея да подпомогнем и обучението, поради това, че в момента толкова интерес насъбра този проект и в лабораторията тук работят страшно много студенти, които имат голям интерес към тези нови технологии“. Проектът се нарича „HOLOTWIN“ и е по националната програма „Европейски научни мрежи“ към Министерството на образованието и науката.  Началото на проекта е поставено през месец октомври 2020 година. Той е с продължителност 2 години и се осъществява съвместно с университета в Орхус, Дания, в Съри, Великобритания, с партньори от Гърция и други световни учени.

Вижте репортажа тук

Вnr.bg, 22.09.2021 г.

2021-09-23